تاثیر استرس بر سلامتی افراد

تاثیر استرس بر سلامتی شما چگونه است؟

استرس! همه ی ما این احساس را تجربه کرده ایم. گاهی اوقات استرس می تواند یک نیروی مثبت به شمار رود، بعنوان مثال استرس پیش از مصاحبه های شغلی یا اجراهای نمایشی منجر به ایجاد انگیزه برای رسیدن به موفقیت می شود. ولی در اغلب موارد (مثل زمانی که در ترافیک گیر افتاده اید) استرس یک نیروی منفی به حساب می آید. اگر در یک دوره طولانی استرس را تجربه کنید ممکن است روز به روز استرستان تشدید شده و بر سلامتی شما تاثیر بگذارد. در این مطلب قصد داریم درباره تاثیر استرس بر سلامتی افراد گفتگو کنیم. با ما همراه باشید.قبل از اینکه به مقاله تاثیر استرس بر سلامتی بپردازم از شما دوست عزیز میخوام این فایل صوتی را حتماً گوش کنید .

رهایی از استرس در محیط کار

 

تاثیر استرس بر سلامتی

عکس العمل های طبیعی بدن در هنگام استرس

تابحال شده در اولین قرار های دوستانه یا کاری دستتان عرق کند یا در زمان تماشای یک فیلم ترسناک به طپش قلب دچار شوید؟ اگر پاسختان مثبت است پس می توانید استرس را با ذهن و جسمتان احساس کنید.

این علائم بعنوان پاسخ خودکار بدن اجداد باستانی ما به عنوان راهی برای محافظت آنها از درندگان و تهدیدات آن دوره ایجاد شده که کم کم با تکامل انسان، توسعه یافته است. در مواجهه با خطر، بدن افزایش تولید هورمون ها، افزایش میزان ضربان قلب، افزایش میزان انرژی و… را آغاز می کند و با این واکنش ها خود را برای مقابله با خطرات آماده می کند.

این روزها شما مثل انسان های نخستین به ترس و استرس از تهدید خورده شدن دچار نمی شوید، ولی در عوض هر روز با چالش های متعددی چون پرداخت قبوض و کرایه خانه، مراقبت از کودکان و رسیدگی به آنها، مشکلات کاری و… روبرو هستید که موجب می شود بدنتان همان واکنش انسان های باستانی را از خود بروز دهد. در نتیجه سیستم زنگ خطر طبیعی بدن شما (پاسخ جنگ یا گریز) ممکن است در همین موقعیت گیر کرده و این موجب سوء تاثیر استرس بر سلامتی شما می شود که عواقب جدی برای سلامتی تان به همراه خواهد داشت.

READ  پنج روش کاربردی برای کم شدن استرس

نقاط فشار

استرس مزمن چیست

تاثیر استرس بر سلامتی قابل انکار نیست، این موضوع حتی یک استرس جزئی و کوتاه مدت را نیز شامل می شود. بعنوان مثال ممکن است پیش از اجرای کنفرانس یا سخنرانی بر اثر استرس به معده درد دچار شوید. هرچه میزان استرس وارده به بدن بیشتر باشد (خواه به دلیل بحث و جدل های خانوادگی یا رویدادهایی مانند زلزله، تصادف و…) می تواند تاثیری شدیدتری روی سلامتی به همراه داشته باشد.

مطالعات نشان می دهد استرس های عاطفی ناگهانی (خصوصاً خشم) می تواند موجب حملات قلبی، اختلال در عملکرد قلب و یا حتی مرگ ناگهانی شود. برخی از مردم تا زمانی که استرس برایشان موجب حملات قلبی یا مشکلات بدتری نشود متوجه وخیم بودن مشکلشان نمی شوند.

استرس مزمن

عکس مقاله تاثیر استرس بر سلامتی

زمانی که استرس بطور طولانی مدت موجب تداخل در توانایی شما برای یک زندگی عادی می شود، بسیار خطرناک تر است. استرس طولانی مدت برای ذهن و جسم نتایج زیان باری به همراه خواهد داشت. ممکن است بر اثر استرس مزمن مدام احساس خستگی، ناتوانی در تمرکز یا کج خلقی بی دلیل را تجربه کنید.

استرس می تواند مشکلات بدتری نیز به همراه داشته باشد. بعنوان مثال در تحقیق در این رابطه حدود نیمی از شرکت کنندگانی که به سردرد مزمن و استرس دچار بودند، پس از اینکه یاد گرفتند چگونه عادت استرس را در کنار گذاشته و مدام به افکار منفی درباره سردرد خود نیندیشند، توانستند سردرد خود را برطرف کنند.

استرس مزمن ممکن است سبب بیماری شود، خواه این استرس به دلیل بوجود آمد تغییرات جسمی یا پرخوری باشد و یا به دلیل مصرف دخانیات یا دیگر عادات بد که مردم با استرس به مصرف آنها می پردازند. استرس ناشی از فشارهای شغلی (مانند انجام دادن کاری در بازه زمانی کوتاه ) نیز موجب افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی در فرد می شود.

READ  قانون جذب چیست؟

اشکال دیگر استرس مزمن مانند افسردگی و سطح پایین حمایت اجتماعی از فرد نیز در افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی نقش دارد. و زمانیکه شما به بیماری دچار هستید، داشتن استرس می تواند بیماری تان را تشدید کرده و روند درمانی را طولانی تر کند.

4 پاسخ

تعقیب

  1. […] احساس استرس را تجربه کرده است، اما استرس چیست؟ احساس استرس چه تاثیری بر سلامت افراد جامعه دارد؟ و شما درباره ی این احساس چه می […]

  2. […] فشار های عصبی و اضطراب های روزمره ممکن است به مرور سبب بیماری های روانی و جسمی گردد. امروز می خواهیم شیوه مدیریت استرس را برای شما […]

  3. […] فشار های عصبی و اضطراب های روزمره ممکن است به مرور سبب بیماری های روانی و جسمی گردد. امروز می خواهیم شیوه مدیریت استرس را برای شما […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *