هدف گذاری برای رسیدن به خواسته ها

هدف گذاری برای رسیدن به خواسته ها

همه ما در زندگی اهدافی داریم. هر یک از ما دوست داریم در زندگیمان به چیزهایی خواه بزرگ یا کوچک دست یابیم. ما برای خودمان آرزوهای دور و دراز و تمایلات سوزانی را در ذهن می پروریم، حال برای رسیدن به این اهداف باید چکار کنیم؟ صرف اینکه چیزی را در ذهن بپروانیم و آرزوی رسیدن به آن را داشته باشیم می تواند موجب برآورده شدن آرزوی ما را فراهم کند؟ قطعاً خیر. برای رسیدن به آرزوها و اهدافمان ما باید هدف گذاری را بیاموزیم.

در واقع این هدف گذاری است که موجب بقای جامعه بشری شده است. ما با هدف گذاری می توانیم نتیجه های بی نظیری به دست آوریم و با کمی تلاش به تک تک خواسته هایمان جامه ی عمل بپوشانیم. با یک برنامه ریزی و هدف گذاری دقیق هیچ چیز برای ما به عنوان آرزو و غیر ممکن باقی نمی ماند و می توانیم تمامی رویا هایمان را عملی کنیم.

مشخص است که همه ی ما در طول زندگی به برخی از اهداف فوق العاده ی خود دست یافته ایم. ولی چگونه می توانیم یک هدف گذاری دقیق انجام دهیم تا بتوانیم اهداف شخصی و تعیین شده خود را عملی کنیم؟

هدف گذاری دقیق برای رسیدن به خواسته های ذهنی

هدف گذاری و برنامه ریزی

رسیدن به اهداف در زندگی به هیچ وجه آسان نیست و اگر بخواهید به این قضیه ساده و سرسری بنگرید هیچ گاه نمی توانیم اهدافتان را به دست آورید. برای رسیدن به اهدافتان باید گاهی برآورده شدن اهداف به قدری طولانی می شود که شخص گمان می کند بر روی یک تردمیل بی پایان در حال دویدن است، هر چه می دود به مقصد نمی رسد. این مسیر پر از شکست است و ممکن است لازم باشد که بارها و بارها راه جدیدی را امتحان کنید، و اگر شما همان ابتدای راه از شکست دچار سرخوردگی شوید مطمئناً هرگز نمی توانید موفقیت واقعی را تجربه کنید.

بزرگ ترین مشکلی که خیلی از مردم درگیر آن هستند این است که آنها نتوانستند اهدافشان را به طریقه درستی برنامه ریزی کرده یا هدف گذاری خوبی را برای رسیدن به خواسته شان انجام دهند. رویکرد آنها در رسید به آرزوهایشان اشتباه است. بهترین راه برای رسیدن به هر هدفی در زندگی این است که نه تنها مسیر درستی را برای خواسته مان انتخاب کنیم، بلکه برای هدفمان زمان تعیین کنیم و هدف گذاری دقیقی انجام دهیم. به عنوان مثال خواسته شخصی این است که یک ویلای لوکس و مجلل در بهترین کشورهای اروپایی داشته باشد. خب اگر این شخص خواسته خود را هدف گذاری نکرده و برای آن برنامه دقیق و بازه زمانی تعیین نکرده باشد این خواسته تا ابد برای او به عنوان یک آرزوی دست نیافتنی خواهد بود. ولی اگر برای این خواسته اش زمان دقیق تعیین کند، یعنی خود را ملزم کند که تا ۵ سال آینده حتماً به هدفش دست خواهد یافت، نظام باورها او را در مسیری قرار می دهد که قادر به تهیه آرزوهای هرچند محال و دور و دراز باشد.

از همین حالا هدف گذاری را آغاز کنید

برنامه ریزی برای رسیدن به هدف

خیلی از مردم برنامه ریزی و هدف گذاری برای رسیدن به خواسته هایشان را به زمان خاصی موکول می کنند، مثلاً خیلی ها می گویند از شنبه اقدام به فلان کار می کنم یا برخی می گویند از سال جدید برای رسیدن به هدفم تلاش می کنم. مسلماً این افراد وقتی شنبه یا سال دیگر هم فرار برسد رسیدن به خواسته شان را به زمان دیگری موکول می کنند و هرگز قادر نخواهند بود آرزوهای هرچند کوچکشان را نیز برآورده نمایند.

برای رسیدن به خواسته هایتان باید تعلل را کنار بگذارید. اگر واقعاً هدفی در ذهن می پرورانید از همین الان اقدام به هدف گذاری کنید تا سال آینده، شنبه و یا حتی فردا. همین الان یک کاغذ و قلم برداشته و آرزویتان را با تمامی جزئیات روی کاغذ قید کنید. شما باید همیشه از این کاغذ باید مثل یک سند مهم نگهداری نمایید. بعد از قید کردن آرزویتان با تمامی جزئیات وقت این می رسد که برای خواسته خود زمان تعیین کنید. تا چند وقت دیگر می خواهید به خواسته تان دست یابید؟ دو سال، پنج سال، ده سال و یا بیست سال؟

بعد از تعیین زمان باید خوب فکر کنید ببینید مسیر درستی که می تواند شما را به آرزویتان برساند چیست؟ شما چگونه می توانید شرایط لازم برای رسیدن به هدفتان را فراهم کنید؟ بهتر است با چند نفر از افراد موفق و مورد اعتمادتان مشورت کنید. به خاطر داشته باشید که از هر کسی مشاوره نگیرید، ذهن بعضی از افراد آنقدر کوچک است که گنجایش خواسته بزرگ شما را ندارد و ممکن است با تحقیر کردن شما و گفتن متلک یا حرف زشتی شما را از ادامه راه منصرف کنند. پس اگر فرد موفق یا باتجربه ای دور و بر خود ندارید بهتر است از کسی مشاوره نگیرید و خودتان مسیر درست را انتخاب کنید.

این مقدمه ای بود برای آغاز بحث هدف گذاری. در آینده بیشتر به این مقوله خواهیم پرداخت. لطفاً نظرات ارزشمند خود را درباره هدف گذاری و دستیابی به اهداف برای ما ارسال نمایید.

امتیاز 5 از 1 رای

2 دیدگاه برای “هدف گذاری برای رسیدن به خواسته ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *