واکنش ضمیر ناخودآگاه به استرس

واکنش ضمیر ناخودآگاه به استرس

همان طور که در مقالات قبل هم اشاره کردیم، استرس مخرب ترین احساسی ست که می تواند سد راه موفقیت اشخاص شده و آنها را از ادامه ی راه و تلاش برای موفقیت منصرف سازد. در این مقاله قصد داریم به موضوع واکنش ضمیر ناخودآگاه به استرس بپردازیم و ببینیم این احساس منفی و خطرناک تا چه اندازه ای می تواند ضمیر ناخودآگاه ما را تحت کنترل در آورد و چه عواقبی برای فرد به دنبال خواهد داشت. اگر فردی حساس و دارای استرس هستید بدانید که این احساس منفی می تواند تک تک لحظات زندگی شما را تحت الشعاع قرار دهد و موجب اتفاقات ناخوشایندی شود که هیچ علاقه ای به آنها ندارید، پس بهتر از این احساس بد را از خود دور کرده و با حفظ آرامش خود را در مسیر ارتعاشات قانون جذب قرار دهید. اگر موافق هستید تا انتهای مطلب با ما همراه شوید تا از واکنش ضمیر ناخودآگاه به استرس آگاه گردید.

واکنش ضمیر ناخودآگاه به استرس

وقتی ما دچار استرس می شویم فعل و انفعالاتی در بدن روی می دهند که برخی از آنها ریشه پزشکی و برخی دیگر ریشه ی روانی دارند. مشکلات پزشکی شامل بالا رفتن طپش قلب، سرد شدن بدن، لرزش دست ها، رنگ پریدگی، احساس ضعف و سرگیجه است که در اینجا با اینها کاری نداریم، ولی مشکلات روانی که بر اثر استرس برای فرد به وجود می آید عمدتاً مربوط به واکنش ضمیر ناخودآگاه به استرس است که در ادامه به ذکر برخی از آنان می پردازیم.

۱ – عدم اعتماد به نفس

شاید تا به حال به این نکته توجه نکرده باشید ولی یک واکنش ضمیر ناخودآگاه به استرس عدم اعتماد به نفس در فرد است. اعتماد به نفس فردی که دچار استرس شده به شدت پایین می آید. این فرد مدام می اندیشد که همه افراد درباره او حرف می زنند، ظاهرش مشکل دارد، زشت و چاق است و…. ولی شاید اصلاً این چنین نباشد و این افکار منفی فقط در ذهن فرد پرورش یافته اند و هر چه درجه استرس فرد بیشتر باشد اعتماد به نفسش کمتر می شود، تا حدی که برخی از افراد بر اثر استرس از رویایی با دیگر افراد جامعه به وحشت می افتند و به اصطلاح مردم گریز می شوند.

تاثیر استرس بر سلامت روانی

۲ – احساس نا امیدی و شکست

یکی دیگر از احساساتی که به عنوان جزء واکنش ضمیر ناخودآگاه به استرس تلقی می شود احساس نا امیدی و شکست است. فردی که استرس دارد هیچ انگیزه ای برای تلاش و فعالیت در مسیر موفقیت ندارد. چنین فردی با کوچکترین شکستی که در زندگی تجربه می کند مملو از احساس نا امیدی شده و زندگی خود را مختل می کند. در شرایط خیلی حاد حتی برخی از افراد استرسی با تجربه شکست تا حدی نا امید می شوند که ممکن است اقدام به خودکشی کنند. در بهترین شرایط هم اگر فرد به خودش آسیبی وارد نکند، برای کسب موفقیت هم هیچ تلاشی نکرده و در حالت سکون قرار می گیرد.

۳ – زمزمه های درونی بازدارنده

فردی که به استرس دچار است مدام در ذهن خود زمزمه هایی درونی را می شنود که او را از انجام خیلی از کارها منع می کنند. این زمزمه ها مدام به فرد می گویند : اگر موفق نشوی چه؟ اگر سرمایه خود را از دست دهی چه؟ تو از پس این کار بر نمی آیی! تو برای این کار ساخته نشده ای! و…. افکار منفی این چنینی که علاوه بر احساس منفی و بدی که به فرد القا می کنند بر استرس وی می افزایند و شخص تا فکر تلاش برای ادامه ی راه به سرش می زند، این زمزمه های منفی ذهنش را پر کرده و او را دچار استرس می سازند، به طوری که فرد همه ش استرس این را دارد که اگر تلاش کند ممکن است موفق نشود و فقط وقت و سرمایه اش را از دست دهد، تا زمانی که چنین زمزمه های بازدارنده ای ذهن فرد را درگیر خود می سازد، استرس وی لحظه به لحظه بیشتر می شود.

۴ – از بین بردن نظام باورها

یک واکنش ضمیر ناخودآگاه به استرس این است که این احساس بد قادر است نظام باورهای فرد را به کلی تخریب کرده و از بین ببرد. هر چقدر هم که برای شکل دادن به نظام باورها و ساختن باورهای مثبت تلاش کرده باشید، زمانی که طولانی مدت به استرس دچار می شوید این احساس نظام باورهای مثبتتان را به باورهای منفی تغییر می دهد و تمام چیزهای مثبتی که در ذهنتان ساخته بودید و می خواستید با قرار گرفتن در مسیر ارتعاشات قانون جذب آنها را به دست بیاورید را از بین می برد و چیزی که بر جای می گذارد احساس ضعف و ناتوانی خواهد بود.

کاربران گرامی در اینجا به چند واکنش ضمیر ناخوآگاه به استرس اشاره کردیم و دیدیم که استرس که شاید از جانب بسیاری از مردم جامعه جدی گرفته نمی شود که عواقب خطرناکی برای فرد خواهد داشت. شما دوستان گرامی آیا این احساساتی که گفتیم را تجربه کرده اید؟ چگونه آنها را پشت سر گذاشتید؟

امتیاز 0 از 0 رای

2 دیدگاه برای “واکنش ضمیر ناخودآگاه به استرس

  1. زهرا محمودی فرد گفت:

    دقیقا همینطوره من همین مشکل رو داشتم ولی الان به خودم میگم نگران نباش همه چی درست میشه و سعی کردم با قانع کردن خودم استرسم رو کم کنم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *