کاربرد هدف گذاری چیست؟

آیا زندگی یکنواخت شده و انگیزه ای برای تلاش بیشتر ندارید؟ آیا می خواهید خواسته های همسر، فرزندان یا پدر و مادر را عملی کنید ولی امکاناتش را ندارید؟ آیا از موقعیت فعلی و جایگاهی که دارید راضی نیستید؟ آیا از زندگی لذت نمی برید؟ اگر هزار آیا و چرا و اما و اگر در زندگی دارید که بدون جواب باقی مانده، علت را در عدم هدف گذاری پیدا می کنید. هدف و هدف گذاری کاملا شخصی است ولی کاربرد هدف گذاری در زندگی افراد تقریبا مشابه است.

کاربرد هدف گذاری چیست؟

هدف گذاری راهکاری عملی برای ایجاد انگیزه است. وقتی در زندگی برنامه ریزی هدفمندی وجود داشته باشد، معنای زندگی تغییر می کند و ذهن توانایی تمرکز بیشتری برای رسیدن به هدف دارد. اصلی ترین کاربرد هدف گذاری در زندگی ایجاد تمرکز و افزایش انگیزه است. اگر تمرکز وجود نداشته باشد ارتباط فرکانس های ذهنی با هدف قطع می شود و تنها افرادی که انگیزه بالایی دارند قادر به تمرکز روی هدف هستند. آیا می خواهید تغییر کنید و زندگی متفاوتی را تجربه کنید؟ خواستن هیچ دردی را دوا نمی کند باید انگیزه کافی برای تغییر در زندگی داشته باشید. این اهداف انسان ها هستند که انگیزه و جهت حرکت را مشخص می کنند.

دیگر کاربرد هدف گذاری را می توان جهت دادن به زندگی فردی و اجتماعی دانست. هر چه هدف دورتر و غیر قابل دسترس تر باشد، رسیدن به آن دشوارتر است ولی با هدف گذاری گام به گام مسیر دستیابی به هدف مشخص می شود. هدف گذاری یک پروسه است که با شناسایی و تشخیص هدف شروع می شود و با برنامه ریزی برای رسیدن به هدف ادامه پیدا می کند. هدف هر چه دورتر باشد و مسیر ه چقدر دشوارتر، انتهای راه از ابتدا مشخص است. نوید روشن چشم انداز آینده مهم ترین کاربرد هدف گذاری در زندگی است که احساس شعف و لذت را به همراه دارد.

چطور هدف تعیین کنیم؟

کاربرد هدف گذاری در زندگی

همه ما خواسته هایی داریم که لزوما هدف نیستند وقتی خواسته ها هدف زندگی باشند می توان برای آن هدف گذاری کرد. به بیانی ساده کاربرد هدف گذاری تعیین مسیر رسیدن به هدف است که با ایجاد انگیزه، تمرکز و جهت دادن شکل می گیرد. بنابر این هدف باید “قابل انجام دادن” باشد. هر فکری که در ذهن وجود داشته باشد ” هدف ” نیست. هدف باید معنادار و دست یافتنی باشد. هدف باید برای شخص مهم و مطلوب باشد. پس از رسیدن به هدف حتما باید احساس رضایت و حس مثبت در شخص ایجاد شود. روی همین اصل می توان اهداف را به دسته بندی های مختلف تقسیم کرد و به تبع آن کاربرد هدف گذاری در هر نوع مشخص شود.

در یک تقسیم بندی ساده روی نتیجه می توان اهداف را به دو گروه تقسیم کرد:

  • اهداف نتیجه گرا

اغلب اهداف برای رسیدن به یک خواسته است. اهداف نتیجه گرا پر تعدادترین نوع اهداف در زندگی افراد هستند. این دسته از اهداف یک نتیجه ملموس و یا قابل درک را به همراه دارند. به این مثال توجه کنید:

“یک دانش آموز دبیرستانی قصد دارد در کنکور پزشکی قبول شود.”

کاربرد هدف گذاری در این مورد بسیار ملموس تر است. برای رسیدن به نتیجه دلخواه باید برنامه ریزی صحیح وجود داشته باشد. نتیجه هدف هم بسیار قابل لمس است. اصولا قبولی در دانشگاه و یا رشته ای خاص قابل کتمان نیست و رویایی محل و غیر قابل دست یافتن تلقی نمی شود.

بدون تردید برای اخذ نتیجه مطلوب باید هدف گذاری دقیق و روشنی داشت. این یک هدف بزرگ است که در آینده می توان به آن دست یافت ولی از همین حالا باید برای آن روز برنامه ریزی کرد. چنانچه هدف بزرگتر به پروژه های کوچکتر تقسیم شود برنامه ریزی برای آن سهل تر است. این همان کاربرد هدف گذاری در زندگی است که مسیر را به گام های کوتاه تر تقسیم می کند.

در مثال ذکر شده زمان کنکور مشخص است و دانش آموز می تواند از سال های باقیمانده برای رسیدن به آن استفاده کند. خواندن یک کتاب تا آخر ماه به نوعی شکستن هدف به بخش های ریزتر است.

  • اهداف عملکرد گرا

برخلاف اهداف نتیجه گرا، تمرکز اهداف عملگرا روی برنامه ریزی زمانی است. به این ترتیب کاربرد هدف گذاری در این گروه از اهداف عینی تر است و می توان به صحت هدف گذاری خیلی زود پی برد. برای مثال دانش آموز ذکر شده برنامه ریز های درس خواندن را روی ۴۵ دقیقه مطالعه و یک ربع استراحت تقسیم می کند. هدف مطالعه ۴۵ دقیقه در هر روز یا فلان ساعت در ماه است. اگر دانش آموز عملکرد مناسبی نداشه باشد به هدف از پیش تعیین شده نرسیده است. اصلی ترین کاربرد هدف گذاری در این اهداف عملگرا، تقویت اراده فردی است. در این نوع هدف گذاری شخص مصمم تر و با اراده قوی گام به گام تا نیل به هدف نهایی پیش می رود.

اقدامک:

بر روی یک برگه کاغذ ۲ شماره بگذارید شماره ۱ را برای یک هدف نتیجه گرا اختصاص دهید و برای شماره ۲ یک هدف عملگرا را مشخص کنید. این تمرینات در نظم فکری و عادت به نوشتن موثر است. اولین گام برای هدف گذاری نوشتن اهداف بلند مدت، کوتاه مدت و میان مدت بر روی کاغذ است. بنویس تا اتفاق بیفتد!
۱-…………………………………………………….
۲-…………………………………………………….

در مطلب بعدی نحوه صحیح تعیین هدف با ذکر مثال بررسی می شود. این مطلب ادامه دارد………

امتیاز 0 از 0 رای
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *