موانع هدف گذاری

موانع هدف گذاری چه چیزهایی هستند؟

گاهی به نظر می رسد که هر چه تلاش می کنیم هدف یک قدم دورتر می شود! اصلا انگار گاهی وقت ها هیچ چیز طبق دلخواه مان پیش نمی رود. گفتند” بنویس تا اتفاق بیفتد” با اینکه نوشتیم هیچ اتفاق تازه ای نیفتاد. چرا گاهی به خواسته هایمان نمی رسیم؟ چرا با وجود تعیین هدف مناسب و به کارگیری اصول هدف گذاری موثر، نمی توانیم به موفقیت برسیم؟ چه مانعی وجود دارد که کارها بر وفق مراد پیش نمی رود؟ اگر شما هم با این مشکلات روبرو هستید بدون تردید موانع هدف گذاری زیادی در مسیرتان وجود دارد. آیا این موانع را می شناسید؟

آشنایی با موانع هدف گذاری

هدف گذاری یک پروسه است که نیاز به بررسی موردی دارد. به طور واحد نمی توانیم برای همه موارد یک نسخه را بپیچیم. اساسا هر هدفی نیاز به برنامه ریزی متفاوت دارد برای مثال هدف گذاری مالی با هدف گذاری تحصیلی به صورت یکسان برنامه ریزی نمی شود. البته اصول هدف گذاری در همه موارد یکی است ولی نحوه اجرا و تکنیک های ریز و دقیقی وجود دارد که موفقیت در هر مرحله را تضمین می کند.

موانع هدف گذاری در واقع عواملی هستند که در مسیر موفقیت دخالت می کنند و فرد را در طول مسیر متوقف می کنند. بدون تردید اگر این موانع نبودند همه انسان ها به خواسته های قلبی خود می رسیدند. موانع همان محدودیت هایی هستند که هر انسان موفقی توانسته از انها عبور کند.

در مباحث قبلی اصول هدف گذاری برایان تریسی به تکنیک ۲۰-۸۰ اشاره شد. طبق این فرمول ۲۰ درصد از موانع هدف گذاری در محیط بیرون وجود دارند و ۸۰ درصد از این موانع وابسته به خود فرد هستند. با توجه به اهمیت این موضوع در این مطلب و سری مطالب بعدی به این محدودیت ها بیشتر پرداخته می شود.

“هیچ شاهکاری بدون عشق و اشتیاق خلق نمی شود”

توانایی ذهنی انسان بسیار بیش از چیزی است که در عمل دیده می شود. اگر بدانید که چگونه از این ابزار بالقوه نامحدود استفاده کنید، هیچ مانعی نمی توانتد شکست تان دهد. جالب اینجاست که همین قوه ذهنی قوی می تواند ابزاری برای ایجاد مانع و محدودیت ها در مسیر هدف گذاری و کسب موفقیت باشد. اگر نتوانید از این ابزار ذهنی به درستی استفاده کنید، بدون تردید به هدف و ایده آل خود نخواهید رسید.

” انیشتین تنها از ۵ درصد توانایی ذهنی خود استفاده کرده است”

موانع هدف گذاری چیست؟

آیا موانع هدف گذاری را می شناسید؟

موانع محدود کننده ذهنی همان هایی هستند که موجب می شوند کار امروز را به فردا بیندازید. همان افکاری که شما را از ادامه کار، منصرف می کنند. دغدغه های ذهنی آزار دهنده ای که یاس و نومیدی را به همراه دارند اغلب از ذهن و باورهای ذهنی نشات می گیرند.

محیط خانواده، مدرسه، اجتماع همگی موجب شدند تا هر یک از ما یک باور ذهنی داشته باشیم. این باورها هستند که موجب حرکت افراد می شوند و تصمیم گیری ها را منطقی جلوه می دهند. بر خلاف تصور عموم تنها باورهای منفی از موانع هدف گذاری نیستند بلکه در پاره ای از اوقات بسیاری از باورهای مثبت هم می توانند در مسیر هدف گذاری، مانع ایجاد کنند!

محدودیت منابع آموزشی برای انتخاب آگاهانه در زندگی موجب شده تا گزینش اهداف شفاف مطابق با توانایی های فرد، کمی دشوار شود. در این راستا بزرگترین مانع هدف گذاری نادیده گرفتن احساسات و عواطف فرد است. حتی در ایده آل ترین شرایط و انتخاب آگاهانه اهداف هم، نمی توان انتظار کسب موفقیت صد درصدی را داشت. خیلی از موارد روی تصمیم گیری ها تاثیر می گذارند و هدف گذاری را با شکست روبرو می کنند.

منظور از موانع هدف گذاری اصول بنیادی و غیر قابل تغییر در جهان نیستند بلکه خیلی از معیارها را خودمان با توجه به تجارب قبلی در ذهن مان ایجاد کرده ایم. مانع اصلی همین موارد ذهنی هستند. بدون تردید هر کسی می داند که راستگویی، تعهد، درستی و صداقت، …. اصول اولیه در زندگی هستند. اینها مانع نیستند و تداخلی با هدف گذاری اسمارت ندارند. اساس تکنیک های هدف گذاری روی تغییر موارد محدود کننده بنا شده است. هیچکس نمی خواهد و نباید با دروغ یا نارو زدن موفق شود ولی یقینا می توان بسیاری از موانع محدود کننده ذهنی را تغییر داد.

چرا به هدف نمی رسم؟

تلاش برای رسیدن به خواسته ها، منطقی ترین کاری است که هر فردی در زندگی انجام می دهد. اما بسیاری از ترس ها، باورهای منفی ذهنی، حساسیت های آزار دهنده، گرایش به کمال گرایی و آرمان گرایی، دغدغه هایی که نمی گذارند در مسیر هدف گام بردارید، در عمل مشکل ایجاد می کنند. این موانع هدف گذاری ذهنی ، اگر به درستی شناخته شوند، به راحتی قابل تغییر هستند.

اقدامک:

آیا تاکنون یک هدف را تعیین کرده اید؟ چه چیز باعث شده نتوانید به هدف برسید؟ در یک برگه کاغذ موانع هدف گذاری موجود در پروسه موفقیت را به طور شفاف ذکر کنید.
برای مثال: نگران قضاوت دیگران بودم و یا …….
در مطالب بعدی روی تک تک این موانع بحث می شود. این مطلب ادامه دارد………………

فعال سازی ضمیر ناخودآگاه

فعال سازی ضمیر ناخودآگاه در مسیر هدف گذاری

در بسیاری از مواقع علت اصلی ناکامی ها در زندگی افراد، نداشتن تمرین است. گاهی با اینکه می دانیم مشکل کجاست ولی حاضر نیستیم کمی سختی را تحمل کنیم و برای رفع مشکل کاری انجام دهیم. در مطلب قبلی به بررسی ضمیر ناخودآگاه پرداخته شده و تمرینات ساده ای برای فعال سازی ضمیر ناخودآگاه معرفی شد. چند درصد از شما این تمرینات را انجام دادید؟ آیا هر روز و با نظم روی تمرینات ساده ای که در مطلب قبل گفته شد، کار کردید؟

قبل از شروع این مبحث و ادامه تمرینات فعال سازی ضمیر ناخودآگاه توصیه می کنم مطلب قبلی را از لینک زیر مطالعه کنید. حتی اگر این مطلب را خوانده اید لطفا یکبار دیگر آن را مطالعه کنید و ادامه مطلب را همینجا پیگیری کنید:

ضمیر ناخودآگاه چیست و چه نقشی در هدف گذاری دارد؟

چگونه ضمیر ناخودآگاه را فعال کنیم؟

مدیتیشن و استفاده از جملات تاکیدی مثبت دو راه تضمین شده برای فعال سازی ضمیر ناخودآگاه است که نتایج آن غیر قابل انکار است. کسانی که روی تجسم خلاق و تصورات ذهنی خلاقانه کار می کنند به نتایج بهتری هم می رسند. اکنون زمانی است که باید از محدوده امن تان خارج شوید.

 • خروج از منطقه امن برای فعال سازی ضمیر ناخودآگاه

منطقه امن همان حیطه ای است که برایتان آشناست و به آن تسلط دارید. رستورانی که همیشه در آن غذا می خورید؟ دایره دوستانی که همیشه با آنها صحبت می کنید؟ کارهای روتین که هر روز انجام می دهید و خیلی کارهای تکراری در منطقه امن قرار دارند. این منطقه می تواند خانه و یا محل کار باشد. به طور کلی محیط زندگی تان همان منطقه امن و دوست داشتنی است. آیا می خواهید به خواسته هایتان برسید و زندگی جدیدی را شروع کنید؟ آدم های موفق توانسته اند از منطقه امن خود پای به بیرون بگذارند و دنیای دیگری را تجربه کنند.  باید کارهای خارج از عادت های همیشگی را انجام دهید تا قدرت ذهنی را بیدار کنید.

بسیار دشوار است که از عادات همیشگی دست بردارید و یا از منطقه امن خود خارج شوید. یک راه ساده برای خروج از منطقه امن، سفر کردن است. در سفر تجارب جدید کسب می کنید و این موضوع روی نرون های مغز و سیستم اعصاب مرکزی هم تاثیر می گذارد. به این ترتیب پروسه فعال سازی ضمیر ناخودآگاه هم شروع می شود. در واقع ذهن ناخودآگاه در می یابد که به گونه ای برنامه ریزی کند که کارهای دور از ذهن هم امکان پذیر باشد. انجام کارهای غیر متعارف و خارج از منطقه امن موجب افزایش اعتماد به نفس و بهبود فردی می شود. کسب تجارب جدید و انجام کارهایی که قبلا برایش تلاش نکرده اید کاربردی ترین راه برای  فعال سازی ضمیر ناخودآگاه است.

” تازگی را به زندگی تزریق کنید تا تولدی دوباره را تجربه کنید”

بیدار کردن ضمیر ناخودآگاه

 • فعال سازی ضمیر ناخودآگاه با تمرین نوشتن آزاد

نوشتن آزاد نوعی تمرین برای بیدار کردن ذهن است که با نویسندگی به شیوه متعارف، فرق دارد. بر خلاف عرف رایج نویسندگی در نوشتن آزاد، خروجی کار مهم نیست و تنها روی نوشتن تاکید می شود. اصلا مهم نیست چقدر اصول نگارش را رعایت می کنید و یا چقدر در نوشتن مهارت دارید. کافیست هر آن چیزی که در ذهن دارید را روی کاغذ بنویسید!

اغلب نویسندگان صاحب نام از شیوه ” نوشتن آزاد” برای فعال سازی ضمیر ناخودآگاه در زمان قفل ذهنی، کمک می گیرند. کارایی این تکنیک روی تراوشات ذهنی و غلبه بر مشکلات ذهنی فوق العاده است. در نویسندگی آزاد می توانید احساسات درونی، دغدغه های ذهنی، ناهنجاری های روانی و هر چیزی که ذهن را اشغال کرده را از ذهن خارج کنید. در واقع این نوع نوشتن نوعی پاکسازی ذهنی را به همراه دارد.

با فعال سازی ضمیر ناخودآگاه از طریق نوشتن آزاد، به آرامش ذهنی می رسید و افکارتان از موهومات آزار دهنده رها می شود. خلاقیت ذهنی بیشتر شده و قدرت تجسم خلاق فرد بالاتر می رود. شرط لازم برای دستیابی به این مهم، نظم در تمرینات است. لازم است تا روزانه زمانی را به نوشتن آزاد اختصاص دهید و هر چیزی که در ذهن دارید را روی کاغذ بیاورید.

در پروسه نوشتن آزاد با شگفتی های درون خود آشنا می شوید و به کمبودها و کاستی های درون واقف می شوید، به توانایی های خود پی می برید و اعتماد به نفس بیشتری را تجربه می کنید. این همان چیزی است که در نهایت منجر به فعال سازی ضمیر ناخودآگاه می شود. با انجام این تمرینات هدف دیگر دور از دسترس نیست و رویاها شکل واقعی می گیرند.

اقدامک:

تخته آرزوها درست کنید.  این یک تمرین ساده برای شروع تجسم خلاق است. تصاویری از آنچه دوست دارید را روی تخته بچسبانید. از بریده های مجلات و یا نقاشی برای تکمیل تخته آرزو استفاده کنید. هر زمان به تخته نگاه نمی کنید در واقع آرزوهای خود را می بینید و این در ذهن ناخودآگاه نقش می بندد. همین امروز تخته آرزوهای خود را بسازید بعدها از نتیجه آن شگفت زده می شوید.

ضمیر ناخودآگاه چیست؟

ضمیر ناخودآگاه چیست و چه نقشی در هدف گذاری دارد؟

اگر دائم به نداشته ها، محدودیت ها، ترس ها و باورهای منفی فکر کنید، جسارت شروع هیچ کاری را نخواهید داشت. ضمیر ناخودآگاه بدون این که متوجه باشید فعال است. چرا با باورهای منفی، پیام های اشتباه و مایوس کننده ارسال می کنید؟ به جای همه آنچه از دیگران و بیرون از خود انتظار دارید، روی داشته ها تمرکز کنید. با فعال سازی ضمیر ناخودآگاه در مسیر هدف گذاری، دریچه های دیگری به سویتان باز می شود. هر آنچه که تاکنون دست نیافتنی بود، می تواند با قدرت جادویی ضمیر ناخودآگاه در دستان تان باشد.

ضمیرناخودآگاه چیست؟

عملکردهای ناخودآگاه زیادی در بدن انسان رخ می دهد که در حالت معمول برای انجامش هیچ تلاشی صورت نگرفته است. مثلا ریتم ضربان قلب، تنفس، دمای بدن، سیستم گوارش و مواردی از این قبیل بدون اینکه حتی به آن فکر کنید در هر فرد انجام می شود. ضمیر ناخودآگاه چیزی شبیه به همین عملکردهای ناخودآگاه است که در ذهن شکل می گیرد. در واقع ضمیر ناخودآگاه شامل باورها، تجارب ذهنی، احساسات، مهارت ها و همه چیزهایی است که در زندگی با آن روبرو شده اید.

بدون تردید ضمیر ناخودآگاه از افکارتان پیروی می کند. افکار دارای انرژی هستند و با کمک ضمیر ناخودآگاه در واقعیت نمود عینی پیدا می کنند. یک باور قدیمی وجود دارد که می گوید:

” به هر چیزی که می اندیشی همان هستی”

با فعال سازی ضمیر ناخودآگاه می توانید احساس خوشحالی و خوشبختی را تجربه کنید. همه می توانند سالم، پر انرژی، خوشحال، ثروتمند و موفق باشند به شرطی که بتوانند ناخودآگاه ذهنی را در مسیر هدف گذاری فعال کنند.

فعال سازی ضمیر ناخودآگاه با تمرینات ساده

فعال سازی ضمیر ناخودآگاه

آیا می خواهید پولدار شوید؟ آیا برای رسیدن به زندگی ایده آل هدف گذاری می کنید؟ آیا هدف مشخصی دارید و برای کسب موفقیت تلاش می کنید؟ مهم نیست چه هدفی دارید و چقدر تلاش می کنید. برای رسیدن به خواسته هایتان از نیروی فوق العاده ای که در درون دارید، کمک بگیرید. با فعال سازی ضمیر ناخودآگاه به افکارتان جهت می دهید و در مسیر موفقیت با سرعت بیشتری گام بر می دارید. این همان چیزی است که در هدف گذاری موثر به آن نیاز دارید پس همین حالا این تمرینات را شروع کنید.

۱-فعال کردن ضمیر ناخودآگاه با مدیتیشن

مدیتیشن ساده ترین راه برای تمرکز روی هدف است. وقتی غوغایی در درون هست و گفت و گوهایی درونی دارید نمی توانید روی هدف تمرکز کنید. باید هیاهوی درون را ساکت کنید تا ذهن باز شده و ضمیر در ناخودآگاه فعال شود. آن وقت است که هیچ چیزی دور از دسترس نخواهد بود. برای شروع تمرینات مدیتیشن را ۲ بار در روز و هر بار به مدت ۱۵ دقیقه انجام دهید. کار دشواری نیست و همه افراد قادر با انجام مدیتیشن هستند.

مدیتیشن یا همان تعمق در کاهش استرس و تقویت قوای ذهنی تاثیر زیادی دارد. برای اینکه ایده های جدیدی به ذهن برسد لازم است تا مدیتیشن را جدی بگیرید. بسیاری از کارآفرینان موفق با مدیتیشن و تعمق به خلاقیت هایی اعجاب انگیز دست یافته اند.

برای تقویت ضمیر ناخودآگاه در یک مکان ساکت بنشینید و روی دم و بازدم تمرکز کنید. در حالی که آرام نشسته اید هوا را وارد بینی کنید و به هیچ چیز دیگری فکر نکنید. تنها به هوایی که از بینی وارد ریه ها می شود توجه کنید. بستن چشم ها در مدیتیشن و آرامش درون موثیر است. در روزهای اول حتما چند باری حواس تان پرت می شود که چندان مشکلی ندارد. مهم اینست که بعد از هر بار حواس پرتی دوباره روی تنفس تمرکز کنید. هر چیزی که موجب حواس پرتی می شود را از ذهن خارج کنید. در روزهای اول تمرکز کردن و سکوت کردن اندکی مشکل است ولی به مرور و با تمرین در این کار خبره می شوید.

۲- تقویت ضمیر ناخودآگاه با مثبت اندیشی

کسانی که احساس بهتری دارند همیشه یک گام از بقیه جلوتر هستند. افکار مثبت ، احساس مثبت را در زندگی جاری می کنند و به این ترتیب یکی از دریچه های ضمیر ناخودآگاه به سوی تان گشوده می شد. ضمیر ناخودآگاه آماده پذیرش احساسات شماست. چرا با افکار منفی و باورهای غلط مانع موفقیت خود می شوید. وقت آن رسیده تا یکبار به ورودی های ذهنی توجه کنید.

برای اینکه در مسیر هدف گذاری مستقیم پیش بروید باید مثبت نگر باشید و نگرش خوبی به جهان پیرامون داشته باشید. در غیر این صورت هر مشکل کوچکی، بزرگ تر به نظر می رسد و هر سنگریزه ای یک صخره بزرگ در مسیر هدف گذاری می شود. قدرت  ضمیر ناخودآگاه را دست کم نگیرید.

روز خود را با کلمات مثبت و انرژِی بخش شروع کنید. برای شروع می توانید جملات تاکیدی مثبت را روی کاغذ بنویسید و روزی چند بار از روی آن بخوانید. این تمرین تنها در صورت اینکه منظم انجام شود، نتیجه بخش است. بسیاری از باورهای منفی در اثر تجارب بد گذشته در ذهن ایجاد شده. بدشانسی، بدبختی، دست و پا چلفتی بودن، تنبلی و صدها و هزاران کلمه مشابه اینها برچسبی است که به روان تان آسیب می زند. ” تنها راز موفقیت افزایش اعتماد به نفس است”

اقدامک:

بر روی یک برگه سفید ۵ جمله تاکیدی مثبت بنویسید. حتما ابتدای جمله را با من شروع کنید. چیزهایی را که دوست دارید و یا می خواهید داشته باشید با ضمیر اول شخص در برگه بنویسید. هدف تقویت مثبت در ضمیر ناخودآگاه است.
من ……….
من………..
من ……….
من………..
من ……….

این مطلب ادامه دارد…………………..

تصویرسازی ذهنی در هدف گذاری

چگونه از تصویر سازی ذهنی در هدف گذاری استفاده کنیم؟

دختر بچه ای در گوشه ای از اتاق با عروسک هایش بازی می کند او خود را یک خانم دکتر تصور می کند و در حال گرفتن نبض بیماران است. پسر بچه ای دست هایش را باز کرده و در اتاق می دود، او یک خلبان است و در آسمان پرواز می کند. همه این اتفاق ها در واقعیت رخ نداده بلکه زاییده ذهنیت کودک است. تصویر سازی ذهنی از همین تصورات کودکانه شروع می شود و در نوجوانی بسیار احساسی تر می شود. شاید در بسیاری از بزرگسالان این قدرت کمرنگ شده باشد اما هنوز هم بسیاری از افراد می توانند از تصویر سازی استفاده کنند.

تصویر سازی ذهنی چیز پیجیده ای نیست همه ما بدون آنکه اصلا کاری کنیم مدام در حال تصویرسازی ذهنی هستیم! حتما برای شما هم پیش آمده که با بستن چشم ها خود را در جایی دیگر تصور کنید. یا در یک جمع خانوادگی نشسته اید و همه هوش و حواس و ذهنتان روی یک اتفاق که در دانشگاه افتاده، متمرکز شده. به قول سعدی بزرگوار:

” من در میان جمع و دلم جای دیگری است”

در واقع منظور اینست که به لحاظ جسمی در یک نقطه هستید ولی ذهن در جای دیگری سیر می کند. این همان تصویر سازی ذهنی است که خود به خود اتفاق می افتد و اصلا برایش هیچ تلاشی انجام نشده است.

نکته جالب اینجاست که از همین روش می توان برای  هدف گذاری در موفقیت استفاده کرد. عملکرد مغز انسان به گونه ای است که تفاوت بین واقعیت و تصویر ذهنی را به سادگی تشخیص نمی دهد. مشکل اصلی اینجاست که بسیاری از افراد به قدرت تصویرسازی ذهنی باور ندارند و راه استفاده صحیح از آن را بلد نیستند.

تصویر سازی ذهنی چیست؟

غرق شدن در یک فکر و متمرکز کردن انرژی ذهنی روی یک موضوع را تصویرسازی ذهنی گویند. استفاده از شیوه های تصویر سازی مختص افراد خاصی نیست و همه آدم ها قادر به تصویر سازی در ذهن هستند. میزان تحصیلات، هوش، درآمد، زیبایی، سن و سال یا ….. هیچ تاثیری در تصویر سازی ذهنی ندارد. این تکنیک کاملا کاربردی، اکتسابی و آموختنی است البته انسان های خلاق در این زمینه موفق تر عمل می کنند.

” ساختن تصاویر در ذهن با کمک قدرت تخیل را تصویر سازی ذهنی گویند”

تصویر سازی ذهنی اندیشیدن به یک موضوع در ذهن است. این موضوع حتی می تواند در واقعیت هم وجود خارجی نداشته باشد. همین حالا تصور کنید که یک آلو بخارای خوشمزه را در دهان گذاشته اید. تعجب نمی کنم اگر به اصطلاح آب از دهان تان راه افتاده باشد. ترشح بزاق در پی اندیشیدن به یک خوراکی ترش کاملا طبیعی است. در واقع حتی بدون چشیدن طعم لیمو، لواشک و … و حتی با تصور کردن هم بزاق دهان ترشح می کند. این همان تصویر سازی ذهنی است که با توجه به تجارب قبلی در واقعیت هم تاثیر گذاشته است.

 

تصویر سازی ذهنی چیست؟

آیا تصویر سازی ذهنی همان توهم است؟

بدون تردید فرق زیادی به اوهام و تخیلات و…. بی پایه با تصویر سازی در ذهن وجود دارد. شاید بهترین معادل برای تصویر سازی ذهنی همان تجسم خلاق (Creative Visualization) باشد. به این معنی که تولید تصاویر ذهنی نمود عینی پیدا می کند و احساسات فرد نیز درگیر می شود. برخلاف توهم، تصویر سازی خلاق ذهنی بار مثبت دارد. اگر به گونه ای هدفمند و معقولانه از این تکنیک ذهنی در هدف گذاری استفاده شود، راه رسیدن به خواسته ها هموارتر می شود. تصویرسازی ذهنی در قانون جذب جایگاه ارزشمندی دارد و بسیاری از انسان های موفق توانسته اند از تجسم خلاق در واقعیت بهره ببرند.

دو نوع تصویر سازی ذهنی وجود دارد:

 1. تصویر ساخته شده در ذهن مبتنی بر واقعیتی است در جهان وجود خارجی دارد
 2. تصویر ذهنی بر اساس تجربه و یا تلقی شخ از واقعیت ایجاد شده در جهان وجود خارجی ندارد.

از تصویر سازی های غیر آگاهانه که بگذریم، بسیاری از افراد در موقعیت های متفاوت به طور آگاهانه و هدفمند از تصویر سازی ذهنی برای جذب آنچه می خواهند، استفاده می کنند. برای مثال: تکنیک تصویرسازی ذهنی یکی از رایج ترین شیوه هایی است که ورزشکاران مطرح المپیک از آن استفاده می کنند. ورزشکاران در کنار تمرینات سخت روزانه، لحظاتی خود را روی سکوی دریافت مدال تصور می کنند.

“برنامه ریزی و هدف گذاری در تصویر سازی ذهنی بیشترین نقش را دارد”

چرا بعضی ها نمی تواند تصویر سازی ذهنی موفق داشته باشند؟

تصویر سازی خلاقانه موجب می شود تا فرد باور کند که می تواند به موفقیت برسد. دیگر آینده مبهم و دور از ذهن نیست. ذهن می پذیرد که آینده ای جذاب، دوست داشتنی و حتی هیجان انگیز در انتظارتان است. اما چرا همیشه نمی توان از این تکنیک استفاده کرد و چرا گاهی نمی توان تصویرسازی ذهنی خلاق را ایجاد کرد؟

باورهای محدود کننده زیادی وجود دارند که نمی گذراند تجسم خلاق را تجربه کنید. شکست ها، ترس ، عدم اعتماد به نفس و مواردی از این دست از باورهای محدود کننده ذهنی هستند که اعتما به نفس را نابود می کنند.. محصول ” فرار از زندان ترس و افزایش اعتماد به نفس” راه خلاصی از باورهای محدود کننده را نشان می دهد. با آموزش های این پکیج تنها در مدت زمان ۲۱ روز ، خودتان را باور خواهید کرد.

” تا زمانی که باور نکنید می توانید، هیچ کاری را نمی توانید انجام دهید”

اقدامک:

چند لحظه چشم ها را ببندید و در مورد ۱۰ سال آینده فکر کنید. کجا هستید و چه می کنید؟

این مبحث ادامه دارد……………………..

دستبابی به هدف

تکنیک های ۱۲ گانه هدف گذاری برایان تریسی بخش پایانی

چقدر برای رسیدن به خواسته هایتان تلاش می کنید. آیا همه چیز را به شانس یا بخت و اقبال سپرده اید و منتظر فرصت طلایی هستید؟ هیچ معجزه ای اتفاق نخواهد افتاد وقتی خودتان برای خودتان کاری نمی کنید. برای اینکه فرمان زندگی در دستان تان باشد و به سوی هدف پیش بروید باید برنامه داشته باشید. دستیابی به هدف با استفاده از اصول هدف گذاری امکان پذیر است. چقدر روی برنامه های هدف گذاری وقت صرف می کنید؟ آیا پله پله با هدف گذاری برایان تریسی گام برداشته اید یا اینکه چند پله یکی کرده اید؟

قبل از شروع این مبحث پیشنهاد می کنم سه مطلب قبلی در ارتباط با هدف گذاری را یکبار دیگر مطالعه کنید با مطالعه ۹ مرحله قبلی، آشنایی ذهنی برای سه مرحله آخر به دست می آورید. لینک مراحل ۱۲ گانه هدف گذاری عبارتند از:

تکنیک های ۱۲ گانه هدف گذاری برایان تریسی(۱)

تکنیک های ۱۲ گانه هدف گذاری برایان تریسی(۲)

تکنیک های ۱۲ گانه هدف گذاری برایان تریسی(۳)

مرحله ۱۰- تمرکز روی یک کار

دستیابی به هدف با تمرکز روی یک موضوع ساده تر است. تصور کنید برای امروز ۷ کار مهم را باید انجام دهید. اگر به هر دلیلی وقت نداشته باشید، کدامیکی از این کارها را انجام می دهید؟ بدون تردید اولویت با مهم ترین کار است. در مراحل قبل با نحوه انتخاب هدف و هدف گذاری برایان تریسی آشنا شده اید و حتما یک لیست هدف گذاری به ترتیب اولویت را تنظیم کرده اید. در واقع می دانید امروز چه کارهایی باید انجام شود.

هدف گذاری و دستیابی به هدف

برایان تریسی معتقد است روی مهم ترین کار تمرکز کنید تا کنترل زمان را در دست داشته باشید. به این ترتیب اگر به هر دلیلی نتوانید همه کارها را انجام دهید، جای نگرانی باقی نمی ماند. در واقع شاید یکی دو کار کم اهمیت تر باقی مانده باشد. این همان مدیریت زمان و جادوی استفاده از وقت برای دستیابی به هدف است. در واقع ۲ تکنیک هم زمان اجرا می شود ابتدا مشخص بودن و بعد متمرکز بودن. به لحاظ ذهنی خود را آماده انجام کارهایی کنید که شما را یک گام به هدف نزدیک تر کند.

مرحله ۱۱- به نظم عادت کنید

اصول دوازده مرحله ای هدف گذاری برایان تریسی برای دستیابی به هدف یک مجموعه منظم و منطقی است که باید یکی بعد از دیگری انجام شود. اگر حال و حوصله انجام یک سری کارهای منطقی و منظم را ندارید اصلا خود را درگیر هدف گذاری نکنید چون احتمال شکست بالایی دارید. اساسا همه انسان های موفق در زندگی از یک نظم منطقی پیروی می کنند. تریسی معتقد است که رابطه ای مستقیم بین انضباط و موفقیت وجود دارد. افراد موفق روی مهم ترین کار در لیست، تمرکز می کنند و تا زمانی که کار تمام نشود به سراغ یک کار دیگر نمی روند. این همان نظم منطقی است که دستیابی به هدف را امکان پذیر می کند. عادت کنید که تا یک کار تکمیل نشده، آن را رها نکنید. عادت تکمیل کارهای کوچک منجر به تکمیل دستاوردهای سریع تر می شود.

وقتی یک هدف به طور ۱۰۰ درصد تکمیل می شود، احساس بهتری خواهید داشت و این امر روی اعتماد به نفس هم تاثیر فوق العاده زیادی دارد. بنابراین به لحاظ ذهنی آماده انجام کارهای بزرگ تر و دستیابی به هدف بزرگتر هم هستید. شادی حاصل از رسیدن به هدف کوچک، موتور محرکه تلاش برای رسیدن به هدف بعدی است. عادت کنید روی یک کار تمرکز کنید و پس از تکمیل آن به سراغ کار بعدی بروید. این کار ساده به نظر می رسد ولی در عمل بسیار دشوار است.

مرحله ۱۲- دستیابی به هدف با قدرت تجسم خلاق

برایان تریسی با تاکید روی تصویرسازی ذهنی، تکنیک های ۱۲ گانه هدف گذاری برای دستیابی به هدف را به اوج می رساند. تجربه نشان داده کسانی که می توانند تصاویر روشن و واضحی را در ذهن ایجاد کنند به موفقیت دست پیدا می کنند. با توجه به خواسته تان، تصاویری واقعی، واضح و احساسی را در ذهن ایجاد کنید. در ابتدا تصویر سازی ذهنی کمی دشوار به نظر می رسد ولی با کمی تمرین می توانید خود را در جایگاه واقعی ببینید. تصویر سازی خلاقانه یک علم ثابت شده است و خود دارای تکنیک های خاصی است.

نتیجه گیری

دستیابی به هدف نیازمند تلاش مضاعف و هدف گذاری است. قبل از هر کاری باید بدانید چه می خواهید و سپس برای رسیدن به خواسته تان برنامه ریزی کنید. بدون تردید دستیابی به هدف کار ساده ای نیست و خیلی ها از میانه کار، عقب نشینی می کنند. انسان های موفق از کره مریخ به زمین نیامده اند. این افراد در میان هم کلاسی ها، همکاران، دوستان و حتی فامیل هم وجود دارند. اگر هدف گذاری برایان تریسی توانسته زندگی حتی یک نفر را در جایی از دنیا متحول کند، قطعا حرفی برای گفتن دارد. مهم نیست چند سال دارید یا چه هدف بزرگی را دنبال می کنید. مسئله مهم هدف گذاری صحیح برای دستیابی به هدف است.

اقدامک:

امروز روی تجسم خلاق و تصویرسازی ذهنی خلاقانه کار کنید. تمرین امروز نوشتنی نیست و همه چیز در ذهن اتفاق می افتد. تصور کنید که به خواسته تان رسیده اید و موفق شده اید. چه احساسی دارید؟ سعی کنید احساس تان با آنچه در ذهن دارید هماهنگ شود. خود را در حال شادی ببینید و از موفقیتی که به دست آورده اید لذت ببرید. این تمرین یکی از موثرترین تکنیک های قانون جذب برای دستیابی به هدف هم هست که نتایج بسیار خوبی برایتان دارد.

تکنیک هدف گذاری برایان تریسی

تکنیک های ۱۲ گانه هدف گذاری برایان تریسی (۳)

بزرگترین مانع محدود کننده در ذهن انسان هاست. هیچ مانع خارجی به اندازه محدودیت های ذهنی نمی تواند شکست را در پی داشته باشد. چند بار کاری را شروع کرده و در نیمه راه آن را رها کرده اید؟ آیا می توانید هدفی را دنبال کنید یا از شروع کردن هراس دارید؟ باورهای ذهنی مدحدود کننده زیادی وجود دارد که قدرت و اراده عمل را از انسان می گیرد. کمی واقع بین باشید این محدودیت ها اغلب ساخته و پرداخته ذهن منفی باف است. بدون تردید همه افرادی که توانسته اند به هدف های مالی، تحصیلی و عاطفی دست پیدا کنند با موانع زیادی روبرو شده اند اما این موانع هرگز نتوانست خللی در هدف گذاری شان ایجاد کند. برایان تریسی نشان می دهد که روش تنظیم هدفش آسان است و در همه موارد قابل اجراست.

میلیون ها نفر در سراسر جهان از این تکنیک ها نتیجه گرفته اند چرا شما نفر بعدی نباشید؟

بخش اول تکنیک های ۱۲ گانه هدف گذاری تریسی

بخش دوم تکنیک های ۱۲ گانه هدف گذاری تریسی

مرحله ۷: فهرست هدف گذاری تهیه کنید.

برای رسیدن به هدف ، پیش نیازهایی را لازم دارید. اینطور نیست که یک هدف را در نظر بگیرید و مستقیم به سمت آن حرکت کنید. قطعا خیلی کارهای جانبی را می بایست برای رسیدن به هدف انجام داد. برایان تریسی معتقد است : افرادی که فهرست تهیه می کنند ۱۰ برابر نرخ موفقیت بیشتری دارند.

اگر این تکنیک برای خیلی ها جواب داده، قطعا برای هدف گذاری کاملا امتحان شده است و می توان به آن استناد کرد. با ذکر مثالی موضوع روشن تر می شود. تصور کنید یک کارآفرین با یک ایده ابتکاری چه کارهایی را انجام می دهد. تنها صرف داشتن ایده کافی نیست. برای رسیدن به هدف نهایی باید سرمایه کافی تهیه شود و زمان مناسب هم طی شود. از طرفی داشتن مهارت و جلب حمایت و همکاری دیگر علاقه مندان در این حیطه نیز، انرژی بیشتری را به پروسه کارافرینی وارد می کند. در واقع کار پله پله انجام می شود. پس تهیه فهرستی از ملزومات و کارهایی که بیاد انجام شود در هدف گذاری برای موفقیت الزامی است. به یکباره نمی توان یک هدف بزرگ را عملی کرد.

” برای ساختن یک دیوار بزرگ باید یکی یی آجرها را روی هم بچینید”

برایان تریسیهدف گذاری برایان تریسی

مرحله ۸: اولویت بندی کنید

هدف گذاری بدون در نظر گرفتن اولویت ها امکان پذیر هست ولی قطعا موفقیتی در پی ندارد. تا اینجا فهرستی از کارهایی که لازم است تا به هدف برسید را تهیه کرده اید. نگاهی دوباره به این فهرست داشته باشید. همه این موارد دارای اهمیت یکسانی نیستند. از طرفی لازم است تا برخی کارها اول انجام شود تا بتوانید قدرت مانور بیشتری داشته باشید.

برایان تریسی : ۲۰ درصد از برنامه ریزی منجر به ۸۰ درصد موفقیت می شود.

از خود بپرسید: کدامیک از این کارها مهم تر است و کدام اهیمت کمتری دارد؟ به ترتیب اهمیت فهرست را دوباره تنظیم کنید. اولویت بندی و داشتن برنامه ریزی برای هر بخش اصلا موضوع ساده ای نیست و اساس هدف گذاری را تشکیل می دهد. برای اینکه لیست خود را اولویت بندی کنید در نظر بگیرید که قبل از انجام هر کار، باید چه کارهایی انجام شود.

مرحله ۹ از هدف گذاری برایان تریسی: برنامه ریزی

تکنیک های ۱۲ گانه هدف گذاری ایده هایی ساده و عملی هستند. اگر گام به گام این مراحل اجرا شوند پروسه هدف گذاری موثر شکل می گیرد. برایان تریسی معتقد است که بدون برنامه ریزی نمی توان انتظار هیچ موفقیتی را داشت. هر چند تهیه لیست ملزومات مهم است ولی اکنون زمانی است که باید جزئی ترین وقایع را برنامه ریزی کنید. ۴ شیوه رایج در هدف گذاری وجود دارد که به ترتیب از این قرار است:

 • از قبل برای هر روز، هفته و ماه برنامه ای مشخص را تعیین کنید
 • در ابتدای هر ماه برای همین ماه برنامه ریزی کنید و فهرست کارها تهیه کنید
 • هر هفته برنامه هفته بعد را مرور کنید و برنامه ریزی داشته باشید
 • هر شب برای روز بعد برنامه از پیش تعیین شده ای را در نظر بگیرید.

در ابتدا این حجم از برنامه ریزی کمی دشوار به نظر می رسد ولی برایان تریسی عمل به این موارد ساده، را تضمین کننده موفقیت در هر کسب و کاری می داند.. شاید در ابتدا با اجرای این بخش ا هدف گذاری مشکل داشته باشید و کمی وقت گیر باشد ولی به مرور و در روزهای بعدی حتما انجام این کار ساده تر خواهد شد. مهم نیست چه خواسته ای دارد باید از قبل برنامه مشخصی برای انجام دادن آن داشته باشید.

اقدامک:

روی یک برگه کاغذ سفید برای روز بعدی یک برنامه ریزی داشته باشید. این تمرینات بسیار کمک کننده است و نباید با سهل انگاری انجام شود. برای مثال بنویسید بعد از بیدار شدن از خواب، قصد انجام چه کاری را دارید. لازم است تا برای هر ساعت از روز تا زمان خواب شبانه، برنامه ریزی کنید.

ساعت ۸ صبح:……………………..
ساعت ۹ صبح:……………………..
……………………………………..

در ضمن حتما برنامه ریزی را مکتوب کنید. هدف گذاری ذهنی در تکنیک های ۱۲ گانه برایان تریسی قابل قبول نیست و باید برنامه با ذکر جزئیات نوشته شود.
این مطلب ادامه دارد…………………..

برای خرید کتاب معجزه اعتماد به نفس بر روی عکس کتاب زیر کلیک نماپید .

افزایش اعتماد به نفس با استاد علیرضا سیف

تکنیک های هدف گذاری برایان تریسی

تکنیک های ۱۲ گانه هدف گذاری برایان تریسی (۲)

هرگز نمی توان مانع شادی کسی شد که گام های استواری را در مسیر رسیدن به هدف بر می دارد. آیا احساس خوشحالی نمی کنید؟ آیا خود را ناکام و شکست خورده احساس می کنید؟ آیا غمگین هستید؟ اگر چنین است یکبار دیگر هدف و مطلوب واقعی را جستجو کنید. بدون تردید این مسیری که در آن راه می روید فرسنگ ها از آمال و آرزوهایتان دور است. آیا این همان راهی است که می خواهید! یا فشار محیط وادارتان کرده خود را فدای خواسته های دیگران کنید؟ تکنیک های ۱۲ گانه هدف گذاری برایان تریسی برای همه کسانی که می خواهند برای کسب موفقیت در زندگی، تغییر ار تجربه کنند نوید بخش است.

بخش اول تکنیک های ۱۲ گانه هدف گذاری برایان تریسی (۱) روی سه مرحله مهم از هدف گذاری تاکید داشت که در مطلبی به همین نام به آن اشاره شده است. در این مطلب مراحل بعدی را با هم پی می گیریم.  توصیه می شود قبل از خواندن این مطلب، بخش اول را مطالعه کنید.

مرحله چهار:شناسایی موانع محدود کننده در هدف گذاری

آیا قانون ۲۰-۸۰ را می شناسید؟ این همان قانون نانوشته محدودیت هاست که در هدف گذاری برایان تریسی به آن پرداخته شده است. به زبان ساده می توان گفت چیزی که مانع دستیابی به اهداف می شود، در درون خود فرد است. در واقع موانعی که خود فرد ایجاد می کند ۸۰ درصد سهم دارد و موانع خارجی تنها ۲۰ درصد موجب محدودیت می شوند. در تئوری محدودیت ها همیشه یک عامل محدود کننده وجود دارد که سرعت رسیدن به اهداف را تحت تاثیر قرار می دهد. تنها افرادی که توانسته اند موانع محدود کننده درونی را به حداقل برسانند و از این موانع خود ساخته عبور کنند، در لیست افراد موفق جای گرفته اند.

اغلب افراد با بهانه تراشی و ایجاد محدودیت ها خود را از رسیدن به هدف دور می کنند. عوامل درونی محدود کننده نظیر عدم مهارت کافی، کمبود اطلاعات آکادمیک، نداشتن تجربه مفید، عدم ثبات در زندگی، بی نظمی و ….تا ۸۰ درصد در هدف گذاری مانع ایجاد می کنند. به جای اینکه عوامل خارجی را مقصر بدانید از خود شروع کنید به راستی چقدر عوامل خارجی موجب شده تا در جا بزنید؟ آیا وقت آن نرسیده تا در روند زندگی یک تغییر بزرگ ایجاد کنید. واقعیت اینست که تنها ۲۰ درصد عوامل خارجی در رسیدن به هدف مانع ایجاد می کنند و مشکل همان ۸۰ درصد باقی مانده است.

” برای یک تغییر بزرگ در جهان پیرامون، ابتدا رختخواب خود را مرتب کنید!”

مرحله پنج: شناسایی دانش، اطلاعات و مهارت های مورد نیاز برای رسیدن به هدف

هدف گذاری برایان تریسیهدف گذاری برایان تریسی

پنجمین گام از تکنیک های هدف گذاری برایان تریسی روی بهبود شخصی تمرکز دارد. بدون تردید نمی توان بدون مهارت کافی در هیچ حیطه ای موفق شد. دستیابی به هدف بزرگ نیاز به کسب مهارت های جدید دارد. به نظرتان امکان دارد با ضعیف ترین بنیه علمی، بدون مهارت عملی و اطلاعات محدود، پله های موفقیت را طی کرد؟ این مرحله در تکمیل مرحله قبلی و مرتبط با قانون ۲۰-۸۰ در هدف گذاری برایان تریسی است.

مهارت هایی که لازم است تا به هدف برسید را شناسایی کنید. حداقل ۱۰ درصد از حد نصاب بالاتر باشید. برای اینکه به این کارایی دست پیدا کنید لازم است تا دانش علمی و عملی خود را تقویت کنید.نقاط ضعف خود را شناسایی کنید تا بتوانید به صورت عملی این موارد نقص را برطرف کنید. فراموش نکنید که در بهترین حالت ۸۰ درصد محدودیت ها در درون خودتان است.

مرحله ششم در هدف گذاری برایان تریسی: شناسایی افرادی که کمک کننده هستند

کسب موفقیت در حیطه کاری، تحصیلی و دیگر ابعاد زندگی به تنهایی شاید غیر ممکن نباشد ولی بدون تردید بسیار دشوار است. باور داشته باشید که شما تنها نیستید و افراد زیادی وجود درند که می توانند در این راه کمک تان کنند. پیدا کردن این افراد کلیدی درست در زمان و مکان صحیح، می تواند سکوی پرتاب به سوی موفقیت باشد.

” شناسایی افرادی که از شما حمایت می کنند”

شبکه ارتباطی افراد موفق همیشه بزرگتر از دیگران است. هر چقدر بتوانید با افراد بیشتری تعامل برقرار کنید، امکان حمایت بیشتری را خواهید داشت. اگر تنها روی خود و خانواده حساب کنید قطعا راه سختی را در پیش رو دارید. هدف گذاری برایان تریسی روی نکات کلیدی تمرکز دارد که مربوط به جامعه خاصی نیست. کارآفرینان زیادی در سراسر جهان با استفاده از این تکنیک ها توانسته اند کسب و کار خود را متحول کنند. چه چیز مانع می شود که نفر بعدی شما نباشید؟

اقدامک:

در یک برگه کاغذ بنویسید:

 1. چه عواملی در رسیدن به هدف محدودیت ایجاد می کنند؟ عوامل درونی را جدا کنید
 2. به چه مهارت هایی برای رسیدن به هدف تان نیاز دارید؟
 3.  لیست افرادی که می توانند در کسب موفقیت و رسیدن به هدف کمک تان کنند را بنویسید.

مباحث و تکنیک های ۱۲ گانه هدف گذاری برایان تریسی به صورت چند بخشی ارائه شده لطفا پس از خواندن این مطلب اقدامک و تمرین نوشتاری را با حوصله انجام دهید. اگر نتوانید این تمرینات را روی کاغذ بنویسید هرگز نمی توانید در عمل موفق به انجام این مراحل شوید.

این مطلب ادامه دارد……

مراحل هدف گذاری برایان تریسی گام به گام

تکنیک های ۱۲ گانه هدف گذاری برایان تریسی (۱)

هدف گذاری مبحث تازه ای نیست و ریشه در فطرت آدمی دارد. اساسا همه آدم ها می خواهند موفق شوند و اغلب افراد برای رسیدن به خواسته هایشان تلاش می کنند. به نظرتان همین تلاش یا شاید دست و پا زدن های مرسوم برای دستیابی به چیزی که می خواهیم ، نامش چیست؟ بدون تردید انسان ذاتا هدف محور است و به دنبال ایده آل ها و کسب موفقیت است. آدمی تا وقتی زنده است خواسته هایی دارد و با رسیدن به هر هدف، کاملا اتومات هدف بعدی و بزرگتر را در نظر می گیرد. هر فرد با توجه به دانسته ها و تجارب خود، راه هایی را برای رسیدن به هدف در نظر می گیرد. مراحل هدف گذاری برایان تریسی تکنیک هایی کاربردی برای موفقیت است که توانسته ارتباط بین اهداف و موفقیت را به درستی حفظ کند.

برایان تریسی (BrianTracy) یکی از بزرگترین مشاوران کسب و کار در جهان است که استراتژی های خلاقانه ای را برای مدیریت کسب و کار و هدف گذاری برای موفقیت ارائه کرده است. روش تنظیم هدف برایان تریسی ساده است نیاز به کنکاش عمیق علمی ندارد. در این مطلب به بررسی اصول دوازده گانه مراحل هدف گذاری برایان تریسی پرداخته می شود.

برایان تریسی:

” همه مردم می خواهند برنده شوند اما برای برنده شدن کاری را انجام نمی دهند”

در واقع بسیاری از افراد هنوز برای موفقیت آماده نیستند و به دنبال شانس یا موقعیتی هستند تا شرایط مساعد فراهم شود. این درحالی است که افراد موفق هرگز به انتظار مساعد شدن اضاع یا یا شانس نمی نشینند.

” شانس همان استفاده صحیح از فرصت ها  در زمان مناسب است”

مراحل هدف گذاری برایان تریسی

اصول ۱۲ گانه هدف گذاری برایان تریسی انقلابی را در پروژه های هدف گذاری ایجاد کرده است. بسیاری از افراد توانسته اند از روی همین شیوه های ساده، کسب و کار خود را متحول کنند. این تکنیک ها اصولی عجیب و غریب نیستند بلکه همان چیزهایی هستند که اغلب نادیده گرفته می شوند. همه ما می خواهیم موفق شویم اما چطور؟ چه وقت و چرا؟

مراحل هدف گذاری برایان تریسیمراحل هدف گذاری برایان تریسی

مرحله ا: تصمیم بگیرید در هر مرحله از زندگی چه می خواهید؟

آیا می دانید در بخش های متفاوت زندگی چه می خواهید؟ بیش از ۸۰ درصد مردم به درستی نمی دانند که به دنبال چه چیزی هستند. این مرز باریک میان افراد موفق و بقیه مردم است. کسانی که پله های ترقی را به سوی موفقیت طی می کنند، همان هایی هستند که به صورت شفاف می دانند چه می خواهند. بنابراین سریع تر می توانند منابع لازم را برای رسیدن به آن، فراهم کنند. مراحل هدف گذاری برایان تریسی چهار عنصر کاملا متمایز را برای تمرکز در نظر می گیرد:

 • درآمد
 • خانواده
 • سلامتی
 • سرمایه خالص

قبل از هر چیز باید ترس ها را از خود دور کنید. باورهای ذهنی منفی، اعتقادات محدود کننده و پیشداوری های ذهنی، یک ترس عمیق را ایجاد می کند که مانع رسیدن به موفقیت است. از تله باورهای محدود کننده خود را آزاد کنید تا تمرکز بیشتری روی خواسته قلبی داشته باشید. تنها در این صروت است که معجزه هدف گذاری در موفقیت را می بینید.

به عنوان اولین گام شناخت مطرح می شود. کشف آنچه که موجب رضایت فرد می شود، نه آنچه که دیگران از او می خواهند. این همان خواسته قلبی هر فرد است که تنها از درون او نشات می گیرد. در مراحل هدف گذاری برایان تریسی تاکید روی ارتقا زندگی فردی به لحاظ مادی، خانوادگی و سلامتی است.

 • آیا می دانید در ۵ سال آینده چقدر درآمد دارید؟
 • در رابطه با شیوه زندگی، گذراندن تعطیلات و حتی فرزندان فکری کرده اید؟
 • برای ارتقا سلامتی در ۵ سال آینده چه برنامه ای دارید؟
 • آیا برای دریافت حقوق بازنشستگی برنامه ریزی کرده اید؟

مرحله ۲ از مراحل هدف گذاری برایان تریسی: نوشتن

اهداف باید به صورت نوشتاری باشد تا پیامی بصری، صوتی و جنبشی را به ذهن ارسال کند برای آنکه چیزی را لمس کنید ابتدا باید آن را در دستان خود بگیرید. وقتی اهداف به صورت شفاف نوشته می شوند، قدرت بیشتری پیدا می کنند. ارتباطی عجیب بین ذهن و دست وجود دارد چیزی شبیه به ملموس بودن اشیا با حس کردن در دست. گیرنده های عصبی آماده دریافت چیزهایی هستند که دیده یا شنیده می شوند. قدرت ضمیر ناخودآگاه را دست کم نگیرید.

طبق بررسی های انجام شده تنها ۳ درصد از بزرگسالان اهداف خود را نوشته اند. با نوشتن اهداف ۱۰ برابر فرصت رسیدن به آن بیشتر خواهد شد. اگر نمی توانید هدف را به روی کاغذ منتقل کنید پس هنوز اصل ماجرا برای خودتان هم مبهم است.

“هدف باید شفاف و روشن باشد به گونه ای که یک کودک ۶ ساله هم آن را درک کند. اگر نمی توانید هدف را برای یک کودک ۶ ساله به سادگی تشریح کنید پس هنوز آن را درک نکرده اید”

مرحله ۳: تعیین مهلت

مرتبه سوم از مراحل هدف گذاری برایان تریسی روی موضوعی واضح تاکید دارد. موعد مقرر برای رسیدن به هر مرحله از هدف را مشخص کنید. اهداف در ابتدا بزرگ و دست نیافتنی هستند با تقسیم هدف به بخش های کوچکتر و تعیین بازه زمانی، بزرگترین هدف ها هم دست یافتنی به نظر می رسند. هدف گذاری اسمارت و هوشمندانه همیشه با مدیریت زمان همراه است.

” اهداف غیر منطقی و نامعقولانه وجود ندارد بلکه زمان بندی ناعادلانه و غیر واقعی وجود دارند”

مبحث مراحل هدف گذاری برایان تریسی به صورت تدریجی روی وب سایت قرار می گیرد برای پیگری مطالب بعدی با ما همراه باشید……

 

برای خرید کتاب معجزه اعتماد به نفس بر روی لینک زیر کلیک نماپید .

چاپ دوم کتاب معجزه اعتماد به نفس و محصول ترس

هدف گذاری اسمارت چیست؟

هدف گذاری اسمارت!هوشمندانه هدف گذاری کنیم

هدف گذاری اسمارت یکی از هوشمندانه ترین راه های کسب موفقیت است. اگر همیشه در حال تلاش هستید ولی نتیجه ای نمی گیرید، به طور حتم یک جای کار می لنگد. بسیاری از افراد توانسته اند اهداف را هوشمندانه مدیریت کنند و در بازه زمانی کوتاه تری پله های ترقی را طی کنند. نداشتن هدف مشخص علت اصلی بسیاری از ناکامی ها در زندگی است. اگر دائم از این شاخه به آن شاخه می پرید یا به سختی تلاش می کنید ولی نتیجه ای حاصل نمی شود! بدون تردید هدف گذاری صحیح و کارآمدی را اجرا نکرده اید. هدف گذاری اسمارت کلید طلایی باز شدن درهای موفقیت است.

هدف گذاری اسمارت چیست؟

Smart Targeting اصطلاحی است که برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ از آن استفاده شد. george t. doran مفهوم مدیریت هدف برای رسیدن به موفقیت را مطرح کرد. واژه S.M.A.R.T در واقع حروف اختصاری ویژگی های هدف است. بعدها این تئوری بارها مورد کنکاش قرار گرفت و همیشه نتیجه موفقیت آمیز بود. در شیوه هدف گذاری اسمارت تاکید روی چگونگی انتخاب هدف است. برای اینکه هدف انتخابی قابلیت اجرایی داشته باشد باید ویژگی های Smart را دارا باشد.

ویژگی های S.M.A.R.T چیست؟

 • S= Specific
 • M= Measurable
 • A= Attainable
 • R= Realistic
 • T= Time-bound

در این مطلب ساده ترین نوع هدف گذاری اسمارت با توجه به نام اختصاری بررسی می شود. رفتارشناسان و ایده پردازان همواره سعی دارند سهل ترین روش های هدف گذاری موثر را در اختیار عموم قرار دهند. بدیهی است در برخی از سطوح مدیریتی خاص نمی توان این معیارها را به صورت دقیق اجرا کرد اما یقینا هدف گذاری به روش اسمارت موجب انتخاب صحیح هدف خواهد شد.

در ادامه ۵ ویژگی هدف گذاری اسمارت و تعیین هدف به تفکیک شرح داده می شود:

شیوه هدف گذاری اسمارت

۱- انتخاب هدف مشخص( Specific)

شاید این اصل بسیار بدیهی باشد ولی اغلب مواقع نادیده گرفته می شود. باور کنید خیلی وقت ها اصلا نمی دانیم چه چیزی می خواهیم! این امر در همه جای دنیا و بین همه ملل صادق است. نداشتن هدف مشخص ، دشمن اصلی هدف گذاری در زندگی فردی است. اساسا اگر ندانید چه چیزی می خواهید نمی توانید برای به دست آوردنش برنامه ریزی کنید. زندگی ” باری به هر جهت”، ” هرچه پیش آید، خوش آید” و ….. هیچ موفقیتی را نصیب تان نمی کند. اصولا موفقیت برای افراد هدفمند تعریف شده است و واژه ای اختصاصی برای کسانی است که می دانند، چه می خواهند.

آیا می خواهید پیشرفت کنید؟ دوست دارید در زندگی موفق شوید؟ به طور شفاف بگویید پیشرفت یا موفقیت در فرهنگ لغات تان چه معنایی دارد. اگر به کجا برسید خود را فردی موفق می دانید.

۲-انتخاب هدف قابل اندازه گیری(Measurable)

دومین اصل از هدف گذاری اسمارت به نکته ظریفی اشاره دارد. چنانچه هدف قابلیت اندازه گیری با معیارهای مشخص را نداشته باشد، ارزش هدف گذاری را ندارد. زیرا در این صورت ملاک قاطعی برای بررسی پیشرفت در اختیار ندارید. قابل اندازه گیری بودن هدف یک حسن بسیار بزرگ است که امکان ارزیابی را فراهم می کند. به این ترتیب به خوبی متوجه می شوید که در مسیر هدف قرار دارید یا به بیراهه رفته اید. کسب ثروت و مال آرزویی بسیاری از افراد است. آیا می دانید چقدر پول می خواهید؟ خیلی، خیلی زیاد و …. به طور کلی چنین واژه هایی قابل ارزیابی و اندازه گیری نیست. اگر ملاک کسب موفقیت مشخص و قابل اندازه گیری نباشد، برنامه ریزی و هدف گذاری نتیجه بخش نخواهد بود.

۳-انتخاب هدف قابل دستیابی (Attainable )

خیالات، افکار ذهنی مبهم، داستان پردازی های کودکانه و اوهام غیر منطقی قابل دست یابی نیستند. در شیوه هدف گذاری اسمارت تنها روی اهداف قابل دستیابی و واقعی مانور داده می شود. در واقعیت احتمال وقوع بسیاری از وقایع وجود ندارد. حتما شنیده اید که می گویند:

” رویاهایتان را به واقعیت تبدیل کنید”

این مغایرتی با هدف گذاری اسمارت ندارد. گاهی هدف خیلی دور و خارج از دسترس قرار دارد ولی با برنامه ریزی هوشمندانه می توان در آینده به ان دست یافت. در این صورت اهداف بلند مدت در نظر گرفته می شود و در بازه های زمانی به بخش های کوچک تری تقسیم می شود. این اهداف سهل الوصول نیستند ولی قابلیت دست یابی را دارند.

اما اگر احتمال وقوع پدیده ای به دلیل منطقی وجود نداشته باشد، تمام کائنات هم نمی توانند معجزه موفقیت را به ارمغان بیاورند. آیا مهارت های لازم را برای رسیدن به هدف دارید؟ آیا می توانید هزینه یادگیری مهارت ها را بپردازید؟ هوشمندانه هدف گذاری کنید و اهداف عملی را در نظر بگیرید.

۴-انتخاب اهداف واقع گرایانه(Realistic )

بلند پروازی خوب است ولی کمی واقع بین باشید، همه نمی توانند خلبان شوند. گاهی هدف تخیلی نیست و کاملا دست یافتنی است ولی در واقع فرد مورد نظر نمی تواند به آن دست یابد. شیوه هدف گذاری اسمارت روی اهدف واقع بینانه تاکید زیادی دارد. این نکته به ویژگی های فردی و خصوصیات منحصر به فرد بستگی دارد. به خودتان رجوع کنید آیا باور دارید که می توانید به هدف برسید؟ آیا این هدف برای شخص شما امکان پذیر است؟ شهرت واژه ای فریبنده است که خیلی ها را به خود جلب می کند ولی همه انسان ها نمی توانند به شهرت برسند.

۵-انتخاب محدوده زمانی هدف (Time-bound)

زمان بندی و مدیریت زمان در هدف گذاری هوشمندانه جایگاه ویژه ای دارد. اگر برای هدف محدوده زمانی در نظر گرفته نشود، اقدامی صورت نمی گیرد. هدف گذاری اسمارت با واگذاری کارهای به آینده مغایرت دارد. از شنبه ورزش را شروع می کنم. از ماه آینده در کلاس کنکور شرکت می کنم. بالاخره یک روزی پولدار می شوم……..

افرادی که پله های ترقی را هوشمندانه طی می کنند همیشه برای اهداف بازه زمانی در نظر ی گیرند. زمان محدود است و نقش پر رنگی در برنامه ریزی برای موفقیت دارد. با بخش بندی اهداف به اهداف کوچکتر و تعییرن زمان مشخص، می توان پیشرفت را ارزیابی کرد. حتما می دانید که تا ابد برای رسیدن به هدف وقت ندارید.

اقدامک:
در برگه ای کاغذ یکی از اهداف خود را طبق روش هدف گذاری اسمارت بررسی کنید.آیا هدف انتخابی با این معیارها همخوانی دارد؟
………………………………………………………………..

این مطلب ادامه دارد……………..

انواع هدف گذاری

انواع هدف گذاری چه ویژگی هایی دارند؟

در حال حاضر کجا هستید؟ قصد دارید به کجا بروید؟ برای رسیدن به مقصد چه کار باید انجام دهید؟ همه ما ایده آل هایی داریم و برای رسیدن به آن نقشه می کشیم. این فرایند ساده همان هدف گذاری است که همیشه به یک شیوه انجام نمی شود. برای هدف گذاری موثر باید چشم انداز آینده در نظر گرفته شود. به این ترتیب ابتدا اهداف مشخص می شوند و سپس برنامه ریزی برای تحقق اهداف شکل می گیرد. انواع هدف گذاری با توجه به هدف تعیین می شود. در حین اجرای برنامه ها و فعالیت ها می توان اصلاحات لازم را انجام داد ولی قبل از برنامه ریزی باید هدف مشخص شود.

ویژگی های هدف خوب

موفقیت در انواع هدف گذاری بستگی به خصوصیات هدف دارد. هر هدفی ارزش برنامه ریزی و صرف انرژی را ندارد. هدف گذاری یک پروسه زمان بر است و چارچوب زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد. لذا ضروری است که این چارچوب با یک هدف خوب پایه ریزی شود. وقتی ستون های اولیه سست و نادرست باشند، نمی توان انتظاری از کسب موفقیت در اینده داشت. خصوصیات یک هدف خوب برای هدف گذاری عبارت است از:

 • هدف باید مشخص و واضح باشد. اهداف مبهم قابلیت هدف گذاری را ندارند و به درستی تعریف نشده اند
 • هدف باید واقع بینانه باشد. اهداف رویایی و دور از واقعیت در عمل منجر به اخذ نتیجه مناسب نمی شوند.
 • هدف باید مثبت باشد. انواع هدف گذاری را نمی توان در مورد اهداف مخرب و دارای بار منفی به کار برد. اصولا برنامه ریزی برای دستیابی به یک هدف مثبت انجام می شود. به بیانی دیگر هدف باید سود و منفعتی را در بر داشته باشد.
 • هدف باید برانگیزاننده باشد. چنانچه این هدف هیچ کشش و رغبتی را در فرد ایجاد نمی کند، قطعا مناسب نیست. هدف باید بتواند انگیزه زیادی را در فرد به وجود آورد. این انگیزه کلید محرک همه تلاش های بعدی است.
 • هدف خوب قابلیت اندازه گیری نسبی دارد. معیار سنجش موفقیت و صحت هدف گذاری چیست؟ بدون تردید باید بتوان عیاری را برای سنجش هدف گذاری مشخص کرد.
انواع هدف گذاری موثر کدام است؟انواع هدف گذاری برای موفقیت
 • هدف باید در یک بازه زمانی مشخص تعریف شود. مدیریت زمان از اصول اصلی در انواع هدف گذاری است. به هر حال تا ابد نمی توان برای کسب موفقیت و رسیدن به آن وقت صرف کرد. زمان می تواند نتیجه مثبت و منفی روی اهداف داشته باشد.
 • هدف باید قابلیت اجرایی داشته باشد. انواع هدف گذاری روی اهداف دست یافتنی استوار می باشند. اگر هدف انتخاب شده دست نیافتنی است چگونه می توان با برنامه ریزی به ان دست یافت؟ بهترین برنامه ریزی ها برای سهولت مسیر است ولی قطعا هیچ معجزه ای رخ نخواهد داد.
 • هدف باید در داستای ارزش های فردی و جمعی باشد. اهدافی که مغایر با اصول اخلاقی فرد یا گروه مورد نظر باشند، در عمل به نتیجه نمی رسند. همه انسان ها اصول اخلاقی، مذهبی، ارزش ها و مرام هایی دارند که پایه های زندگی را شکل می دهد.
 • هدف باید انعطاف پذیر باشند. این امر را می توان در اهداف بلند مدت به خوبی احساس کرد. هدف گذاری در طول مسیر بارها دستخوش تغییر و اصلاح می شود. به تبع آن اهداف کوچکتر در بازه های زمانی دستخوش تحول می شوند. انعطاف پذیری در هدف، قابلیت دستیابی به آن را ساده تر می کند.

ویژگی های انواع هدف گذاری

افزایش تلاش

هدف گذاری انگیزه را بیشتر می کند و روحیه فردی را بالاتر می برد. لذا تلاش معناداری برای دستیابی به هدف اغاز می شود. برنامه ریزی هدفمند موجب هماهنگی و یک سویی می شود بنابر این تلاش فردی و جمعی در جهت نیل به هدف شکل می گیرد.

ارزیابی پیشرفت

اهداف خوب قابل اندازه گیری هستند و به تبع آن در طول مسیر می توان شاخص های هدف گذاری را مورد ارزیابی و اندازه گیری قرار داد. این مهم در تعیین جایگاه فعلی و برآورد پیشرفت تاثیرگذار است. لذا امکان جلوگیری از اشتباه و صلاح آن وجود دارد. شاخص های ارزیابی عملکرد کاملا ملموس و قابل تشخیص می باشند.

قابلیت مقایسه

انواع هدف گذاری قابلیت مقایسه نتایج را دارند. در واقع هیچ چیز مخفی و دور از دیدی وجود ندارد. ملاک های سنجش و معیارهای ارزیابی پیشرفت موجود هستند و به سادگی می توان شیوه های مختلف را با هم مقایسه کرد. قطعات امکان مقایسه نتایج و پیش بینی پیامدهای بعدی، در روند رسیدن به هدف و انتخاب مسیر سهولت ایجاد می کند.

تشخیص فعالیت های زائد

فعالیت های خارج از برنامه بخش زیدی از انرژی را صرف می کنند و می توانند هزینه های زیادی را بر فعالیت های هدفمند یک سازمان تحمیل کنند.میزان کارایی و اثربخشی هدف گذاری منوط به فعالیت های هدفمند و برنامه ریزی شده است. با مشخص کردن فعالیت های زائد در انواع هدف گذاری می توان امکان حذف آن را فراهم کرد.

افزایش اعتماد به نفس

هدف گذاری از هر نوعی که باشد بی گمان روی بالا بردن اعتماد به نفس شخصی، تاثیر زیادی دارد. برنامه ریزی برای موفقیت یک فعالیت سودمند است و با نیل به اهداف کوچکتر، حس خوبی به فرد دست می دهد. انواع هدف گذاری با رشد و تعالی فردی و گروهی همراه است و به طرز معناداری شاخص های قابل اندازه گیری اعتماد به نفس را در فرد بهبود می دهد.

اقدامک:

اگر از همراهان همیشگی ما باشید تا کنون هدف خود را مشخص کرده اید. اکنون با توجه به ۳ هدف وشته شده در اقدامک قبلی و توضیحات این مطلب، بهترین هدف را انتخاب کنید. آیا این هدف با ویژگی های هدف خوب سازگاری دارد؟ در یک برگه ویژگی های هدف را با توجه به متن تنظیم کنید
هدف روشن است
هدف مثبت است
…………………………..
…………………………..
…………………………..
این مطلب ادامه دارد…….