افزایش اعتماد به نفس به شیوه قانون وضوح از طریق تضاد

افزایش اعتماد به نفس به شیوه قانون وضوح از طریق تضاد

افزایش اعتماد به نفس به شیوه  قانون وضوح از طریق تضاد و شناسایی علائم و نشانه های افرادی که اعتماد به نفس پائینی دارند:

افزایش اعتماد به نفس به شیوه قانون وضوح از طریق تضاد ،در اینجا داستانی جالب از فردی به نام گریگ که با استفاده از این قانون توانست زندگی خود را دگرگون کند اشاره می‌نمایم. گریگ ۲۷ ساله به‌سختی امرارمعاش می‌کند. او دائماً در حال نق زدن بود و به‌اندازه‌ی کافی پول نداشت، او مشاور امور تجاری است، شغل آزاد دارد و به‌سختی می‌تواند مشتری پیدا کند و حتی مشتری خود را حفظ کند. در این راستا تصمیم گرفت برای تغییر روند زندگی‌اش از قانون جذب جهت افزایش اعتماد به نفس و موفقیتش استفاده نماید. گریگ با استفاده از قانون وضوح از طریق تضاد توانست خواسته‌های خود را شناسایی نماید.
به برگه وضوح از طریق تضاد گریگ توجه کنید:

افزایش اعتماد به نفس

 

گریگ فهرست تضاد خود را در طرف الف نوشت. او کل امور مالی خود را در سال گذشته به یاد آورد و ساعتی طول کشید تا فهرست را کامل کرد.
گریگ تک‌تک موارد فهرست خود را نوشت و از خودش پرسید: من چه می‌خواهم؟ بعدازاینکه جواب را در طرف ب نوشت، موارد تضاد طرف الف را خط زد.
حالا ما هم با استفاده از این قانون و از طریق تضاد می‌توانیم ویژگی‌های افرادی که دارای اعتمادبه‌نفس بالایی هستند را شناسایی نماییم.
اقدامک برای افزایش اعتماد به نفس به شیوه قانون وضوح از طریق تضاد:
با توجه به جدول پائین بدون توجه به اینترنت، کتاب و…در قسمت (الف) ویژگی‌های افرادی که دارای اعتمادبه‌نفس پائینی هستند اشاره نموده و در قسمت (ب) از طریق قانون وضوح از طریق تضاد ویژگی‌های افرادی که دارای اعتمادبه‌نفس بالایی هستند را بنویسید.(اعتماد به نفس به شیوه  قانون وضوح از طریق تضاد)

افزایش اعتماد به نفس به شیوه قانون وضوح از طریق تضاد

منظور من در اینجا از تضاد این است که چیزی یا موردی که ما از آن خوشمان نمی‌آید و ما را در فرکانس منفی نگه می‌دارد. از طریق تضاد شما می‌توانید به‌وضوح دست پیدا کنید. درواقع از طریق تضاد و تبدیل آن به‌وضوح می‌توانید عبارات منفی را به طرزی دیگر بیان کنید و این موضوع به طرز عجیبی به ما کمک می‌کند که درباره خواسته‌مان واضح‌تر باشیم. در این راستا من هم در این کتاب برای شناسایی این ویژگی‌ها از این قانون استفاده نمودم.

افزایش اعتماد به نفس به شیوه  قانون وضوح از طریق تضاد-تیپ‌شناسی شخصیت

 

در کتاب معجزه اعتماد به نفس که خودم نوشتم اومدم و انسان ها را ازلحاظ تیپ شخصیتی  به دو دسته درون‌گرا و برون‌گرا تقسیم کردم ، حالات افرادی که دارای اعتمادبه‌نفس پائین هستند به دو بخش تقسیم می‌شود:
فردی گوشه‌گیر، منزوی، کاملاً درون‌گرا تبدیل می‌شود. این افراد هرروز تنها می‌شوند و برای اینکه این تنهایی را پر کنند گاهی شروع به کشیدن سیگار، مواد مخدر، مشروبات الکلی و… می‌کنند.
یا خیلی برون‌گرا می‌شود و به فردی پرخاشگر در جامعه و یا خانواده تبدیل می‌شود.
پس این دو تیپ شخصیتی که در بالا به آن اشاره نمودم به خاطر آن کمبودی که در وجودشان دارند به خاطر عدم خودباوری‌شان، عدم اعتمادبه‌نفس شان و یا بهتر بگویم عدم حس ارزشمندی دست به این اقدامات می‌زنند.

افزایش اعتماد به نفس به شیوه  قانون وضوح از طریق تضاد:در این جا به برخی از ویژگی‌های افرادی که دارای اعتمادبه‌نفس پائین هستند اشاره می کنیم :

 • کاهش اعتماد به نفس انتقاد و سرزنش

با استفاده از قانون افزایش اعتماد به نفس به شیوه  قانون وضوح از طریق تضاد ، یکی از ویژگی‌های افرادی که دارای اعتمادبه‌نفس پائینی هستند این است که بسیار از خودشان انتقاد و سرزنش می‌کنند که این کار موجب تخریب باورها و شکستن اعتمادبه‌نفس آن‌ها می‌شود. مثلاً دقت کردید برخی از دانش آموزان و دانشجویان وقتی‌که سر جلسه امتحان یک سؤال را اشتباه پاسخ می‌دهند بعد از اتمام امتحان شروع به سرزنش خودکرده و کلی فحش نثار خود می‌نمایند و یا گاهی مورد داشتیم این افراد اقدام به کتک زدن خودشان (مثلاً با دست محکم به سرشان زدن و یا …) نموده و مرتباً خود را سرزنش می‌کنند، به نظر من انسان‌های پوچ از این قبیل کارها انجام می‌دهند.
ولی در اینجا یک نکته بسیار مهم می‌گویم برای اینکه در مسیر موفقیت سریع‌تر حرکت کنیم و گام‌های محکمی جهت رسیدن به اهداف خود برداریم می‌بایست خودمان را هر جور که هستیم، با تمام خوبی و بدی‌های خودمان دوست داشته باشیم، باور داشته باشیم و مطمئن باشیم که با سرزنش کردن خودمان باعث تکرار مجدد اشتباهاتمان می‌شویم نه اینکه می‌توانیم مشکل را حل کنیم.
پس سعی کنید وقتی اشتباهی از ما رخ داد، بدانید این موضوعی بسیار طبیعی بوده و سعی کنید از آن خطا هضم تجربه کرده و به خودتان بگوئید بار دیگر درست عمل می‌کنم و موفق می‌شوم. خودتان را دوست داشته و برای خود ارزش قائل شده و باز تکرار می‌کنم که وقتی از شما خطایی سر بزند با تحقیر خود نمی‌توانید جلوی آن اشتباه را بگیرید چون طبق قوانین جهان هستی شما به هر چه فکر کنید در زندگی‌تان اتفاق می‌افتد.
در این قسمت از شما می‌خواهم خودتان را از هرکسی دیگر بیشتر دوست داشته باشید تا جهان برای شما ارزش قائل شود. پس سعی کنید تا می‌توانید از خود و دیگران تعریف و تمجید کرده و شما با استفاده از اعتماد به نفس به شیوه قانون وضوح از طریق تضاد متوجه خواهید شد که تنبیه و سرزنش کردن بیشتر اثر تخریبی داشته نه اثر سازندگی.

 • کاهش اعتماد به نفس به خاطر دیدگاه  غلط خود نسبت به خود

افزایش اعتماد به نفس به شیوه  قانون وضوح از طریق تضاد،یکی از خصوصیات افرادی که دارای اعتمادبه‌نفس پایین می‌باشند این است که خود را همیشه نوکر دیگران و اطرافیان می‌دانند.
با استفاده از اعتماد به نفس به شیوه  قانون وضوح از طریق تضاد،انسان‌ها هر نگاهی که به خود داشته باشند دیگران هم آن نگاه را به نسبت به آن شخص دارند، یعنی اگر خودت را دوست داشته باشی، دیگران هم شمارا دوست خواهند داشت.
مثلاً برخی از پدر و مادرها که خود را نوکر فرزندانشان می‌دانند مطمئن باشند فرزندان هم به پدر و مادر به چشم یک نوکر و آدم در اختیار نگاه کرده که هر چه بچه‌ها می‌گویند پدر و مادر می‌بایست فقط چشم بگویند این افراد در ظاهر فکر می‌کنند که به فرزندانشان لطف می‌کنند ولی در واقعیت آسیب بزرگی به آن‌ها وارد نمودهاند.
یکی از بستگان ما که دبیر آموزش‌وپرورش هست خاطره‌ای برایم بیان نمود:
مادر یکی از شاگردانش باافتخار برایش تعریف کرد که بچه من ساعت ۲ نیمه‌شب هوس پفک کرد و فرزندم شروع به گریه و زاری نمود، پدرش از خواب بلند شد و بعد از مدت‌زمانی تهران گردی و پیدا نمودن یک مغازه باز برای فرزندش باافتخار پفکی را فراهم نمود. به نظر شما این اقدام صحیح است؟
آیا در آینده این فرزند دچار مشکلاتی بزرگ‌تری در زندگی خودش نمی‌شود؟
شاید برخی از شما دوستان به حرفای من واکنش نشان داده و ذهنتان مقاومت بکند ولی این موضوعات که در این کتاب گفته‌شده واقعیت داشته و بر اساس مطالعات و تحقیقات و تجربیات بنده هست و شما اگر تا انتهای این کتاب با من همراهی نمایید مطمئن باشید زندگی شما در تمام حوزه‌های زندگی ازجمله روابط، سلامتی، تحصیل،ثروت و… دگرگون خواهد شد.عکس افزایش اعتماد به نفس از شیوه قانون وضوح

 • توهم اعتماد به نفس یا احساس تنهایی

افزایش اعتماد به نفس به شیوه  قانون وضوح از طریق تضاد، در اینجا یکی دیگر از نشانه‌های افرادی که دارای اعتمادبه‌نفس پائینی دارند این است که همیشه حتی زمان‌هایی که در جمع هستند احساس تنهایی می‌کنند این افراد همیشه در وجودشان حس تنهایی دارند.ولی وقتی‌که شما عاشق خودتان باشید، از تنهایی بیشتر لذت می‌برید (منظورم افسردگی نیست) شاید در این لحظه دوستان زیادی دارید ولی چون شما با خودتان بیشتر حال می‌کنید دوست دارید تنها باشید، وقتی شما به این جایگاه برسید، مطمئن باشید که حال و احوالتان خیلی خوب شده و در بهترین حالت و وضعیت زندگی خود قرارگرفته‌اید و به قول گفتنی به خدا نزدیک‌تر شده‌اید، در این مواقع سعی کنید باخدای مهربان زیاد حرف زده و عشق‌بازی بکنید و بدانید بعد از مدتی مردم برای برقراری ارتباط و رفاقت با شما دست‌وپا می شکنند.
حال برخی از افرادی که دارای اعتماد به نفس پائینی هستند سعی می کنند با قرار گرفتن در جمع، پوششی بر روی این ضعف خود گذاشته و دوست دارند که همه آنها را ببینند چون این تیپ انسان ها دارای خلاء هستند، خیلی علاقه دارند که همه با انگشت آنها را نشان دهند ولی با کار کردن روی این مسائل می توانید به یک انسان مطلوب و ایده آل تبدیل شوید.

اقدامک برای افزایش اعتماد به نفس به شیوه قانون وضوح از طریق تضاد

پس برای افزایش اعتماد به نفس به شیوه قانون وضوح از طریق تضاد سعی کنید به‌صورت آگاهانه برای خودتان وقت بگذارید و زمانی را برای خودتان خالی کنید، مثلاً تنهایی بروید بیرون و در یک رستوران شیک غذا میل کنید تنهایی بروید سینما، استخر و…در آن صورت متوجه می‌شوید چه اتفاقاتی در زندگی شما رخ می‌دهد و دیگران دوست دارند با شما ارتباط داشته باشند پس این تمرین را حتماً انجام بدهید.
این مقاله ادامه دارد.
دوستان گرامی اگر این مطلب برایتان مفید بود یا تجربه ای دارید در قسمت نظرات این مقاله برای ما بیان نمایید و اگر به نظر شما این مقاله مفید بود با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

امتیاز 0 از 0 رای

4 دیدگاه برای “افزایش اعتماد به نفس به شیوه قانون وضوح از طریق تضاد

 1. اشتراک ها: اعتماد به نفس حقیقی چیست و چگونه می توان آن را افزایش داد؟ - گروه تحقیقاتی سیف

 2. کاظم گفت:

  مقاله فوق مقاله بسیار تاثیر برانگیزی هست اما یه شرطی داره و اون اینه که خودمون خواسته باشیم تا حقیقت رو پیدا کنیم و همه خواسته ها و چیزهایی رو که دوست داریم از درون ما شروع به تجلی میکنه توی دنیای بیرون دنبال چیزی نگرد هر چی هست تو وجود خودمون است

  •  علیرضا سیف گفت:

   سلام خدمت آقا کاظم عزیز و گرامی
   درست می فرمائید و به قول شاعر که می فرماید :
   ای نسخهٔ نامهٔ الهی که توئی

   وی آینهٔ جمال شاهی که توئی

   بیرون ز تو نیست هرچه در عالم هست

   در خود بطلب هر آنچه خواهی که توئی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *