بخش دوم مقاله تعریف معجزه اعتماد به نفس

بخش دوم مقاله تعریف معجزه اعتماد به نفس

بخش دوم مقاله تعریف معجزه اعتماد به نفس

بخش دوم مقاله تعریف معجزه اعتماد به نفس ، در این قسمت به تعاریف دیگر اعتمادبه‌نفس از دیدگاه گروه تحقیقاتی سیف می‌پردازم، این تعاریف بسیار ساده و درعین‌حال مهم، جذاب و کاربردی هستند.

 • بخش دوم مقاله تعریف معجزه اعتماد به نفس – تعریف اول : باورتان نسبت به خود

یکی از تعاریفی که می‌توان برای اعتمادبه‌نفس به کار ببریم این است که ما انسان‌ها چه باوری نسبت به خودمان داریم، خودمان را چگونه می‌بینیم، انسانی قوی می‌بینیم یا انسانی ضعیف، فردی موفق می‌بینیم یا آدمی که کارهایش را نصف و نیمه انجام می‌دهد و ادامه کار را رها می‌کند، آیا خودمان را انسانی پول‌ساز و ثروتمند می‌بینیم یا نه انسانی فقیر و بیچاره.

به نظر من اعتمادبه‌نفس یک بینش یا همان نگاه است، این‌که ما چه دیدگاهی نسبت به خودمان داریم، یک انسان درسخوان یا انسانی تنبل و اهمال‌کار که تماماً کارهای خود را به تعویق می‌اندازد.

پس شما هر باوری نسبت به خودت داشته باشید همان باور در زندگی شما نمایان می‌شود. خود من بر این باورم که این مقالهزندگی میلیون‌ها انسان را تغییر خواهد داد و من باور دارم که می‌توانم حرف‌هایی را بزنم که منشأ اثر باشد و نوجوانان و جوانان بسیار زیادی را کمک کرده تا با شناخت خودشان آینده وزندگی زویایی خود را به وجود بیاورند.

این نکته مهم را در نظر بگیرید که برخی از باورهای غلط ما آن‌قدر ریز هستند که شاید به‌سختی بتوانیم آن‌ها را شناسایی و اصلاح کنیم. ولی من قصد دارم در آینده‌ای بسیار نزدیک محصولی در راستای اصلاح و تغییر باورهای غلط به‌صورت صوتی و تصویری تولید نموده و شما با مراجعه به سایت گروه تحقیقاتی سیف به آدرس seifabadi.com بخش محصولات مراجعه نموده و از آن‌ها استفاده نمایید.

اقدامک این مقاله( بخش دوم مقاله تعریف معجزه اعتماد به نفس )

قبل از ادامه مطالعه، در این مرحله بنویسید تاکنون شما چه باوری نسبت به خود داشته و خود را چگونه ارزیابی می‌نمودید؟

حال به برخی از این باورهای اشاره می‌کنم که با توجه به شرایط هر فرد (در حالت عادی، خوشحال و یا عصبانی) و باورهای افراد جواب‌هایی متفاوت وجود دارد ولی ما با تمرین و اصلاح باورهای غلطمان خودمان را تنظیم نموده تا بتوانیم خیلی سریع‌تر در مسیر موفقیت گام برداشته و به انسانی که اشرف مخلوقات است تبدیل شویم.بخش دوم مقاله تعریف معجزه اعتماد به نفس

برخی از این باورهای غلط به شرح ذیل هست.

 • موفقیت در کشورهایی مثل امریکا و اروپا بیشتر از ایران، عراق، افغانستان و… است.
 • داشتن تحصیلات دانشگاهی تأثیر بسزایی در ثروتمند شدن افراد دارد.
 • نمی‌توان با انجام کارهایی که واقعاً عاشق آن هستم مثل نقاشی به موفقیت و کسب ثروت برسم.
 • به نظر من علم بهتر از ثروت است.
 • و باورهای غلط دیگر که متأسفانه مانع پیشرفت ما شده است.

مثلاً وقتی می‌گویم یکی از باورهای غلط برخی از افراد که مانع پیشرفت آن‌ها شده، داشتن سن کم یا سن زیاد هست، این افراد فکر می‌کنند که با داشتن سن کم نمی‌توانند کسب‌وکار خودشان را راه‌اندازی بنمایند و یا به خاطر داشتن سن زیاد دیگه خیلی برای موفقیت دیر شده است! در این حالت در برخی از مشاوره‌هایم با معرفی برخی از افراد موفق ایران و جهان که در سن خیلی کم و یا در سن خیلی زیاد شروع به راه‌اندازی کسب‌وکار خود نموده‌اند و توانسته‌اند به موفقیت و درآمدهای میلیاردی برسند، درمی‌یابند که می‌شود و این‌یک باور غلط در ذهن این افراد است.

افرادی که دارای اعتمادبه‌نفس پائینی هستند فقط آرزو کرده و توانمندی‌های خود را قبول ندارند ولی بالعکس افرادی که دارای اعتمادبه‌نفس بالایی هستند توانمندی‌های خود را باور داشته، این افراد خود را مانند یک مدیر موفق در نظر می‌گیرند و کارهایی را که یک مدیر انجام می‌دهد را اجرا می‌نمایند. با انجام این کارها این افراد باجرئت بیشتری به سمت اهداف خود حرکت می‌کنند و این افراد دارای طرح، خلاقیت و ایده‌های فراوانی می‌باشند. شما همواره در جهت باورهای غالب خود تکامل و پرورش می‌یابید حال با یک بررسی کوچک در وجودتان متوجه خواهید شد که باور شما نسبت به خودتان چگونه است.

با توجه به اینکه رشته مطالعاتی بنده در حوزه فنی است یکی از دوستان دانشکده از من خواست که در روز سمینارش در دانشگاه باشم و تا روز قبل از برگزاری سمینار، دوستم خیلی تمرین می‌کرد و بسیار عالی هم اجرا می‌نمود. روز برگزاری سمینار فرارسید، در ابتدای سمینار دوستم شروع خوبی داشت ولی بعد از مدتی برخی از اساتید مطرح دانشکده برق و دانشکده پزشکی هم در این سمینار حضور پیدا کردند (موضوع سخنرانی در حوزه برق گرایش مهندسی پزشکی بود) بعد از حضور این اساتید دوست من به‌شدت مضطرب و تسلط خود را بر روی موضوع از دست داد به‌طوری‌که به‌هم‌ریختگی مطالب را دقیقاً همچون سرما حس می‌کردم، بعد از اتمام سمینار به دوستم گفتم تو که خوب شروع کرده بودی چی شد که خرابش کردی؟ در جواب گفت: وقتی دکتر فلانی آمد داخل جلسه سمینار، استرس تمام وجود من روگرفت و دیگه اعتمادبه‌نفس ام را از دست دادم و رشته کلام از دستم خارج شد.

دوستان خوبم این مهندس فقط به علت نداشتن اعتمادبه‌نفس و تمرین نکردن بر روی باور توانستن موجب شد سمینار ضعیفی را ارائه بدهد و دوستانی که سمینار را در دانشگاه ارائه کرده‌اند اهمیت این موضوع را کاملاً درک می‌کنند.

برخی از دوستانی که برای کنکور خودشان را آماده می‌کنند، دراین‌بین برخی از دانش آموزان و دانشجویان خوب درس می‌خوانند، کلاس کنکور می‌روند، خوب تمرین می‌کنند ولی به علت نبود اعتمادبه‌نفس شاید با یک حرف که حریفای من از فلان دبیرستان و یا فلان دانشگاه هستند کنکور خود را خراب می‌کنند ولی اگر فارغ از اینکه حریفشان هر که می خواهد باشد، مهم نیست و باقدرت خود و داشتن اعتمادبه‌نفس بالا خواهند توانست در بهترین دانشگاه‌های ایران قبول شوند. در این راستا شما می‌توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت به نفرات برتر کنکور سال‌های گذشته دقت کنید که برخی از آن‌ها از شهرستان‌های محروم ایران و یا دانشجویان دانشگاه آزاد و علمی کاربردی و… توانسته‌اند در بهترین دانشگاه‌ها برای ادامه تحصیل قبول بشوند.

 • بخش دوم مقاله تعریف معجزه اعتماد به نفس – تعریف دوم : رضایت از خود

یکی دیگر از تعاریفی که می‌توان برای اعتمادبه‌نفس استفاده نمود این است که شما چه میزان رضایت از خودتان دارید، من نمی‌گویم که شما همیشه از خودتان راضی باشید که دیگه هیچ کاری انجام ندهید و یا بالعکس بیش‌ازحد از خودتان ناراضی باشید که این هم شمارا نابود خواهد کرد، شما تا یک‌میزان بسیار کم از خودتان ناراضی باشید که این موجب بالا رفتن انگیزه در وجودتان می‌شود.

 • بخش دوم مقاله تعریف معجزه اعتماد به نفس – تعریف سوم : توانایی برخورد با چالش‌های زندگی

تعریف دیگری که می‌توان برای اعتمادبه‌نفس استفاده نمود این است که ما چقدر توانایی برخورد با چالش‌های زندگی راداریم، یعنی کسی که دارای اعتمادبه‌نفس بالایی هست به‌راحتی می‌توانند از پس مشکلات زندگی خودشان برآید. این افراد با دیدن مسائل به سمت حل کردن مسائل رفته و سختی این کار برای آن‌ها اصلاً مهم نیست، این افراد در طول مسیر به موانعی برخورد می‌کنند ولی فقط موانع را پشت سر نمی‌گذارند بلکه برای رسیدن به موفقیت از هیچ تلاشی کوتاهی نکرده و در طول مسیر قوانین را تغییر و سخت در حال تلاش هستند.

آقای هیلتون بنیان‌گذار هتل‌های هیلتون برای رسیدن به موفقیت می‌گوید: نگران مشکلات خود نباشید، نگرانی مثل یک صندلی گهواره‌ای هست، شمارا به خود مشغول می‌کند، ولی راه به‌جایی نخواهید برد و نگرانی یقیناً منجر به کاهش شانس شما در حل مشکلات می‌شود. پس انرژی خود را صرف نگرانی نکنید، از آن عاقلانه استفاده کنید و باثبات به غلبه بر موانع بپردازید.

انسان‌هایی که دارای اعتمادبه‌نفس بالایی هستند همواره احساس قدرت کرده و بر این باورند که می‌توانند مسائل را حل کنند. این را هم بگویم که این قضیه هیچ ربطی به وضعیت فیزیکی و جسمانی و یا توانمندی‌های مالی، علمی و… افراد مربوط نیست. من خیلی از آدم‌ها را در همین کشور خودمان می‌شناسم که با نداشتن هیچ پولی بهترین کسب‌وکار را راه‌اندازی کرده‌اند و یا برخی از افراد که دارای نقص عضوی در بدنشان بوده این نقص عضو مانع پیشرفت آن‌ها نگردیده والان در مقاطع تحصیلات تکمیلی و یا در ورزش حرفه‌ای و یا در حوزه کسب‌وکار خود به‌خوبی درخشیده‌اند.

مارک توآین: من ترجیح می‌دهم برای کارهایی که انجام دادم حسرت بخورم تا کارهایی که انجام نداده‌ام.

 • بخش دوم مقاله تعریف معجزه اعتماد به نفس – تعریف چهارم :  عشق ورزیدن

یکی دیگر از تعاریفی که می‌توانیم برای اعتمادبه‌نفس بکار ببریم، عشق ورزیدن به خود بدون هیچ قید شرطی است. دقت کردید برخی از والدین تا وقتی‌که فرزندان آن‌ها کار خوبی می‌کنند البته از دید والدین، آن‌ها را دوست دارند همین‌که یک خطا از فرزندشان سر میزند البته بازهم ازنظر آن‌ها، به‌شدت فرزندان خود را سرکوب می‌کنند، عشق این مدل از والدین یک عشق شرطی بوده، یعنی اگر کار ما موافق نظر آن‌ها عمل کردیم مورد تشویق آن‌ها قرارگرفته‌ایم و در غیر این صورت تنبیه می‌شویم.

بنابراین یکی از روش‌های بالا بردن اعتمادبه‌نفس در وجود اطرافیان خود ازجمله فرزندانتان، تشویق به‌موقع و درست آن‌ها است. درعین‌حال تشویق انسان توسط خودش هم یکی از فن‌های کاربردی برای بالا بردن عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس انسان‌ها است و سعی کنید در هر فرصتی به کارهای موفقیت‌آمیز و شایسته خودتان نگاه کنید و خودتان را مورد تشویق قرار دهید و بدین ترتیب به بالا بردن میزان اعتمادبه‌نفس خود بسیار کمک می نمایید.

خیلی از ما انسان‌ها هم دیدگاهمان نسبت به خودمان این‌طوری است. شاید تابه‌حال برای برخی از ما هم پیش‌آمده باشد، وقتی‌که خطایی از ما سر می‌زند شروع به فحاشی به خودمان می‌کنیم و گفتگوهای ذهنی‌مان فعال می‌شود، مثلاً دقت کردید وقتی یه حرفی رو که به همسرمان یا فرزندانمان نباید بزنیم ولی می‌زنیم، یا موقعی که یک سخنرانی رو خراب می‌کنیم، شروع می‌کنیم به خودمان دری‌وری گفتن، درگذشته اطرافیان این وظیفه تخریب را انجام می‌دادند ولی الآن با توجه به اینکه بزرگ شدیم خودمان این عمل را انجام می‌دهیم.

نکته مهم این مقاله (بخش دوم مقاله تعریف معجزه اعتماد به نفس ):

ولی دوستان به این نکته باید اشاره بکنم حتی زمانی که شما اشتباه می‌کنید می‌بایست برای خودتان ارزش و اهمیت قائل باشید و خودتان را هم دوست داشته باشید. اعتمادبه‌نفس شما زمانی افزایش می‌یابد که ارزش‌های والای زندگی خودتان را بشناسید. آنچه در ظاهر انجام می‌دهید منعکس‌کننده افکار درونی شماست. سعی کنید گفتگوهای ذهنی خود را کنترل کنید، بی‌قیدوشرط عاشق خودتان باشید چون شما انسان شگفت‌انگیزی هستید باور داشته باشید که شما انسان شگفت‌انگیزی هستید. شما از سوی خداوند مهربان به زمین فرستاده‌شده اید تا زندگی شگفت انگیزی داشته باشید.

اقدامک نهایی این مقاله (بخش دوم مقاله تعریف معجزه اعتماد به نفس ) :

این عبارات تأکیدی مثبت را همواره در مقابل آینه برای خودتان به‌صورت روزانه تکرار کنید:

 • من احساس خوشبختی می‌کنم
 • من انسان فوق‌العاده‌ای هستم
 • من احساس سلامتی و ثروت می‌کنم
 • من همواره در مسیر موفقیت و جذب ثروت قدم برمی‌دارم
 • و…

متن این مقاله (بخش دوم مقاله تعریف معجزه اعتماد به نفس )از کتاب معجزه اعتماد به نفس  به قلم خودم برگرفته شده است . از شما عزیزان خواهشمندم در صورت بهره مندی از این مقاله ، آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی و… به اشتراک بگذارید . ضمناً ما را از نظرات ارزشمندتان پیرامون این مقاله (بخش دوم مقاله تعریف معجزه اعتماد به نفس ) بهره مند سازید .

 

امتیاز 0 از 0 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *