تأثیر استرس بر تصمیمات

تأثیر استرس بر تصمیمات

کارهایتان آنگونه که میخواهید نتیجه نمی دهند؟ علیرغم آنکه همه چیز را با برنامه پیش می برید باز هم نتیجه بد و عکس میگیرید؟ آیا تابحال به این موضوع اندیشیده اید که ممکن است منشأ نتایج بد حاصل تصمیمات اشتباه خود شما باشد؟ اگر این سوال برایتان ایجاد شده است که تصمیمات اشتباه چگونه به ذهن خطور میکنند باید بگویم که عوامل گوناگونی در تصمیم گیری های اشتباه نقش دارند. یکی از این عوامل استرس است. تأثیر استرس بر تصمیمات ما بیش از هر عامل دیگری است. در این مقاله کوتاه به تأثیر استرس بر تصمیمات می پردازیم.

اجازه بدهید ابتدا ببینیم چرا اصلا باید شخصی دچار استرس شود. همانگونه که در مقاله قبلی در مورد رابطه استرس با امواج منفی صحبت کردیم دانستید که استرس نوعی ماده شیمیایی با نام کورتیزول تولید کرده و مغز را مغشوش میکند. اما اینکه شخصی دچار استرس می شود را میتوان عدم اعتماد به نفس وی دانست. به عبارتی اگر ما به هر دلیلی بهانه ای دست کائتات بدهیم در اصل آن ضعف را در خود ایجاد کرده و از آن میترسیم، لذا باعث می شود نتیجه آن به خودمان برگردد که بصورت استرس ظاهر می شود.

اما تأثیر استرس بر تصمیمات چه ارتباطی را ایجاد میکند که باعث خراب شدن کارها میگردد. اجازه بدهید برای درک بهتر این منظور مثالی بزنیم. مغز انسان را مانند یک چاه عمیق و تاریک فرض کنید، و فکر کردن را یک چراغ قوه در نظر بگیرید، اگر ما از یک چراغ قوه قوی با قابلیت متمرکز کرد نور (ماننده چراغ قوه پلیس) در اختیار داشته باشیم و وقتی آن را به چاه عمیق مغز بتابانیم عمق بیشتر و دقیقتری را خواهیم دید یا بعبارتی به سطوح عمیق مغز دست پیدا خواهیم کرد. این مثال بیانگر فکر کردن در کمال آرامش و اعتماد به نفس است.

READ  درک قانون جذب با چند مثال

حال اگر یک چراغ قوه معمولی داشته باشیم تنها قادر خواهیم بود سطوح اولیه مغز را ببینیم لذا افکاری سطحی را اتخاذ کرده و عموماً نتایج بسیار ضعیف یا بصورت تصادفی درست از آب در خواهد آمد. لذا اگر با دستی لرزان یه چراغ قوه فکر را در دست بگیریم در اصل گویی همان استرس است که در حال تصمیم گیری داریم.

امیدوارم با این مثال متوجه نحوه تصمیم گیری در هنگام استرس شده باشید.

تصمیم گیری اشتباه به تنهایی نمی تواند نتیجه ای اشتباه را رقم بزند، چرا که قرار است مسیری را طی نموده تا به نتیجه برسد. لذا شخصی که دچار استرس است مشکل اصلی وی آن است که اصلا به نتیجه کار فکر نمی کند، از همین رو تأثیر استرس بر تصمیمات تأثیرات بد و مضری را از خود بجای میگذارد.

تمایل دارم مواردی را که بیان شد بصورت یک زنجیر تصور کنید تا به معمای عملکرد و تأثیر استرس بر تصمیمات واقف شده و ان را حل نمایید. از قدیم گفته اند جلوی ضرر را از هر جا بگیرید منفعت است. این جمله کاملا درست است. اما لازمه آن اینست که اگر از روی استرس تصمیمی اتخاذ کردید و در بین راه نتایج بد آن را مشاهده کردید، ابتدا شهامت کافی برای متوقف کردن آن را داشته باشید. مهم نیست در چه مقام و منسبی هستید، کافیست غرور را کنار گذاشته و آن را متوقف کنید.

سپس تجسم کنید اگر بیشتر از آن پیش می رفتید چه نتیجه ای میگرفتید، و ضمن انجام تمرینات کاهش استرس، سعی کنید هر تصمیمی را که به ذهنتان خطور میکند، نتیجه آن را نیز مجسم نمایید. نکته ای که بسیار حائز اهمیت است تأثیر استرس شما بر روی کل یک پروژه یا افراد دور و برتان است و فقط به خود شما ختم نمی شود.

READ  تاثیر استرس بر کسب موفقیت

از روی استرس تصمیمی اشتباه و عجولانه گرفته اید، افرادی که دور برتان هستند از روی تصمیم شما اقداماتی انجام می دهند که نتیجه ای اشتباه در بر دارد، لذا آن ها نیز دچار استرس شده و این زنجیره تا آن جا ادامه دارد که همه چیز کاملا خراب شده و دیگر غیر قابل بازیابی می گردد.

همیشه مد نظر داشته باشید، برای جلوگیری از تأثیر استرس بر تصمیمات تان ابتدا چند نفس عمیق بکشید، و اگر مانعی را بر سر راهتان حس میکنید ابتدا ان را رفع کرده سپس با توجه به نتایج احتمالی مختلف اقدام به تصمیم گیری نمایید. همچنین مشورت با افراد دیگر می تواند در تصمیم گیری عاقلانه و بدون استرس بسیار کاربردی باشد.

 

2 پاسخ
 1. فاطمه
  فاطمه says:

  شب گذشته همین مورد برام پیش اومد از زمانی که من شروع به تغیر کردم همسرم مانعی برام شده با بهانههای مختلف میخواد جلوی منو بگیره و منو به حالت قبل برگردونه تاحالا من یکجور دلشوره و نگرانی داشتم که امشب بیاد خونه چی میخواد بکه غافل از اینکه خودم دارم این انرژی منفی رو میفرستم کاملا متوجه شدم که از خودم شروع میشه وعکس العمل اون بازتاب افکار منه بیرون زتو نیست آنچه در عالم هست از خودت بطلب هرآنچه خواهی که تویی

  پاسخ
  • گروه تحقیقاتی سیف
   گروه تحقیقاتی سیف says:

   سلام خدمت شما خانم فاطمه
   وقتی انسان ها شروع به تغییر میکنند در ابتدا خیلی ها مقاومت میکنند و سعی میکنند جلوب این تغییر را بگیرند شاید در ایتدای کار لازم نباشد که اگر در دوره ای شرکن میکنید را به اطرافیان بازگو کنید و بعدها خود این افراد از شما می پرسند که چطور به موفقیت رسیدید.
   دومین دلیل این هست شما تمرکز خودتون رو به سمت نگرانی و… بردید که همین هم تاثیر منفی بر روند شما می گذارد پس بهتر است کانون توجه خودتان را به سمت نکات مثبت زندگی تان ببرید تا شاهد جذب موارد مثبت در زندگی تان باشید .
   برای جذب و توجه به موارد مثبت می توانید از نوشتن – صحبت کردن – و مراجعه حضوری و…. پیرامون اهدافتان را مدنظر داشته باشید که ان شالله بزودی ویسی در این رابطه در کانال تلگرام ارائه خواهم داد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *