تاثیر فقدان اعتماد به نفس روی زندگی افراد

فقدان اعتماد به نفس

فقدان اعتماد به نفس همچون آفتی است که می تواند زندگی هر کسی را مسموم نماید. این موضوع سبب می شود نتوانید آنطور که باید و شاید از توانایی هایتان استفاده نمایید و همچنین در برقراری ارتباط موثر شما با دیگران خلل بوجود می آورد. فقدان اعتماد به نفس می تواند در تمامی زمینه ها، از روابط خانوادگی گرفته تا ارتباطات شغلی مشکل ایجاد کرده و همه زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

در این مطلب می خواهیم بررسی کنیم که چگونه فقدان اعتماد به نفس موجب می شود زندگی شما از دست برود و نتوانید از فرصت هایی که در اختیارتان قرار می گیرند در دستیابی به موفقیت استفاده نمایید.

فقدان اعتماد به نفس چه تاثیری روی زندگی ما دارد؟

عدم اعتماد به نفس

نتایج ناشی از فقدان اعتماد به نفس در زندگی روزمره ما کاملاً قابل مشاهده و حتی بسیار تلخ و دردناک است. در چنین شرایطی شما قادر به انجام دادن کارهایی که می توانید یا میل زیادی برای انجام دادن آنها دارید نیستید. احساس نا امیدی، سرخوردگی و عدم رضایت از شرایط موجود لحظه ای شما را راحت نمی گذارد. مدام احساس می کنید که خواسته یا ناخواسته مورد سوء استفاده سایرین قرار گرفته اید و به جای اینکه برای موفقیت خود تلاش کنید، تبدیل به پله ای شده اید که آنها را به اهدافشان نزدیک می سازد.

فقدان اعتماد به نفس با سرزنش خویش همراه است. در این شرایط شما همواره خود را بخاطر شکست هایتان سرزنش می کنید و این سرزنش ها موجب کاهش اعتماد به نفس در شما شده و به تدریج عزت نفستان را نیز از شما خواهد گرفت، به طوری که ممکن است حتی از خود متنفر گردید.

فردی که از فقدان اعتماد به نفس رنج می برد، معمولاً تصویری منفی از خود را در ذهن می پروراند. این شخص قادر به برقراری ارتباط با دیگران نیست و خیلی سخت و به ندرت در رویدادهای اجتماعی شرکت کرده و با دیگران ارتباط برقرار می کند.

تاثیرات منفی فقدان اعتماد به نفس روی افراد

از دست دادن جرات و شجاعت

شخصی که از اعتماد به نفسی کافی برخوردار نیست ممکن است بخواهد تلاش کند تا موفق شود ولی جرات لازم برای اقدام کردن و ریسک کردن را در خود نمی بیند. در اینجا دیگر بحث اراده مطرح نیست و نمی توان عنوان کرد که با اراده می توان به تمامی اهداف دست یافت، چون عدم اعتماد به نفس دیگر توانی برای فرد باقی نگذاشته است.

فقدان اعتماد به نفس موجب می شود که فرد قادر به بیان خواسته ها و نیازهایش نیز نباشد و همیشه مانع محکمی در مسیر دستیابی به موفقیتش ببیند. حال ممکن است این شخص به دلیل ترس از موفق نشدن است که جرات کافی برای عمل کردن را در خود نمی بیند. این فرد همیشه به نیمه خالی لیوان می نگرد و پیشاپیش شکست را به سوی خود می خواند و همانگونه که در مقالات قبلی عنوان کردیم براساس قانون علت و معلول، قانون تمرکز و قانون جذب، چه چیزی را به دست می آورد؟ پر واضح است که جز شکست، عدم اعتماد به نفس و رویدادهای منفی دیگر چیزی به سراغ این فرد نخواهد آمد.

تمایل به فرار

شخص فاقد اعتماد به نفس از هر موقعیتی که سبب شود او در تعامل با افراد جدید و غریبه قرار بگیرد فرار می کند. بعنوان مثال فردی که از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیست با یکی از دوستانش برای خرید لباس وارد فروشگاه می شود، پیش از ورود به فروشگاه به دوستش می گوید: “از فروشنده سوال کن ببین قیمت این لباس چند است؟” و یا “از فروشنده بپرس ببین این لباس رنگ های دیگری هم دارد؟” و سوالاتی از این دست. آیا شما هم همچین فردی هستید که به هر طریقی از صحبت با افراد غریبه طفره می روید؟

اگر چنین است یقین بدانید که این رفتار مانع بزرگی برای دستیابی به موفقیت های شما خواهد بود. چرا که شما همواره فرد دیگری را جایگزین خود می کنید و با این کار موقعیت هایی که می توانند شما را به اهدافتان برسانند را به دیگری واگذار می کنید. همین الان با خود فکر کنید ببینید تا کنون چند بار برای اینکه اعتماد به نفس کافی برای صحبت با سایرین را نداشتید، دوستان و نزدیکان خود را واسطه کرده اید؟ ممکن است در این بین حقی از شما پایمال گردد و موقعیتی که باید به شما می رسید به دوستتان برسد، فقط بخاطر اینکه شما همیشه در حال فرار هستید.

کاربران عزیز آیا شما نیز از فقدان اعتماد به نفس رنج می برید؟ آیا آثار منفی عدم اعتماد به نفس که ذکر کردیم را در زندگی خود مشاهده کرده اید؟ هنوز دیر نشده، با استفاده از راهکارهایی که گروه تحقیقاتی سیف به شما ارائه می دهد می توانید مسیر زندگی خود را تغییر دهید. لطفاً نظرات و سوالات خود را درمورد مبحثی که ارائه نمودیم در زیر همین مطلب با ما در میان بگذارید.

امتیاز 0 از 0 رای

2 دیدگاه برای “تاثیر فقدان اعتماد به نفس روی زندگی افراد

 1. سمیه علی میرزایی گفت:

  سلام. من یک پسر ۹ ساله دارم. از رفتارش متوجه شدم که اعتماد بنفس بالایی نداره با اینکه پسر بسیار باهوش ورزشکار و بامهارتیه. چه کاری میتکنم برای افزایش اعتماد بنفسش انجام بدم؟

  •  علیرضا سیف گفت:

   سلام خدمت خانم میرزایی
   یک سوال خدمتتان داشتم :آیا عضو باشگاه پرورش عزت نفس هستید ؟
   در داخل باشگاه پرورش عزت نفس حتماً ۲ جلسه در مورد اعتماد به نفس کودکان صحبت می کنم . اگر عضو باشگاه نیستید بفرمائید راهنمایی تون بکنم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *