روش های درمان استرس

درمان استرس چگونه است

اگر دچار استرس هستید آیا تا کنون اقدامی برای درمان استرس خود انجام داده اید؟ منظورمان از درمان استرس فقط خوردن قرص و دارو های آرامش بخش نیست، شما می توانید به روش های مختلفی به سلامت روحی روانی دست یابید که در این مطلب به برخی از آنان اشاره می کنیم. پس اگر می خواهید برای درمان استرس به خود کمک کنید، این مطلب را مطالعه نمایید.

درمان استرس چگونه صورت می گیرد؟

درمان استرس

از آنجایی که استرس در رده بیماری های پزشکی قرار ندارد، لذا درمان خاصی برای آن وجود ندارد. با این حال اگر احساس کردید مقابله با استرس و عوامل استرس زا برای شما بسیار سخت است می توانید برای درمان استرس خود از روش های درمانی زیر کمک بگیرید :

  • گفتگو درمانی و صحبت و مشورت با مشاور و دکتر رواشناس مجرب
  • مصرف دارو
  • طبیعت درمانی

برای دسترسی به بسیاری از روش های درمانی، معمولاً اولین گام صحبت با مشاور و روانشناس است، اگه به دنبال درمان استرس اصولی و درست هستید بهترین راه این است که با مشاور درباره مشکل خود صحبت کنید تا درست ترین راه را به شما پیشنهاد کند.

گفتگو درمانی صحبت و مشورت با مشاور و دکتر رواشناس مجرب

گفتگو درمانی

مشورت و صحبت با یک متخصص آموزش دیده در این زمینه می تواند در درمان استرس شما بسیار موثر بوده و به شما کمک کند تا استرس را کنار گذاشته و از احساسات و افکار خود بیشتر آگاه شوید. انواع معمول گفتگو درمانی که برای درمان استرس مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از :

رفتار درمانی شناختی یا Cognitive behavioural therapy  که به اختصار CBT خوانده می شود :

به شما کمک می کند تا درک درست و دقیقی از الگوهای افکاری خود پیدا کنید و نقاط محرک خود را بشناسید و از اقدامات مثبتی که موجب بهبود وضعیتتان می شود آگاه گردید.

کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی یا Mindfulness based stress reduction که به اختصار MBSR خوانده می شود :

ترکیبی از آگاهی ذهنی، مدیتیشن و یوگاست که تمرکز خاصی روی کاهش استرس فرد دارد.

استفاده از آگاهی ذهنی و تمرکز حواس شما را قادر می سازد تا بیشتر روی زمان حال و لحظه فعلی تمرکز داشته باشید.

مصرف دارو

مصرف دارو برای درمان استرس

احساس استرس واکنشی است که شما به اتفاقاتی که در زندگیتان رخ می دهد نشان می دهید، نه یک مشکل روانی. از این جهت هیچ داروی خاصی برای درمان استرس وجود ندارد، هر چند دارو های آرامش بخشی نیز وجود دارد که در صورت صلاحدید مشاور و پزشک می توانید برای مدیریت و درمان استرس از آنها استفاده نمایید.

به عنوان مثال، ممکن است پزشک شما این روش ها را برایتان تجویز کند :

  • اگر مشکل کم خوابی دارید ممکن است قرص های آرامش بخش و خواب را برایتان تجویز نماید.
  • اگر از اضطراب و افسردگی رنج می برید ممکن است دارو های ضد افسردگی را برایتان تجویز نماید.
  • اگر استرس علائم فیزیکی مانند سندروم روده تحریک پذیر یا فشار خون بالا در بدن شما ایجاد کرده باشد، ممکن است پزشک برای رفع آنها دارو برایتان تجویز نماید.

پیش از استفاده از هر نوع دارو

پیش از اینکه برای درمان استرس خود تصمیم به استفاده از دارو بگیرید، مطمئن شوید تمام اطلاعات مورد نظر درباره ی دارو را می دانید تا بتوانید با اطمینان تصمیم بگیرید.

طبیعت درمانی

طبیعت درمانی

طبیعت درمانی راه موثری است تا با صرف وقت در میان طبیعت سلامت روان و عزت نفس خود را بهبود بخشید. این مورد شامل انجام تمرینات ورزشی در فضای سبز یا انجام امور باغبانی یا فعالیت های محیط زیستی باشد.

فعالیت های دیگری چون طب سوزنی، عطر درمانی، ماساژ و طب سنتی چینی نیز می تواند در درمان استرس نقش به سزایی ایفا کنند.

سخن پایانی

همراهان گرامی شما برای درمان استرس کدام راه را مورد استفاده قرار می دهید؟ آیا راه درمانی شما جزء این چند راه که به آن اشاره کردیم است؟ از طریق ارسال نظر ما را از این امر مطلع نمایید.

 

امتیاز 0 از 0 رای

  1. اشتراک ها: استرس در محل کار چه نشانه هایی دارد و چگونه می توان بر آن غلبه کرد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *