زمان مناسب برای اصلاح نظام باورها

اصلاح نظام باورها

اگر از من بپرسند بزرگترین هدیه خداوند به بشریت چیست، بی درنگ پاسخ خواهم داد آن مغز است. مغز انسان سرشار از شگفتی ها و پیچیدگی هایی است که با کشف هر یک از عملکردهای آن بیش از پیش متعجب شده و به قدرت لایزال خداوند پی خواهیم برد. آیا تابحال به این موضوع اندیشیده اید که چرا برای ادای نمازهای یومیه، زمان های خاصی تعیین شده است؟ برای انجام تمرینات جهت اصلاح نظام باورها نیز نیاز به زمانبندی خاصی است که در این مطلب قصد داریم توضیحاتی راجع به آن ارائه دهیم.

زمان مناسب برای اصلاح نظام باورها

تمام احساساتی که انسان تجربه می کند، شامل: خوشحالی، غم، گریه، خواب آلودگی، پریشانی، عشق، بی خوابی، خماری و سرحال بود بخاطر مواد مخدر و هر نوع حس دیگری… همگی بخاطر ترشحاتی است که مغز انسان انجام میدهد. اما این ترشحات چگونه صورت میگیرد. برای درک این موضوع باید کمی به کارکرد مغز نگاهی بیاندازیم. مغز ما حاوی یک سری سیالات الکتریکی است که با کمک آب موجود در بدن کار می کند. این سیالات که سیگنالهای مختلفی را با طول موج مختلف منتشر می کنند باعث صدور دستورات ذهنی می شوند. این دستورات شامل حرکات دست و پا، عکس العملها، بیان، احساسات و واکنش های درونی بدن است. اجازه بدهید بر روی بخش احساسات تمرکز کنیم و برای آن مثالی بزنیم.

فرض کنید خاری به دست شما فرو رفته است. به محض فرو رفتن خار به دست  ارسال سیگنال این اتفاق از طریق رسانه های عصبی به مغز صورت می گیرد مغز بلافاصله با دریافت این سیگنال شروع به ترشح یکی از ماده های شیمیایی چون برادی کینین، سروتونین، هیستامین، یون پتاسیم، اسیدها، استیل کولین‌ و آنزیم‌های پروتئولیتیک، مناسب با شدت و مکان درد را ایجاد میکند و پاسخ مجدد از همان رسانه های عصبی به نقطه ای که خار در آن فرو رفته ارسال میگردد. مدت زمان این عملکرد در کسری از ثانیه خواهد بود و برای ما فاصله زمانی آن قابل حس نخواهد بود. حال زمانی که شما درد را احساس میکنید مغز در سطح فرکانس بتا با طول موجی مشخص قرار گرفته است.

شاید بپرسید این چه ارتباطی به اصلاح نظام باورها دارد!؟ همانگونه که در مباحث قبلی هم حضورتان عرض کردیم صاحب و مالک باورهای ما ضمیر ناخودآگاه ماست. و ما نمیتوانیم بدون ایجاد دسترسی مناسب اقدام به اصلاح نظام باورها نماییم. نظام باورها یک تکه از اعضای بدن ما نیست که بتوانیم با لمس کردن یا جراحی کردن آن را تغییر دهیم بلکه در ذهن ماست ، لذا قبل از شروع هرگونه تلاشی نیازمند آن هستیم که نحوه عملکرد ذهنمان را بشناسیم.

حال که دانستیم ذهن چگونه کار میکند به مبحث اصلی بر می گردیم. ما در حالت هوشیاری کامل، خواب آلودگی، فاصله بین خواب و بیداری، و خواب کامل ۴ سطح فرکانسی را تجربه میکنیم. که به ترتیب بتا، آلفا، تتا و دلتا نامیده می شوند. در حالت بیداری کامل و هوشیاری یعنی سطح فرکانس بتا افسار نظام باورهای ما در دست ضمیر ناخودآگاه ما قرار دارد. بنابراین نمیتوانیم آنگونه که باید با ضمیرمان کنار بیاییم و تغییرش دهیم. به سطوح تتا و دلتا نیز فعلا کاری نداریم. هدف ما در سطح آلفا قرار دارد. یعنی حدود ۲۰ دقیقه قبل از خواب و ۲۰ دقیقه بعد از بیداری. این بازه زمانی و در این سطح فرکانسی بهترین زمانی است که دسترسی کامل ما برای تغییر نظام باورها مهیا می گردد.

بیشتر اوقات که در طول روز موفقیت هایی بدست می آوریم یا دچار شکست هایی می شویم همگی بخاطر همین سطح آلفاست… شما وقتی در این سطح قرار دارید هر فکری را که بیشتر روی آن تمرکز کنید در ضمیرتان نهادینه می شود. بنابراین برای تعیین زمان مناسب برای اصلاح نظام باورها می تواند در این سطح باشد.

در سطح آلفا ضمیر ناخودآگاه ما بدلیل اینکه دیگر کاری برای انجام دادن ندارد آرام گرفته و بعبارتی زودتر از ما به خواب می رود. حال یک دسترسی برای ما ایجاد میگردد که می توانیم با برقرار ارتباط مناسب و انجام یکسری تمرینات مناسب ، باورهایمان را کند و کاو کرده تغییرات لازم را ایجاد نماییم.

امروزه دانشمندان در تلاشند تا فرکانسهای کاری ذهن را کاملاً رمزگشایی نموده و مرزهای دانش را گسترش دهند. در این صورت برای ساکت کردن یک درد، نیازی به مصرف داروی مسکن نخواهد بود، و حتی شاید روزی برسد که با یکسان سازی سیگنالهای ذهن و کامپیوتر بتوان افکار و باورهایی را که دلخواه ماست انتخاب و به مغز و ضمیر ناخودآگاهمان انتقال دهیم.

امتیاز 0 از 0 رای

2 دیدگاه برای “زمان مناسب برای اصلاح نظام باورها

 1. زهرا غلامي گفت:

  ممنونم از مقاله جالب و مفیدی که در سایت قرار دادید
  اینکه باید تلاش کنیم از ٢٠ دقیقه قبل از خواب و بعد از بیدار شدن برای تغییر باورهامون نهایت استفاده رو کنیم

  • seif گفت:

   با سلام خدمت سرکار خانم غلامی
   ممنون از نگاه زیباتون ، امیدوارم مقالات برای شما مفید واقع شده باشد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *