7 استراتژی برای مدیریت استرس

آیا می دانید در وجود شما توانایی های بسیاری نهادینه شده که از تمام آنها استفاده نمی کنید؟ آنقدر توانایی برای مدیریت استرس در شما وجود دارد که حتی باور آن نیز برایتان سخت خواهد بود.

در این مطلب قصد داریم ۷ مورد از بهترین استراتژی های مبتنی بر تحقیق و پژوهش برای مدیریت استرس را با شما دوستان گرامی در میان بگذاریم. بسیاری از این استراتژی ها روش هایی هستند که احتمالاً در گذشته برای مدیریت استرس از آنها بهره گرفته اید و نیز برخی دیگر برایتان جدید بوده و تازگی خواهد داشت. و چیزی که به خصوص برای شما جدید خواهد بود ارتباط برقرار کردن با توانایی های درونی تان است که به عنوان نقاط قوت شخصیتی نیز شهرت دارد و می تواند در مدیریت استرس برای شما بسیار موثر باشد.

استراتژی های موثر برای مدیریت استرس

از ری فریمینگ بهره ببرید :

ریفریمینگ یا قالبگیری دوباره ذهن

ری فریمینگ یا قالبگیری دوباره یک فعالیت ذهنی است که طبق آن شما باید تمامی عوامل استرس زا و شرایط منفی زندگی خود را پیدا کرده و آنها را به روشی مثبت یا خنتی و بسیار واقع بینانه و صادقانه برای خود شرح دهید. بسیاری از اوقات زمانی که اتفاق بدی برای ما رخ می دهد، احساسی منفی در وجود ما شکل گرفته و به سادگی قابل از بین رفتن نمی باشد. این کاملاً نادرست است که از یک دور نما به شرایط و عوامل استرس زا نگاه کرده و آنها را مورد بررسی قرار دهیم. همیشه بدانید دیدگاه های بسیار زیادی وجود دارد و هر زمان که اراده کنید خواهید توانست از دید دیگری به این شرایط نگاه کنید.

قدرت برنامه ریزی خود را بهبود بخشید :

Checklist

تحقیقات انجام شده برای مدیریت استرس نشان می دهد که می توان استرس را از طریق برنامه ریزی مدیریت نمود. برای کارهای روزانه ی خود چک لیست تهیه کرده و کارهای روزانه و هفتگی خود را بر روی برنامه انجام دهید. با این روش خیلی زود می توانید از استرس رهایی یابید.

ریلکسیشن را یاد بگیرید :

محققان به این نتیجه رسیده اند که ارتباط مهم و تنگاتنگی بین ابزارهای ریلکسیشن مانند ریلکسیشن عضلانی، تنفس عمیق، تصویر سازی ذهنی، هیپنوتیزم بالینی و بیوفیدبک وجود دارد که همگی آنها برای مدیریت استرس بسیار مفید می باشند.

در شرایط استرس زا به ارزش های خود بیندیشید :

کسانی که در زمان دچار شدن به استرس به بالاترین ارزش ها و آرمان های خود می اندیشند، قادر هستند استرس کمتری تجربه کنند. این افکار موجب می شود هورمون استرس یا کورتیزول که در شما تولید شده به میزان قابل توجهی کاهش یابد و این امر منجر به مدیریت استرس خواهد شد.

از یکی از نقاط قوت کلیدی تان استفاده کنید :

برای مدیریت استرس و کسب شادی بیشتر، در شرایط استرس زا از نقاط قوت کلیدی و مهمتان استفاده کنید. همه ی ما نقاط قوتی داریم و به خوبی از آن آگاهیم. استفاده از این نقاط قوت موجب می شود حواستان از شرایط استرس زا پرت شده و آرامش وجودتان را پر کند.

بخشندگی را در وجودتان گسترش دهید :

بخشش قدرت شگفت انگیزی دارد که می تواند به عنوان از بین برنده استرس در وجود ما عمل کند. افراد بخشنده به ندرت دچار بیماری های روانی می شوند. بخشیدن خودمان و دیگر افراد موجب می شود ارتباطات بد عصبی که ممکن است به استرس و بیماری های روانی منجر گردد تقریباً به صفر برسد. بدون تکیه بر بخشندگی، ما در زندگی استرس های زیادی را تجربه خواهیم کرد که ممکن است ما را از پای درآورند.

چیز های که از آن لذت می برید یا یادداشت کنید :

کسانی که دچار استرس هستند و عزت نفس پایینی دارند، وقتی لیست علایق خود را یادداشت می کنند ناخودآگاه سطح استرسشان کاهش یافته و جای آن را آرامش و لذت پر می کند. زمانی که احساس خوبی داشته باشید می توانید استرس درونتان را به خوبی مدیریت کنید.

دوستان گرامی، شما برای مدیریت استرس چه راهی را پیشنهاد می کنید؟ کدامیک از این موارد به نظر شما سودمند تر از موارد دیگر است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز 0 از 0 رای
2 پاسخ

تعقیب

  1. […] یک ماده خوراکی ساده که می خوریم می تواند پایین آورنده استرس باشد. در این مطلب می خواهیم چند ماده خوراکی پایین […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *