هدف گذاری اسمارت چیست؟

هدف گذاری اسمارت یکی از هوشمندانه ترین راه های کسب موفقیت است. اگر همیشه در حال تلاش هستید ولی نتیجه ای نمی گیرید، به طور حتم یک جای کار می لنگد. بسیاری از افراد توانسته اند اهداف را هوشمندانه مدیریت کنند و در بازه زمانی کوتاه تری پله های ترقی را طی کنند. نداشتن هدف مشخص علت اصلی بسیاری از ناکامی ها در زندگی است. اگر دائم از این شاخه به آن شاخه می پرید یا به سختی تلاش می کنید ولی نتیجه ای حاصل نمی شود! بدون تردید هدف گذاری صحیح و کارآمدی را اجرا نکرده اید. هدف گذاری اسمارت کلید طلایی باز شدن درهای موفقیت است.

هدف گذاری اسمارت چیست؟

Smart Targeting اصطلاحی است که برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ از آن استفاده شد. george t. doran مفهوم مدیریت هدف برای رسیدن به موفقیت را مطرح کرد. واژه S.M.A.R.T در واقع حروف اختصاری ویژگی های هدف است. بعدها این تئوری بارها مورد کنکاش قرار گرفت و همیشه نتیجه موفقیت آمیز بود. در شیوه هدف گذاری اسمارت تاکید روی چگونگی انتخاب هدف است. برای اینکه هدف انتخابی قابلیت اجرایی داشته باشد باید ویژگی های Smart را دارا باشد.

ویژگی های S.M.A.R.T چیست؟

 • S= Specific
 • M= Measurable
 • A= Attainable
 • R= Realistic
 • T= Time-bound

در این مطلب ساده ترین نوع هدف گذاری اسمارت با توجه به نام اختصاری بررسی می شود. رفتارشناسان و ایده پردازان همواره سعی دارند سهل ترین روش های هدف گذاری موثر را در اختیار عموم قرار دهند. بدیهی است در برخی از سطوح مدیریتی خاص نمی توان این معیارها را به صورت دقیق اجرا کرد اما یقینا هدف گذاری به روش اسمارت موجب انتخاب صحیح هدف خواهد شد.

در ادامه ۵ ویژگی هدف گذاری اسمارت و تعیین هدف به تفکیک شرح داده می شود:

شیوه هدف گذاری اسمارت

۱- انتخاب هدف مشخص( Specific)

شاید این اصل بسیار بدیهی باشد ولی اغلب مواقع نادیده گرفته می شود. باور کنید خیلی وقت ها اصلا نمی دانیم چه چیزی می خواهیم! این امر در همه جای دنیا و بین همه ملل صادق است. نداشتن هدف مشخص ، دشمن اصلی هدف گذاری در زندگی فردی است. اساسا اگر ندانید چه چیزی می خواهید نمی توانید برای به دست آوردنش برنامه ریزی کنید. زندگی ” باری به هر جهت”، ” هرچه پیش آید، خوش آید” و ….. هیچ موفقیتی را نصیب تان نمی کند. اصولا موفقیت برای افراد هدفمند تعریف شده است و واژه ای اختصاصی برای کسانی است که می دانند، چه می خواهند.

آیا می خواهید پیشرفت کنید؟ دوست دارید در زندگی موفق شوید؟ به طور شفاف بگویید پیشرفت یا موفقیت در فرهنگ لغات تان چه معنایی دارد. اگر به کجا برسید خود را فردی موفق می دانید.

۲-انتخاب هدف قابل اندازه گیری(Measurable)

دومین اصل از هدف گذاری اسمارت به نکته ظریفی اشاره دارد. چنانچه هدف قابلیت اندازه گیری با معیارهای مشخص را نداشته باشد، ارزش هدف گذاری را ندارد. زیرا در این صورت ملاک قاطعی برای بررسی پیشرفت در اختیار ندارید. قابل اندازه گیری بودن هدف یک حسن بسیار بزرگ است که امکان ارزیابی را فراهم می کند. به این ترتیب به خوبی متوجه می شوید که در مسیر هدف قرار دارید یا به بیراهه رفته اید. کسب ثروت و مال آرزویی بسیاری از افراد است. آیا می دانید چقدر پول می خواهید؟ خیلی، خیلی زیاد و …. به طور کلی چنین واژه هایی قابل ارزیابی و اندازه گیری نیست. اگر ملاک کسب موفقیت مشخص و قابل اندازه گیری نباشد، برنامه ریزی و هدف گذاری نتیجه بخش نخواهد بود.

۳-انتخاب هدف قابل دستیابی (Attainable )

خیالات، افکار ذهنی مبهم، داستان پردازی های کودکانه و اوهام غیر منطقی قابل دست یابی نیستند. در شیوه هدف گذاری اسمارت تنها روی اهداف قابل دستیابی و واقعی مانور داده می شود. در واقعیت احتمال وقوع بسیاری از وقایع وجود ندارد. حتما شنیده اید که می گویند:

” رویاهایتان را به واقعیت تبدیل کنید”

این مغایرتی با هدف گذاری اسمارت ندارد. گاهی هدف خیلی دور و خارج از دسترس قرار دارد ولی با برنامه ریزی هوشمندانه می توان در آینده به ان دست یافت. در این صورت اهداف بلند مدت در نظر گرفته می شود و در بازه های زمانی به بخش های کوچک تری تقسیم می شود. این اهداف سهل الوصول نیستند ولی قابلیت دست یابی را دارند.

اما اگر احتمال وقوع پدیده ای به دلیل منطقی وجود نداشته باشد، تمام کائنات هم نمی توانند معجزه موفقیت را به ارمغان بیاورند. آیا مهارت های لازم را برای رسیدن به هدف دارید؟ آیا می توانید هزینه یادگیری مهارت ها را بپردازید؟ هوشمندانه هدف گذاری کنید و اهداف عملی را در نظر بگیرید.

۴-انتخاب اهداف واقع گرایانه(Realistic )

بلند پروازی خوب است ولی کمی واقع بین باشید، همه نمی توانند خلبان شوند. گاهی هدف تخیلی نیست و کاملا دست یافتنی است ولی در واقع فرد مورد نظر نمی تواند به آن دست یابد. شیوه هدف گذاری اسمارت روی اهدف واقع بینانه تاکید زیادی دارد. این نکته به ویژگی های فردی و خصوصیات منحصر به فرد بستگی دارد. به خودتان رجوع کنید آیا باور دارید که می توانید به هدف برسید؟ آیا این هدف برای شخص شما امکان پذیر است؟ شهرت واژه ای فریبنده است که خیلی ها را به خود جلب می کند ولی همه انسان ها نمی توانند به شهرت برسند.

۵-انتخاب محدوده زمانی هدف (Time-bound)

زمان بندی و مدیریت زمان در هدف گذاری هوشمندانه جایگاه ویژه ای دارد. اگر برای هدف محدوده زمانی در نظر گرفته نشود، اقدامی صورت نمی گیرد. هدف گذاری اسمارت با واگذاری کارهای به آینده مغایرت دارد. از شنبه ورزش را شروع می کنم. از ماه آینده در کلاس کنکور شرکت می کنم. بالاخره یک روزی پولدار می شوم……..

افرادی که پله های ترقی را هوشمندانه طی می کنند همیشه برای اهداف بازه زمانی در نظر ی گیرند. زمان محدود است و نقش پر رنگی در برنامه ریزی برای موفقیت دارد. با بخش بندی اهداف به اهداف کوچکتر و تعییرن زمان مشخص، می توان پیشرفت را ارزیابی کرد. حتما می دانید که تا ابد برای رسیدن به هدف وقت ندارید.

اقدامک:
در برگه ای کاغذ یکی از اهداف خود را طبق روش هدف گذاری اسمارت بررسی کنید.آیا هدف انتخابی با این معیارها همخوانی دارد؟
………………………………………………………………..

این مطلب ادامه دارد……………..

امتیاز 0 از 0 رای
2 پاسخ
 1. Saeedeh. Es
  Saeedeh. Es گفته:

  سلام استاد واقعا درست فرمودین، وهمین طور که برای رسیدن ب اهدافم ن برنامه ریزی وزمان درنظر می گیریم وسعی می کنیم اهداف بزرگ راب هدفهای کوچک تقسیم کنیم که من ب آنها هدفک می گم 😂تا رسیدن ب آن هدف بزرگ ساده تر بنظربیاد ب نظرم وشرایطی که برای خودم بوجود اومده این بود که همراه من توواین مسیر رسیدن ب هدف خیلی مهمه چون من آماده بودم برای اهدافم ولی همسرم نیاز ب یادگیری وآماده شدن داشت تا توواین مسیر همراهم باشه واین یکی از شرایطی هست که بوجودمیاد وگاهی باعث ب تاخیر افتادن هدف میشه، ولی مدیریت زمان بنظرم بسیار مهمه تادراون بازه زمانی ب مقصدبرسی ومن خودم توواین قسمت کمی می لنگم، سپاس

  پاسخ

تعقیب

 1. […] اولیه در زندگی هستند. اینها مانع نیستند و تداخلی با هدف گذاری اسمارت ندارند. اساس تکنیک های هدف گذاری روی تغییر موارد محدود […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *