افزایش اعتماد به نفس با قدرت تجسم و تصویرسازی

افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس آرزوی تمام افرادی است که مشتاقند هر چه سریعتر به اهداف بزرگ خود دست یابند و از تمامی فرصت هایی که در اختیارشان قرار می گیرد نهایت استفاده را ببرند. یکی از بهترین و موثرترین راه هایی که موجب افزایش اعتماد به نفس در فرد می شود تصویرسازی است. بسیاری از ورزشکاران مانند محمد علی کلی، تایگر وودز، آدام ماسیلز، امیلی کوک و… با تکیه بر تصویرسازی توانسته اند اعتماد به نفس خود را افزایش داده و در مسابقات پیروز شوند. بنابراین تصویرسازی ذهنی روشی است که امتحان خود را در این باره پس داده و جای هیچ گونه شک و شبهه ای باقی نمی گذارد.

در این مطلب قصد داریم در ارتباط با افزایش اعتماد به نفس با قدرت تجسم و تصویرسازی ذهنی با شما گفتگو کنیم و یک تمرین چند مرحله ای موثر در این باره به شما بیاموزیم که با استفاده از آنها می توانید در مدت کوتاه به یک فرد با اعتماد به نفس و موفق تبدیل گردید.

افزایش اعتماد به نفس با تصویرسازی

بالا بردن اعتماد به نفس

اعتماد به نفس در زندگی ما نقش تعیین کننده ای ایفا می کند و چه بسا فرصت ها و موفق هایی که بخاطر عدم اعتماد به نفس فرد از دست نمی روند. عدم اعتماد به نفس شما را از تمامی اهدافتان دور می سازد و موجب می شود نتوانید با سایر افراد در ارتباط باشید و از اعماق وجود خود ترس، هراس و استرس را احساس کنید. بنابراین تا فرصت دارید زندگی خود را تغییر دهید و با استفاده از تصویرسازی ذهنی اعتماد به نفس خود را تقویت نمایید.

چنانچه آلبرت انیشتین دانشمند بزرگ گفته است : “تصویرسازی قدرتمندتر از دانش است.” پس اگر عقل و دانش شما به شما می گوید که نمی توانید موفق شوید و باید انتظار شکست را داشته باشید، هرگز ناامید نشوید چون با تصویرسازی می توانید موفق شوید.

تحقیقات انجام شده روی تصاویر ذهنی افراد نشان می دهد که مغز قادر نیست بین تصاویر واقعی و تصاویر ذهنی تفاوتی قائل شود و زمانی که ما چیزی را در ذهن خود تصویرسازی می کنیم همان فرآیندهایی در بدن رخ می دهد که با رخ دادن آن اتفاق خاص تجربه می کنیم. افکار و احساساتی که بارها در ما تکرار می شوند با گذشت زمان به یک باور از نظام باورهای ما تبدیل خواهند شد. بنابراین می توانید با تصویرسازی اعتماد به نفس، این احساس زیبا را به یک باور تغییرناپذیر تبدیل کنید.

تمرین برای افزایش اعتماد به نفس با تصویرسازی ذهنی

۱ – قلم و کاغذی برداشته و تمامی ایده آل ها و اهدافی که دوست دارید به آنها دست یابید را یادداشت کنید. اعتماد به نفس را در بالای لیست خود جای دهید، چون بدون دستیابی به اعتماد به نفس قادر نخواهید بود به سایر اهداف خود دست یابید.

۲ – در مکانی خلوت و ساکت بصورت صاف و مستقیم بنشینید، چشمان خود را ببندید و به چیزی که اکنون هستید فکر کنید. خود فعلی تان را با خود ایده آلتان مقایسه کنید. ببینید چند مورد از خصوصیات خود ایده آلتان را در حال حاضر دارا هستید؟

۳ – حالا به تدریج خصوصیات خود ایده آلتان را به خود فعلیتان اضافه کنید. اول از همه خودتان را فردی با اعتماد به نفس تصور کنید که در حال صحبت برای جمع کثیری از افراد غریبه است و بدون هول شدن و تپق زدن به شیوایی تمام صحبت می کند و لبخند شیرینی بر لب دارد. باید آنقدر تمرین کنید که آرامش و خونسردی را با تمام وجود احساس کنید.

۴ – جزئیات را پرورش دهید. در تصویرسازی ذهنی لازم است که حتماً به جزئیاتی نظیر رنگ ها، بوها، سر و صدا، طعم و مزه، سرما یا گرمای هوا، نوع لباس، دکوراسیون محیط، عواطف و احساسات، افراد دور و بر و… توجه داشته باشید و مانند یک متخصص جلوه های ویژه تمامی این موارد را از هیچ بنا کنید و بخوبی آنها را پرورش دهید، بطوری که خودتان بخوبی آن شرایط را احساس کنید.

اصلاً از شکست خوردن نترسید، ممکن است در ابتدا پرورش همچین جزئیاتی برایتان سخت باشد و گمان کنید از پس انجام این کار بر نمی آیید ولی مطمئن باشید بعد از چند بار تمرین موفق خواهید شد و هر بار جزئیات بیشتری به تصویر ذهنی خود اضافه خواهید نمود.

۵ – پس از پرورش تصویر نوبت آن می رسد تا در قالب فردی که خلق کرده اید فرو روید و احساسات او را تجربه کنید. هر چقدر بیشتر در قالب شخصیت ایده آل خود قرار بگیرید بیشتر احساس اعتماد به نفس خواهید نمود.

۶ – حالا وقت آن رسیده که در تصویر ذهنی خود با شخصیت جدیدی که ساخته اید با تمام وجود زندگی کنید و اعتماد به نفس را احساس کنید. با دیگران وارد تعامل شوید و با آنها ارتباط چشمی برقرار کنید. در رویدادهای اجتماعی شرکت کنید و از برقراری ارتباط با دیگران نترسید. سعی کنید همیشه این تصویر ذهنی را حفظ کنید و هر روز آن رو بیشتر پرورش داده و قوی تر کنید.

حداقل روزی ۱۵ دقیقه به تصویرسازی ذهنی بپردازید. بعد از انجام این تمرینات متوجه می شوید که چقدر حالتان نسبت به قبل بهتر شده و چقدر از احساس اعتماد به نفس سرشارید و مشتاق کسب موفقیت هستید.

همراهان گرامی امیدواریم با استفاده از تمرینی که به شما ارائه نمودیم بتوانید روز به روز بر اعتماد به نفس خود بیفزایید. شما می توانید با انجام تست اعتماد به نفس میزان اعتماد به نفس خود را محک زده و متوجه شوید که در چه مرحله ای قرار دارید.

نظر خود را در رابطه با افزایش اعتماد به نفس با تصویرسازی ذهنی در زیر این مطلب برای ما بیان کنید. آیا پیش از این از قدرت تجسم خود برای دستیابی به خواسته هایتان استفاده کرده اید؟

امتیاز 0 از 0 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *