تاثیر استرس بر هدف گذاری

تاثیر استرس بر هدف گذاری

چه بخواهید و چه نخواهید باید قبول کنید که استرس نقش مهمی در زندگی همه ما ایفا می کند. در مطالب قبلی هم اشاره کردیم که همه استرس ها بد نیستند و گاهی استرس خوب خود می تواند موجب موفقیت فرد شود. ولی از طرفی استرس بد و مزمن می تواند به تدریج به ذهن، مغز و حتی جسم فرد آسیب های جدی وارد کند. همچنین استرس می تواند تاثیر عمیقی بر رفتارها و اهداف ما بر جای بگذارد، به همین دلیل می خواهیم در این مطلب تاثیر استرس بر هدف گذاری و رفتارهای فرد را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم چگونه می توانیم تاثیر استرس بر هدف گذاری را مدیریت کرده و از شکست های احتمالی خود جلوگیری نماییم.

تاثیر استرس بر هدف گذاری

تحقیقات و بررسی هایی که اخیراً انجام شده نشان می دهد که در هنکام استرس ذهن ما تمامی اهداف، باورها و هدف گذاری هایی را که از قبل انجام داده را به دور می اندازد و اگر تعداد دفعاتی که فرد در طول روز دچار استرس می شود افزایش یابد منجر به عدم توانایی تصمیم گیری و هدف گذاری در وی می شود، در حالی که مغز فعالیت طبیعی خود را انجام می دهد، ذهن فرد دچار اختلال می شود.

در برخی موارد حتی استرس موجب می شود که فرد عادت هایی همیشگی خود را فراموش کرده و فقط و فقط تمام حواسش را مشغول به عامل استرس زا کند.

حتماً شما هم متوجه این موضوع شده اید که در مواجه با عامل استرس زا قادر نیستید به اهدافتان فکر کنید، وقتی ضربان قلبتان تند شده و نفستان به شماره می افتد و رنگ از رخسارتان می پرد به اهدافی که برای خود مشخص کرده بودید هیچ توجهی نشان نمی دهید و به یکباره خود را فردی نا امید و بی هدف می یابید. تاثیر استرس بر هدف گذاری مشکلی است که متاسفانه خیلی از مردم جامعه را از ادامه راه دلسرد می کند. در برخی موارد این استرس می تواند مربوط به اهداف فرد باشد، استرس هایی نظیر ترس از عدم موفقیت و از بین رفتن سرمایه، ترس از شکست عشقی و عاطفی و…. سایر عوامل این چنینی.

زمانی که فردی با عوامل استرس زا روبرو می شود قادر نخواهد بود برای رسیدن به اهداف مد نظر خود تلاش کند و تنها راه حل این مشکل چیزی نیست جز برداشتن عامل استرس زا و از بین بردن آن.

از بین بردن عامل استرس زا

چگونه عامل استرس زا را از میان برداریم؟

برای از بین بردن تاثیر استرس بر هدف گذاری ابتدا باید عامل استرس زا را شناسایی کنید. گاهی ممکن است عامل استرس زا یک فرد منفی و آزار دهنده در زندگی شما که با دیدن او یا هم صحبت شدن با وی دچار استرس می شوید. گاهی ممکن است یک صدا مانند صدای زنگ تلفن، صدای بوق ماشین یا حتی صدای یک فرد موجب استرس در شما شود، در برخی موارد هم به یاد آوردن خاطرات تلخ قدیمی چنان فرد را دچار استرس می کنند که انگار همین الان اتفاق افتاده اند. عوامل استرس زا در هر فرد با دیگری متغیر است و به جز خودتان هیچکس نمی تواند عامل استرس زا را در وجود شما تشخیص دهد پس به خوبی فکر کرده و عامل یا عوامل استرس زا را در خود شناسایی کنید.

وقتی عامل استرس زا را شناسایی کردید وقت آن رسیده که آن را از میان بردارید، اگر عامل استرس زای شما یک فرد است، دو را بیشتر در پیش رو ندارید، یا باید به کلی با آن فرد قطع رابطه کرده و وی را از زندگیتان حذف کنید که معمولاً کاری ست بسیار دشوار و گاهاً انجام نشدنی، چون ممکن است آن شخص یکی از نزدیکان شما یا همسرتان باشد و قطع رابطه با وی ممکن نباشد. راه دیگر این است که از این به بعد به خوبی های آن فرد فکر کنید. اگر خوب فکر کنید می بینید که آن شخص حتماً رفتارهای خوب و مثبتی هم دارد، برای آرامش خودتان و کسب اهدافتان هم که شده سعی کنید او را دوست داشته باشید تا دیگر با دیدن او دچار استرس نشوید بلکه حس خوب و مثبت دوست داشتن وجودتان را پر کند.

کارهایی که می توانید برای دور کردن استرس و عامل استرس زا از ذهن انجام دهید عبارتند از : فعالیت های هنری، تمرینات یوگا، پیاده روی، شنا، گوش کردن به موسیقی مورد علاقه، مشاوره با روانشناس، صحبت و درد دل با دوستان صمیمی، سرپرستی حیوانات خانگی و…. تمامی این موارد می تواند استرس را از شما دور کرده و زندگی آرامی را برای شما به ارمغان بیاورند و شما را در مسیر هدف گذاری و رسیدن به اهدافتان یاری نمایند.

کاربران گرامی چنانچه تجربه ای از تاثیر استرس بر هدف گذاری دارید لطفاً آن را با ما نیز در میان بگذارید و بفرمائید چگونه عامل استرس زا را از میان بر میدارید؟

امتیاز 5 از 1 رای
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *