تاثیر نظام باور ها بر رفتار افراد

ارتباط نظام باور ها و رفتار های فردی

بر خلاف باور های رایج، مردم اطلاعات از محیط پیرامون خود جمع نمی کنند تا نظام باور ها ی جدیدی را برای خود به وجود بیاورند، بلکه آن ها به جمع آوری اطلاعات جدید می پردازند تا باور های کنونی خود را تقویت نمایند.

به عنوان مثال زمانی که باور داشته باشید شخصی مغرور و متکبر است این نظام باور ها که در وجودتان شکل گرفته موجب می شود رفتارتان با آن شخص تغییر یابد و فقط روی اشتباهات او تمرکز کرده و از تمامی اعمال و اخلاقیات خوب وی چشم پوشی کنید. این موضوع زمانی حاد می شود که شخصیت آن شخص متفاوت با باور شما از وی بوده و شاید این باور شما توهمی بیش نباشد. در چنین شرایطی گاه کدورت های بی شمار و غیر قابل حلی شکل می گیرد.

نظام باور ها نه تنها روی رفتار شما با دیگران تاثیر می گذارد، بلکه می تواند زندگی و نوع حقیقت وجودی تان را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

نظام باور ها چگونه روی رفتار ما تاثیر می گذارد؟

نظام باور ها به طرق زیر بر رفتار افراد تاثیر می گذارد :

 • نظام باور ها ی محدود پتانسیل مردم را محدود می کند :

باور های محدود به واسطه ی جلوگیری افراد از انجام اقدامات خاصی که ممکن بود در صورت نبودن این باور و اعتقاد انجام شود، می تواند روی رفتار افراد به شدت تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال ممکن است دانش آموزی باور داشته باشد که بسیار باهوش است و به همین علت به حد کافی پیش از امتحان مطالعه نکند، مسلماً او نمی تواند به واسطه ی یک باور در این امتحان موفقیتی کسب کند. پس این باور هوشمندی نیز باوری محدود است که می تواند روی رفتار افراد در شرایط مختلف تاثیر فراوانی داشته باشد.

 • نظام باور ها و فیلتر کردن اطلاعات :

همان طور که گفتیم ذهن ما اطلاعات را بر اساس باور هایمان فیلتر کرده و تنها اطلاعاتی که با نظام باور ها ی درونیمان مطابقت دارد را جذب می کند. که این امر با تشکیل باور مغرضانه در ذهن ما که حتی خودمان نیز از صحت و سقم آن مطمئن نیستیم، روی رفتارمان تاثیر می گذارد. به همین دلیل است که متقاعد کردن کسی به چیزی علیه نظام باور ها ی او بسیار سخت است.

 • باور ها شکل واقعیت به خود می گیرند :

اگر شخصی گمان کند که هرگز نمی تواند شغلی پیدا کند (یک باور) پس هرگز انگیزه ای در او به وجود نمی آید که موجب شود او خود را برای بازار کار آماده نماید (تغییر در رفتار) و بعد ها زمانی که او سعی به پیدا کردن شغل می کند، شکست می خورد. (بنابراین باور وی به حقیقت بدل می گردد.) این گونه است که باور ها شکل واقعیت به خود می گیرند.

 • نظام باور ها و اعتماد به نفس :

اعتماد به نفس چیزی بیش از مجموعه ای از باور ها و اعتقادات درباره ی خودتان نیست. اگر این باور ها مثبت باشند شما همچون فردی با اعتماد به نفس بالا رفتار کرده و در زندگی به موفقیت های بی شماری دست می یابید، ولی اگر این باور ها منفی باشند به طور معکوس عمل کرده و موجب می شود فردی منزوی و گوشه گیر باشید و نتوانید از پس مشکلات و مسائلی که بر سر راهتان وجود می آید غلبه کنید. به درون خود بنگرید تا از مثبت یا منفی بودن باور های درونی خویش اطلاع حاصل کنید و در صورت لزوم آن ها را تغییر دهید.

همراهان ارجمند تعبیر شما از نظام باور ها چگونه است؟ گمان می کنید باور های درونیتان چه تاثیری روی رفتار شما با دیگران و در شرایط متفاوت به وجود می آورد؟ نظر خود را پیرامون این موضوع با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

 

امتیاز 5 از 1 رای

7 دیدگاه برای “تاثیر نظام باور ها بر رفتار افراد

 1. علی بهرام پور گفت:

  بسیار جالب بود برای من این نظام باور
  ممنون از مقاله مفید و کاربردیتان استاد

  • seif گفت:

   با سلام خدمت علی عزیز
   ممنون از نگاه زیباتون ، امیدوارم مقالات برای شما مفید واقع شده باشد .

  • seif گفت:

   با سلام خدمت ایمان عزیز
   ممنون از نگاه زیباتون ، امیدوارم مقالات برای شما مفید واقع شده باشد .

  • seif گفت:

   با سلام خدمت میلاد عزیز
   ممنون از نگاه زیباتون ، امیدوارم مقالات برای شما مفید واقع شده باشد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *