افزایش اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس در کودکان

کمرویی و عدم اعتماد به نفس در کودکان بسیار رایج است. حتی ممکن است بسیاری از افراد موفق که اکنون سرشار از اعتماد به نفس هستند هم در دوران کودکی فاقد اعتماد به نفس بوده باشند. بعضی از والدین گمان می کنند که به تدریج این عدم اعتماد به نفس در کودکان رفع شده و این عادت از سر فرزندشان می افتد ولی اگر این کمبود اعتماد به نفس زمان زیادی به طول بینجامد تبدیل به یک الگوی رفتاری برای کودک خواهد شد که تغییر آن به این سادگی امکان پذیر نیست.

ما در این مطلب قصد داریم به والدین راهکارهایی ارائه دهیم که با بکارگیری آنها می توانند موجب افزایش اعتماد به نفس در کودکان شده و فرزندان موفقی را وارد جامعه نمایند.

افزایش اعتماد به نفس در کودکان

بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان

کودکتان را تشویق کنید و در حضور دیگران از او تعریف کنید.

این خیلی مهم است که شما فرزند خود را تشویق کرده و بازخورد مثبتی به او ارائه دهید، چون فرزندان شما، خصوصاً در سنین کودکی، ارزش و دستاوردهای خود را با فکر و بیان شما می سنجند. البته نباید در تشویق و ستایش فرزند خود زیاده روی نمایید چون در این صورت از آن طرف بام خواهید افتاد و فرزندی مغرور و متکبر تربیت خواهید کرد که در بزرگی ممکن است برای هیچکس حتی خود شما تره هم خرد نکند، پس دقت کنید.

اگر فرزندتان هیچ موفقیتی به دست نیاورد و شما استعداد خاصی در او کشف نکردید باز هم او را بخاطر تلاشی که کرده مورد تشویق قرار دهید. به فرزند خود اطمینان داد که هیچکس کامل نیست و ایرادی ندارد اگر بعضی اوقات شکست بخورد. به او بگویید بعضی چیزها با تمرین و کسب تجربه به ثمر خواهند رسید و برای موفقیت باید تلاش کند.

به فرزندتان اجازه انتخاب دهید.

بسیاری از والدین اجازه نمی دهند فرزندشان چیزی را انتخاب کند، آنها از خوراکی فرزند گرفته تا لباسی که می پوشد را خودشان انتخاب می کنند. اگر این کار را انجام می دهید بدانید که بیشترین آسیب را به اعتماد به نفس فرزندتان وارد می کنید. زمانی که کودکان انتخاب اموری که به آنها مربوط است را انجام دهد قدرت بیشتری به دست آورده و احساس ارزش و اهمیت می کنند.

به فرزند خود مسئولیت هایی را واگذار کنید.

زمانی که برخی از وظایف منزل را به کودکتان واگذار می کنید موجب بالا رفتن اعتماد به نفس او خواهید شد. اهمیت این کار در این است که اینگونه فرزندتان احساس بزرگی و ارزشمندی می کند و به جای شیطنت و ورجه وورجه کردن مهارت های زندگی را نیز می آموزند. بعنوان مثال به فرزندتان یاد بدهید چگونه باید تخت خود را مرتب کند، لباس هایش را جمع کند و یا اگر به اندازه کافی بزرگ است به او اجازه دهید ظرف ها را بشوید. و مهمترین نکته در این امر این است که بعد از اینکه فرزندتان کاری را انجام داد، از او تشکر کرده و خودتان دوباره آن کار را در حضور او انجام ندهید. مثلاً اگر دیدید ظرف ها را خوب نشسته به روی او نیاورید و او را دعوا نکنید. اجازه دهید او از آشپزخانه خارج شود و سپس دوباره خودتان ظرف را بشویید.

به فرزندتان کمک کنید تا اهدافی واقعی برای خود تعیین کند.

معمولاً والدین فرزندانشان را از کودکی در کلاس های مختلف ورزشی و هنری ثبت نام می کنند. اجازه ندهید کودکتان فکر کند که این کلاس فقط برای وقت گذرانی و سرگرمی است. مثلاً اگر فرزندتان در باشگاه فوتبال ثبت نام کرده اید چشم اندازی زیبا از آینده را برای او ترسیم کنید و به او بگویید تو در آینده یکی از مشهورترین و موفق ترین بازیکنان فوتبال دنیا خواهی شد و در تیم ملی کشورمان بازی خواهی کرد. بعد از تعیین هدف به فرزندتان کمک کنید تا به هدفش دست یابد.

به فرزندتان حق استقلال و ماجراجویی بدهید.

شرایطی را برای کودتان مهیا کنید که او احساس استقلال کند. به او یاد بدهید چگونه وقتی گرسنه می شود برای خودش لقمه نان و پنیر درست کند. کلید یدکی از درب های منزل تهیه کرده و به فرزندتان بدهید. اجازه بدهید در فعالیت های گروهی مدرسه مثل اردو و سفرهای علمی شرکت کند. به او یاد بدهید چگونه پول توجیبی اش را با برنامه ریزی خرج کند و مقداری از آن را برای خرید وسیله مورد نیازش پس انداز نماید.

همه این کارهای به ظاهر کوچک موجب افزایش اعتماد به نفس کودکان خواهند شد. شما بعنوان والدین وظیفه دارید هر کاری برای موفقیت فرزندتان انجام دهید، بنابراین کمی از وقت روزانه خود را به مطالعه در این زمینه اختصاص دهید و ببینید دیگر چه کارهایی می توانید برای بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان انجام دهید.

لطفاً نظرات خود در رابطه با مطلب بالا را در زیر این پست با ما در میان بگذارید. آیا کودک شما از اعتماد به نفس کافی برخوردار است؟

امتیاز 0 از 0 رای

4 دیدگاه برای “افزایش اعتماد به نفس در کودکان

  •  علیرضا سیف گفت:

   سلام خدمت شما جناب امیر عباس خان عزیز و گرامی
   خیلی خوشحالم که مقالات سایت گروه تحقیقاتی سیف برای شما مفید بوده ، امیدوارم که در همه حوزه های زندگی بدرخشید و همیشه شاد و سلامت باشید .

 1. M گفت:

  سلام استاد دستتون پرخیروبرکت مثل همیشه ازآگاهی نابتون ومقالات پربارتون استفاده بردم ،متوجه شدم ک کودکم نیز بایدهدفمندرشدکند

  •  علیرضا سیف گفت:

   سلام خدمت شما
   خدا رو بسیار شکر میکنم که مطالب مقالات سایت برای شما مفید بوده ، ضمناً یک خبر خوش خدمتتان بدهم که در آینده نزدیک در باشگاه پرورش عزت نفس در مورد اعتماد به نفس کودکان هم بصورت صوتی و ویدیویی خیلی ارائه خواهیم داد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *