کمال گرایی چیست و چه نقشی در هدف گذاری دارد؟

کمال گرایی چیست؟

آیا از آن دسته افرادی هستید که فکر می کنید” دوم شدن یعنی آخر شدن” ؟ آیا دوست دارید همیشه بدرخشید و در همه کارها موفق شوید؟ آیا فکر می کنید هنوز آمادگی یک شروع قدرتمند را ندارید؟ مراقب باشید شاید به دام کمال گرایی و بلند پروازی های جاه طلبانه گرفتار شده اید!  علت اصلی بسیاری از ناکامی ها گرایش به کمال طلبی است به طوری که فرد با رسیدن به صد در صد مطلوب، خود را موفق می داند. بنابر این بسیاری از اوقات اصلا دست به کار نمی زند و منتظر فراهم شدن موقعیت صد در صدی است.

کمال گرایی چیست؟

 (Perfectionism ) اصطلاحی است که در علم رفتار شناسی از آن با نام کمال طلبی یا گرایش به کمال یاد می شود . در واقع این واژه یک صفت است که به فرد اطلاق می شود و مثل خیلی از صفات دیگر کمال گرایی هم دو جنبه مثبت و منفی دارد. از دید مثبت که نگاه کنیم بلند پروازی های افراد را می توانیم نوعی کمال طلبی و گرایش به کمال بدانیم. اما از دید منفی این خصیصه را می توان نوعی مشکل بازدارنده و از موانع هدف گذاری دانست که ریشه همه شکست ها در زندگی است. آیا کمال گرا هستید و خود را برای موفقیت های بزرگ آماده می کنید؟

کمال گرایی به مفهوم رایج یعنی انجام بی عیب و نقص امور، به صورتی که هیچ کاستی در آن دیده نشود. این ویژگی خیلی هم عالی است و می تواند موفقیت زیادی را برای تان به همراه داشته باشد به شرطی که از کنترل خارج نشود. به بیانی ساده تر می توان گفت: انجام وسواس گونه کارها یک باور کمال گرایانه است که در هدف گذاری اختلال ایجاد می کند. در این صورت چنانچه نتیجه کار، اندکی کمتر از حد مطلوب باشد مورد قبول فرد واقع نمی شود. این افراد اشتباهات را نشانه ای از نقص شخصی می دانند و به لحاظ روانی فشار زیادی را تحمل می کنند. اضطراب از شکست در شخصیت های کمال گرای وسواسی ، مانع بزرگی در موفقیت است.

“مهم نیست در گذشته چه اتفاقی افتاده، اکنون می توانید آن را کامل کنید”

چرا کمال گرایی افراطی یک مانع است؟

کمال گرایی افراطی

کمال گرا بودن می تواند زندگی فرد را سخت و دشوار کند. در پاره ای از اوقات یک کمال گرا به طور افراطی باور دارد که می تواند به اهدافی برسد که اصولا غیر منطقی است. فشار دائمی بر چنین فردی روح و روان او را آزرده می کند. کمال گرا بودن تا حدی که به سلامت فرد صدمه نزند خوب است ولی وقتی از حالت عادی خارج شود موجب می شود تا:

  • کمال گرایی اعتماد به نفس را می گیرد
  • فرد احساس لذت از زندگی نداشته باشد
  • شور و اشتیاق شروع به کار را در فرد می کشد
  • توانایی انجام کار را از فرد می گیرد
  • رشد فردی را به شدت نابود می کند
  • کمال گرایی ترس از شکست را افزایش می دهد.

آیا من یک کمال گرا هستم؟

کمال گرایی افراطی یک مانع بزرگ برای موفقیت در همه زمینه های زندگی است. شاید حتی خودتان هم ندانید در چه دامی گرفتار شده اید. افراد کمال طلب هرگز گمان نمی کنند که این ویژگی بتواند محدودیت ایجاد کند. اگر مجموعه ای از این ویژگی ها را دارید به احتمال زیاد برای رسیدن به کمال افراطی عمل می کنید:

  • معیارهای سطح بالا دارید

داشتن معیارهای سطح بالا از خصوصیات بارز در کمال گرایی است. شخصیت های قوی توانسته اند از معیارهای سطحی عبور بسیار کنند و اهداف والاتری را انتخاب کنند. تا اینجای کار ایرادی ندارد ولی اگر معیارهایی بسیار بالا و غیر واقع گرایانه را در نظر بگیرید، هرگز نمی توانید به آن سطح نزدیک شوید و این در هدف گذاری همچون یک سم قوی است که مانع موفقیت می شود.

  • محتاط هستید

آیا همیشه می خواهید کار را بدون نقص انجام دهید؟ در این صورت هرگز وارد حوزه هایی که کمتر در آن مهارت دارید وارد نمی شوید. داشتن معیارهای سطح بالا و بیش از توان فردی موجب می شود که خود را از قبل شکست خورده بدانید و محتاطانه عمل کنید. احتیاط شرط عقل است ولی کمال گرایی موجب می شود که نتوانید مهارت های دیگری را تجربه کنید

  • ایراد گیر هستید

کمال گرایی مطلق پدیده ای است که فرد هیچ کس را در حد عالی نمی بیند. به هر حال می توان از یک جای کار ایراد گرفت و کار را ناقص نشان داد. ایراد گرفتن های دائمی اصلا خوشایند نیست این موضوع روی روابط خانوادگی، شغلی و …. تاثیر منفی دارد.

  • همیشه نگران یا افسرده هستید

یک فرد کمال گرا از اینکه کارها به صورت صد در صد انجام نمی شود، حس خوبی ندارد. ۹۵ درصد و ۸۵ درصد نتیجه مثبت اصلا مفهومی ندارد. کمال گراهای افراطی در معرض افسردگی قرار دارند و از امور روزمره زندگی لذت نمی برند. به سادگی با دیگران نمی جوشند و تنها جذب افراد کمال گرا می شوند.

اقدامک:

چقدر با معیارهای کمال گرایی ذکر شده در این مطلب، احساس نزدیکی دارید؟ فرض کنید برای خرید خانه به یک بنگاه مسکن مراجعه کرده اید. معیارهای انتخاب خانه مورد نظرتان را در چند سط بنویسید. تعداد اتاق ها و همه جزئیات را ذکر کنید.

در مطلب بعدی راه های رهایی از کمال طلبی و  کسب موفقیت را بررسی می کنیم.

امتیاز 5 از 1 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *