برقراری ارتباط موثر به کاهش استرس منجر می شود

کاهش استرس با ارتباط موثر

استرس بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی همه ماست. زمانی که از کار و مشغله ما را خسته و فرسوده کرده، وقتی گزینه های بسیاری برای انتخاب داریم، وقتی در مسیر رفتن به یک جلسه مهم دچار رگبار شدید شده و چتر همراه نداریم و… موجب می شود استرس سراسر وجودمان را فرا گیرد. استرس شدید و تکرار شونده موجب می شود دچار آسیب های جسمی و روحی شویم. به همین جهت باید تا جایی که می توانید در صدد کاهش استرس خویش برآییم. برقراری ارتباط موثر یکی از روش هایی است که موجب کاهش استرس می شود. در این مقاله هفت نکته که به برقراری ارتباط موثر و کاهش استرس کمک می کند را برای شما همراهان گرامی شرح می دهیم.

نکاتی برای برقراری ارتباط موثر که به کاهش استرس کمک می کند

برقراری ارتباط موثر

یاد بگیرید شنونده ی خوبی باشید :

به شخصی که با او ارتباط برقرار می کنید اجازه بدهید احساسات و افکار خود را به خوبی با شما به اشتراک بگذارد. با شخص مقابل همدردی کرده و سعی کنید از دید او به مسائل نگاه کنید و خود را به جای او قرار دهید. اگر به خوبی صحبت های دیگران را بشنوید و آنها را درک کنید موجب می شود بتوانید ارتباط موثری با مخاطبینتان برقرار کرده و به کاهش استرس در خود کمک کنید.

یک شنونده ی فعال باشید :

به این معنی که شما باید واقعاً ارتباط با فرد مقابل علاقمند باشید. به خوبی به صحبت های او گوش دهید و در در صورت لزوم به پرسش های وی پاسخ دهید. از او سوال بپرسید تا اطلاعات بیشتر یا شفاف تری درباره مطلبی که با شما به اشتراک می گذارد پیدا کنید. سوالات خوب مسیری مستقیم است به سوی ارتباطی موثر.

شنونده ی مطلق نباشید :

نظرات خود را درباره مطلبی که مخاطب مطرح می کند به او بازتاب دهید. این تکنیک ساده شما مطلبی که برایتان می گوید را هم به خوبی می شنوید و هم به خوبی درک می کنید. منتقل کردن نظر و فکرتان درباره ی آن موضوع ممکن است در برخی از موارد به یک درگیری و بحث کوتاه مدت بین دو طرف مکالمه منجر شود، ولی به هر حال ارزش خطر کردن را دارد.

برای صحبت کردن صبر کنید :

از بین بردن استرس

تا زمانی که فرد مخاطب در حال صحبت است به حرف های او گوش داده و برای صحبت کردن صبر کنید تا مخاطب مطلبش را تمام کند. اگر مخاطب کاملاٌ آماده ی گوش دادن نباشد پیام شما به خوبی منتقل نخواهد شد.

بیش از حد برای صحبت با کسی اصرار نورزید :

وقتی کسی مدام میان صحبت شما می پرد و حرفتان را قطع می کند یعنی علاقه ای به صحبت با شما ندارد، در این صورت آرامش خود را حفظ کرده و سکوت کنید و در نهایت ادب به او اجازه ی صحبت دهید، مگر در موارد خاص که مخاطب بسیار بی ادب و گستاخ باشد که در این صورت بهتر است بی هیچ صحبتی او را ترک کنید.

به مخاطب کمک کنید تا یک شنونده فعال شود :

در هنگام مکالمه مدام نظر مخاطب را جویا شوید و از او بپرسید که آیا کلام شما را درک کرده است؟ اگر مخاطب بطور کامل متوجه مطلب شما نشده، آنقدر برایش توضیح دهید تا کامل آنرا درک کند.

از سکوت های طولانی نهراسید :

در برقراری ارتباط کلام نقشی حیاتی دارد، ولی گاهی اوقات پیش می آید که دو طرف حرفی برای گفتن نداشته و یک سکوت طولانی بین آنها حاکم می شود. درست است که این سکوت های طولانی ممکن است بسیار آزار دهنده باشند، ولی به خاطر داشته باشید حفظ سکوت بسیار خوشایند تر از به زبان آوردن حرف های بی ارزش است. در این مواقع هر حرفی که به ذهنتان می رسد را به زبان نرانید. بهتر است حرف ها را عاقلانه و سنجیده انتخاب کنید تا بتوانید ارتباط موثری با مخاطبین برقرار کنید.

در این مطلب سعی داشتیم شما را با نکاتی درباره ارتباط موثر آشنا کنیم. به خاطر داشته باشید هر چقدر ارتباط موثرتری با اطرافیان کمک کنید بیشتر می دهید در راه کاهش استرس گام بردارید. لطفاً نظرات خود را درباره این مطلب با ما در میان بگذارید.

 

امتیاز 5 از 1 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *