نجات از زندان خود کم بینی و احساس حقارت

درمان خود کم بینی

بعضی ها مدام در حال مقایسه کردن خود با دیگران هستند و ضعف های خود را خیلی بزرگ می بینند. اینکه افراد زیادی ثروتمندتر هستند یا زیباتر، با سواد تر و موفق تر هستند ارتباطی به بی کفایتی شما ندارد. اگر همیشه در حال مقایسه کردن هستید و خود را بی کفایت و ناموفق می دانید به احتمال زیاد در زندان خود کم بینی و احساس حقارت گرفتار شده اید. احساس خود کم بینی یک باور ذهنی است که منشا آن نداشتن اعتماد به نفس است. در این مطلب راه های درمان خود کم بینی را بررسی می کنیم.

[namasha id=”6XmIfL4f” responsive=”true”]

” دست بالای دست بسیار است”

اینکه دیگران در برخی زمینه ها بهتر باشند کاملا طبیعی است. اساسا ذات انسانی همین است که افراد استعدادهای مختلفی دارند و همه آدم ها مثل یکدیگر فکر نمی کنند. تفاوت های فردی در طول تاریخ همراه بشر بوده و همین امر موجب اختراعات و اکتشافات بشری شده است. در حقیقت هیچکس نسبت به دیگری برتری ندارد و احساس خود کم بینی تنها ناشی از طرز تلقی افراد از واقعیت های بیرون می شود.

درمان خود کم بینی با آگاهی از نقطه ضعف ها

تا زمانی که خودتان نخواهید، نقطه ضعف ها هرگز موجب خود کم بینی و احساس حقارت نمی شوند. اینکه فلانی نابغه است یا آن یکی ثروتمندترین آدم دنیاست نباید موجب آزارتان شود. اگر یک شناخت و درک واقعی از خودتان داشته باشید حتمکا توانایی های زیادی را در خود پیدا می کنید. یک ذهن سالم تفاوت ها را تشخیص می دهد و ضعف ها را می شناسد اما هرگز دچار خود کم بینی نمی شود. برای درمان خود کم بینی لازم است تا ابتدا با نقطه ضعف های خود آشنا شوید و این ضعف ها را با نکات مثبت خودتان مقایسه کنید. مقایسه خود با دیگران وقتی منطقی است که همه از توانایی های یکسان برخوردار باشند ولی ذات بشر روی تفاوت های فردی استوار است.

شیوه درمان خود کم بینی

برای مثال شخصی که نفر اول دانشگاه است و رتبه علمی بالایی کسب کرده می تواند خود را با ” بیل گیتس” مقایسه کند و تصور کند او خیلی ثروتمند است و من هیچ مالی ندارم. آیا به نظرتان این دو فرد اصلا قابل مقایسه با یکدیگر هستند. اهداف هر فرد در زندگی متفاوت است و نمی توان یک نوع زندگی را برای همه آدم ها در نظر گرفت. در این صورت مقایسه و احساس حقارت اصلا مفهومی ندارد.

بپذریرید که اگر دیگران در خیلی زمینه ها از شما موفق تر هستند، شما هم در بعضی زمینه های دیگر برتری هایی دارید. تنها خودتان می توانید با تغییر افکارتان به خود کمک کنید.

درمان خود کم بینی با نظم دادن به افکار

کمی منطقی باشید روی این کره خاکی میلیاردها انسان زندگی می کنند آیا خود را با همه این افراد مقایسه می کنید؟ بدون تردید خیر. تنها عده انگشت شماری هستند که در موقع مقایسه با آنها حس حقارت و خود کم بینی پیدا می کنید. اگر اینطور است باید یکبار به طور اساسی روی تفکرات ذهنی و تصورات خود کار کنید. با خود صادق باشید مگر چند درصد از آدم ها می توانند ثروتمندترین، زیباترین، قوی ترین، باهوش ترین و ….. همه ترین های دیگر باشند؟ همه آدم ها قابلیت های محدودی دارند و تنها برخی از افراد به طور برجسته در سطح جهان معروف می شوند.

“خود را با دیروز خودتان مقایسه کنید نه با امروز دیگران”

مشکل از وقتی شروع می شود که بخواهید شبیه فرد دیگری باشید و در این مقایسه احساس خود کم بینی می کنید. برای درمان خود کم بینی یکبار دیگر رویاهای خود را مرور کنید. آیا رویای شما با دوست، همکار و … یکی است. طبیعتا خیر! پس چگونه سعی دارید دقیقا مثل او باشید؟

” به جای مقایسه کردن خود با دیگران، خود واقعی تان باشید”

شجاعت داشته باشید

متفاوت بودن اصلا هم بد نیست. هیچ نیازی نیست خود را در جایگاه دیگری قرار دهید و از منظر او به زندگی نگاه کنید. به هر حال سبک زندگی دیگران به خودشان مربوط است. ایده ها، آرمان ها و اهداف افراد نباید مسیر  هدف گذاری و برنامه ریزی های آینده زندگی تان را شکل دهد. از اینکه مثل برادر، خواهر و … نیستید نگران نشوید شجاعت متفاوت بودن را داشته باشید. هر کسی زندگی خودش را دارد و تعریف موفقیت برای هر شخص با دیگری یکسان نیست.

شجاعت بازی کردن نقش خودتان در زندگی را دارید؟ اگر خیر از کمبود اعتماد به نفس رنج می برید و حتما درگیر خود کم بینی و احساس حقارت هستید. شیوه درمان خود کم بینی خیلی ساده است. خودتان را با همه ” آنچه که هستید” دوست داشته باشید. در این صورت مقایسه ها نگران تان نمی کند. برتری های دیگران موجب سر افکندگی و احساس حقارت تان نمی شود. بلکه هر کدام از این موارد موجب می شود تا انگیزه بیشتری برای تلاش های بعدی پیدا کنید.

اقدامک: در یک برگه سفید بنویسید به نظرتان کدام بخش از صورت و چهره تان نیاز به عمل زیبایی دارد. سپس دقیقا مشخص کنید که در صورت انجام این عمل، به چه موفقیتی دست پیدا می کردید؟

این مطلب ادامه دارد……

امتیاز 4.3 از 4 رای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *