بازیابی اعتماد به نفس بعد از شکست

بازیابی اعتماد به نفس

در طول دوران زندگی شکست های مختلفی را تجربه می کنیم. گاهی ممکن است حتی متوجه شکست خوردن نیز نشویم و تنها آن را موقتا گردن بد بیاری و بد شانسی بیاندازیم و با خود می گوییم: “قسمت نبود، درست می شود…” اما غافل از اینکه همان شکست نامحسوس توان ادامه دادن را از انسان گرفته و به مرور باعث کاهش اعتماد به نفس برای انجام مجدد یا شروع دوباره می شوند. بنابراین لازم است در پس هر شکستی هر چقدر هم کوچک باشد، سریعا اقدام به بازیابی اعتماد به نفس نماییم. در این مطلب قصد داریم در ارتباط با اهمیت بازیابی اعتماد به نفس پس از شکست با شما صحبت کنیم و موثرترین روش ها برای افزایش اعتماد به نفس را مورد بررسی قرار دهیم.

چرا بازیابی اعتماد به نفس بعد از شکست ضروریست؟

بازیابی اعتماد به نفس بعد از شکست

عدم اعتماد به نفس همیشه باعث دلسردی فرد شده و به اصطلاح عامیانه، شخص دیگر دل و دماغ انجام دادن یک کار را ندارد. هر مقدار این عدم اعتماد به نفس بیشتر ادامه یابد، به مرور شکست های بیشتر و دلسردی های بیشتری به دنبال خواهد داشت و تا جایی خواهد رسید که فرد دچار مشکلات متعدد اجتماعی و خانوادگی و شخصی خواهد شد. لذا اهمیت بازیابی اعتماد به نفس بعد از شکست ضروری تر از آن چیزی است که به نظر می رسد.

مقداری با خود خلوت کنید.

در کنکور قبول نشده اید؟ در مراسم خواستگاری جواب رد شنیده اید؟ معامله ای که برای آن برنامه ریزی کرده بودید بر هم خورده؟ به خاطر یک تصمیم اشتباه، توسط دیگران سرزنش شده اید؟ و…

مهم نیست به چه علت شکست را تجربه کرده اید، بدون آنکه با کسی بحث کنید، و از شکست خوردنتان ناله کنید، ۴۸ ساعت با خود خلوت کنید، به گونه ای رفتار کنید که انگار هیچ اتفاقی نیافتاده. در هر صورت شما با افکار منفی و زار زدن عملا هیچ پیشرفتی حاصل نخواهید کرد و موجب از دست دادن اعتماد به نفس خود خواهید شد. بنابراین بهتر است بجای اینکار، این مدت کوتاه را با خود خلوت کرده استراحت کنید، اما لازم است به عامل شکست تان حسابی فکر کنید.

اگر ذهنتان آنقدر مغشوش است که نمی توانید به راحتی تمرکز کنید و از افکار منفی دور شوید، در محیطی آرام به پشت دراز بکشید و تنفس های منظم و عمیق انجام دهید. پس از ده دقیقه دسترسی به عمق افکارتان حاصل شده و جزئیاتی که در گذشته تان گم شده بود پر رنگ می شوند. حال می توانید به راحتی تصمیم بگیرید که آیا می خواهید آه و ناله سر دهید یا این بار پر قدرت تر از گذشته به کارتان ادامه دهید. که معمولا گزینه دوم اتفاق می افتد.

با یک مشاور صحبت کنید.

اگر مدتی مشغله های زندگی و ذهنی به شما اجازه بازیابی اعتماد به نفس بعد از شکست را نداده، و فکر می کنید دیگر کار از کار گذشته و آن آدم سابق نیستید، حداقل با خودتان روراست باشید و تعارف را کنار بگذارید و به یک مشاور جهت دریافت راه حل و راهنمایی مراجعه کنید. متأسفانه اغلب افراد فکر می کنند یک مشاور صرفا یک فرد عادی است که مطالعه بیشتری دارد و به حرفهایشان گوش می دهد. خیر اینگونه نیست. مشاوران ذهنی پیچیده دارند و در حین اینکه شما در حال صحبت از اتفاقات گذشته یا وضعیت روحی تان هستید آنها تمام تکه ها را همچون پازل در کنار هم قرار داده و متوجه علت مسئله و راه حل مناسب آن می شوند. دقیقاً می توان این مسئله مانند دیدن مسابقه فوتبال از تلویزیون تشبیه کرد. شما در مقابل تلویزیون دید وسیع تری نسبت به مربی و دیگر بازیگران دارید بنابرین خیلی راحت متوجه اشتباهات بازیکنان می شوید.

کلیپ های انگیزشی و آموزش های افزایش اعتماد به نفس را جدی بگیرید.

هیچ طرحی بدون نقشه قابل اجرا نیست، اگر برای بازیابی اعتماد به نفس پس از شکست هنوز اقدامی نکرده اید، پیشنهاد میکنیم حداقل در طول روز به یک فایل صوتی یا تصویری در خصوص افزایش اعتماد به نفس گوش دهید و از اطلاعات آن استفاده نمایید. خودتان را به خودتان واگذار نکنید که بسیار خطرناک است. ذهنی که توسط خود شخص تخریب شود بازیابی آن بسیار مشکل است.

برای استفاده از کلیپ ها و پادکست های آموزشی در خصوص اعتماد به نفس، میتوانید با مراجعه به کانال تلگرام یا صفحه اینستاگرام گروه تحقیقاتی سیف، از فایل های آموزشی رایگان ما استفاده نموده و با روحیه ای تازه به مسیرتان ادامه دهید.

فراموش نکنید، شما با از دست دادن اعتماد به نفستان، فقط به خودتان آسیب نمی زنید بلکه اطرافیان شما نیز از این بابت آسیب خواهند دید.

همراهان گرامی به نظر شما بازیابی اعتماد به نفس پس از شکست چقدر در زندگی ما اهمیت دارد؟ شما بعد از شکست خوردن چه کارهایی انجام می دهید تا توان سابق خود را به دست آورید؟ زیر این مطلب نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز 0 از 0 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *